Keshilla

Cila është mënyra më e mirë për të pastruar veshët dhe ç’gabim bëjnë thuajse të gjithë?

Pyetje: E di që nuk duhet të fus gjëra të tilla si kunjat (e veshëve) në veshët e mi. Por si duhet t'i pastroj ndryshe?

Ju mund të jeni dridhur nga historia e shoqes që ka çarë daullen e veshit me një shtupë pambuku.

Ndërsa lëndimet nga shpimi i daulles së veshit janë "mjaft të pazakonta", ato mund të jenë të rënda, tha Dr. Seth Schwartz, një mjek i veshit, hundës dhe fytit në Virginia Mason Franciscan Health në Seattle. Dhe kur ato ndodhin, shpesh fajësohen shtupat e pambukut.

Ja pse duhet të ndaloni kunjat me majë pambuku në veshët tuaj dhe si të mendoni për pastrimin e tyre.

Problemi me tamponët e pambukut

Gjëja e parë që duhet kuptuar është se dylli i veshit nuk është një armik që duhet eliminuar, tha Dr. Alexandra Quimby,  mjeke e veshit, hundës dhe fytit në Spitalin Universitar Upstate në Nju Jork.

Kjo substancë ngjitëse, ndonjëherë e thërrmueshme - e përbërë nga sekrecione të yndyrshme të lëkurës, djersa dhe qeliza të vdekura të lëkurës - mbron veshin e brendshëm delikat duke bllokuar irritues si papastërtitë, pluhuri, bakteret dhe  duke rregulluar lagështinë.

Dylli i veshit gjithashtu ndihmon në pastrimin e qelizave të vdekura të lëkurës që derdhen nga veshi i brendshëm, tha Dr. Schwartz. Ndërsa bëni dush, ose kur lëvizni nofullën ndërsa flisni ose përtypni, dylli i veshit i bart ato qeliza të vdekura të lëkurës nga thellë brenda kanalit të veshit në veshin e jashtëm, ku ato përfundimisht do të shtyhen jashtë.

Nëse përpiqeni të hiqni dyllin e veshit me shtupë pambuku, rrezikoni të acaroni lëkurën delikate të veshit tuaj të brendshëm, tha Dr. Hae-Ok Ana Kim, një mjeke e specializuar në trajtimin e çrregullimeve të veshit të brendshëm në Qendrën Mjekësore të Universitetit Columbia Irving në New York City.

Fijet e shtupës së pambukut, ndërsa duken "të bukura dhe të paqarta", tha ajo, "në të vërtetë janë mjaft gërryes". Dhe kjo mund të bëjë që veshi juaj të prodhojë më shumë dyll për të mbrojtur lëkurën tashmë të pambrojtur.

​ Tamponët e pambukut gjithashtu mund të shtyjnë dyllin e veshit më thellë në kanalin tuaj të veshit, ku mund të shkaktojë një grumbullim, tha ajo - duke çuar në simptoma si kruajtje, dhimbje, ndjenja të ngopjes ose marramendje. Nëse bëhet mjaft e keqe, mund të shkaktojë edhe dëgjim të mbytur.

Rreth 5 për qind e të rriturve amerikanë përjetojnë dyll veshi të ndërtuar ose të prekur çdo vit, megjithëse mund të jetë më i zakonshëm tek të moshuarit ose ata që mbajnë aparate dëgjimi. Dr. Kim tha se njerëzit me sëmundje të lëkurës si ekzema ose psoriasis mund të kenë gjithashtu një rrezik më të madh të impaktit, ashtu si njerëzit me kanale të veshit të vegjël ose me forma të ndryshme.

Nëse mendoni se mund të keni një bllokim, shkoni te një mjek që mund ta heqë atë në mënyrë të sigurt, tha Dr. Tiffany Peng Hwa, një mjeke e veshit, hundës dhe fytit në Penn Medicine.

Strategji të tjera për pastrimin e veshëve

Mënyra më e mirë për t'i mbajtur veshët tuaj të pastër dhe të shëndetshëm është të lini të qetë dyllin e veshit, thonë ekspertët. Por nëse absolutisht nuk mund t'i rezistoni dëshirës për të hyrë atje - dhe kush mundet? veshi është i veshur me mbaresa nervore që, kur stimulohen, mund të jenë jashtëzakonisht të këndshme - ekspertët kanë këshilla se si t'i pastroni ato në mënyrë të sigurt.

Përdorni një leckë larëse. Dr. Quimby rekomandoi fshirjen e veshit të jashtëm  me një leckë të lagur, ashtu siç do të fshinit pjesët e tjera të trupit tuaj. "Pastroni pjesën e jashtme ku mund të arrini, por asgjë më thellë," tha ajo.

Provoni pika veshi. Për të ndihmuar veshin tuaj me procesin e tij natyral të vetëpastrimit, Dr. Schwartz rekomandoi pika veshi pa recetë. Këto priren të jenë më të mirat për ata me dyll veshi natyralisht më të thatë, tha ai, pasi ato funksionojnë duke zbutur dyllin, duke e bërë më të lehtë pastrimin.

Disa njerëz i shohin pikat joefektive - ose po aq efektive sa përdorimi i pikave të ujit - por për shkak se ato janë përgjithësisht të sigurta, ekspertët rekomandojnë pika veshi mbi tamponët.

Përtej tamponëve të pambukut, ekspertët paralajmërojnë kundër përdorimit të çdo mjeti të bërë vetë ose të blerë në dyqan që ju lejon të gërvishtni, zgjidhni ose hiqni dyllin nga veshi. Ato mund të jenë  furça ose kapëse me majë që mund t'i blini në farmaci ose në internet. Këto mjete janë po aq të rrezikshme sa shtupat e pambukut, tha Dr. Schwartz.

Nëse nuk mund t'i rezistoni tamponëve të pambukut, përdorni ato me përgjegjësi.

Dhe nëse veshët tuaj ju dhembin, kruhen ose ndihen të bllokuar, shkoni te një mjek që mund të diagnostikojë një bllokim dhe ta largojë atë në mënyrë të sigurt. Kjo është "qasja më pak e rrezikshme", tha Dr. Hwa. nytimes / Pershtati ne shqip: Gazeta 'Si'


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë