Futboll

Cana feston 35-vjetorin, por Duka “harron” ta urojë

Ish-kapiteni i kombëtares shqiptare të futbollit, Lorik Cana më 27 korrik bën 35 vjeç. Është një datëlindje e veçantë për ish-mbrojtësin, për shkak se për herë të parë, pas më shumë se 15 vitesh e feston atë jo si futbollist. Një vit më parë Cana deklaroi tërheqjen nga futbolli aktiv për shkak të disa problemeve që kishte me zemrën.

Por edhe pse tashmë i tërhequr nga fushat e blerta, Cana vijon të jetë lojtari më i preferuar për shumë tifozë shqiptarë. Dhe në një ditë të veçantë si kjo, nuk ka munguar urimet nga të gjitha anët. Kanë qenë futbollistë, ish-kolegë të Canës dhe miq të tij, që e kanë uruar ish-futbollistin gjakovar. Madje edhe presidenti i vendit, Ilir Meta ka shpërndarë një mesazh urimi për ish-kapitenin e kombëtares.

https://www.facebook.com/ilirmetazyrtar/photos/pcb.1854646714581593/1854646594581605/?type=3&theater

Në këtë mori të madhe urimesh, mungon njëri. Pikërisht urimi nga Presidenti i FSHF-së, Armando Duka.  Deri në mesditën e së premtes Armando Duka nuk kishte shpërndarë asnjë urim për ish-kapitenin e kombëtares që udhëhoqi Shqipërinë drejt kualifikimit historik në Kampionatin Europian “Rusi 2018”. Duket sikur për Lorik Canën që është lojtari me më shumë ndeshje me fanellën “kuq e zi” stafi që menaxhon faqen e kreut të futbollit shqiptar nuk është kujtuar.

Cana pas tërheqjes nga futbolli është angazhuar në disa fushata të ndryshme humanitare dhe promovuese të sportit.

Cana ditën që la futbollin

Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë