Lajme

Cakaj e Spiropali: Nobeli i Letërsisë, i turpshëm dhe i pakuptimtë

Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj ka reaguar ndaj dhënies së Çmimit Nobel për letërsinë për shkrimtarin austriak Peter Handke. Ky i fundit njihet si një mbështetës i Sllobodan Milosheviçit dhe ishte pro masakrave që Serbia ka kryer në Kosovë dhe në Bosnjë.
Me anë të një postimi në Twitter, Cakaj shprehet i zhgënjyer që ky çmim i është dhënë një personi që ka mohuar gjenocidin serb mbi shqiptarë. Madje ai shkon dhe me tej, kur e quan “akt të pakuptimtë dhe të turpshëm, dëshmitarë të të cilit jemi në vitin 2019”.

https://twitter.com/CakajGent/status/1182291520776478722


“Si një njeri i pasionuar me bukurinë dhe fuqinë e përjetshme të letërsisë për të pasuruar përvojën njerëzore dhe si viktimë e spastrimit etnik dhe gjenocidit, jam i mërzitur nga vendimi për t'i dhënë Çmimin Nobel në Letërsi një mohuesi të gjenocidit. Çfarë akti i pakuptimtë dhe i turpshëm!”, shkruan Cakaj në Twitter.
Edhe zëdhënësja e qeverisë, Minsitrja e Shtetit, Elisa Spiropali shkruan se Nobeli iu dha “njeriut që qau në varrimin e kasapit të Ballkanit”.
“Nobeli për Letërsi iu dha Peter Handke, glorifikuesit të Millosheviçit, mbështetësit të gjenocidit kundër shqiptarëve të Kosovës, njeriut që qau në varrimin e kasapit të Ballkanit. Fal Zotit nuk është gjallë Hitleri se Nobelin do e fitonte “Mein Kampf”-i. #TurpPërKomitetin“, shkruan ajo.

https://twitter.com/elisaspiropali/status/1182282820112310273

Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë