Sociale

Covid-19, rriten shifrat: 12 të vdekur dhe 616 raste të reja në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë, raporton se nga 3.713 testime të kryera gjithsej në 24 orët e fundit, kanë rezultuar pozitivë 616 qytetarë dhe kanë humbur jetën 12 pacientë.

Bëhet fjalë për gjashtë qytetarë nga Tirana të moshave 67-88 vjeç, një qytetare nga Librazhdi 61 vjeçe, një qytetar nga Pogradeci 66 vjeç, një qytetar nga Berati 67 vjeç, një qytetar nga Fieri 72 vjeç, një qytetar nga Durrësi 88 vjeç, një qytetar nga Korça 88 vjeç,

Janë shëruar 589 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 169,674 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 148 pacientë, nga të cilët 16 janë në gjendje më të rënduar, ndërkohë që janë 6289 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Të infektuarit janë regjistruar në këto bashki: 220 në Tiranë, 53 në Fier, 31 në Lushje, 25 në Durrës, 23 në Elbasan, 20 në Berat, 19 në Shkodër, 17 në Vlorë, 16 në Kamëz, 15 në Pogradec, 13 në Gjirokastër, nga 12 qytetarë në Krujë, Patos, 10 në Sarandë, 9 në Lezhë, nga 8 qytetarë Kukës, Kurbin, Vorë, Mallakastër, Korçë, 7 në Kavajë, nga 6 qytetarë në Tropojë, Devoll, 5 në Kuçovë, nga 4 qytetarë në Gramsh, Poliçan, Dimal, Libohovë, Himarë, nga 3 qytetarë në Memaliaj, Tepelenë, Divjakë, nga 2 qytetarë në Pukë, Fushë Arrëz, Mirditë, Selenicë, Delvinë, Këlcyrë, Cerrik, Belsh, Peqin, nga 1 qytetar në Librazhd, Skrapar, Kolonjë, Maliq, Konispol, Roskovec, Mat, Dibër, Shijak, Has.

Statistika (19 tetor 2021)

Raste të reja ditore 616

Të shëruar në 24 orë 589

Të shtruar në spitale 148

Humbje jete në 24 orë 12

Testime ditore 3713

Testime totale 1,265,601

Raste pozitive 178,804

Raste të shëruara 169,674

Raste Aktive 6289

Humbje jete 2,841

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3076

Fier 710

Durrës 706

Shkodër 489

Elbasan 236

Berat 212

Lezhë 187

Gjirokastër 174

Kukës 162

Korçë 145

Vlorë 126

Dibër 66


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë