Atletike

Botërori i Atletikës, kampioni olimpik mbetet jashtë finales së 100 metrave

Gazeta Si – Zhgënjim për Marcell Jacobs, pas paraqitjes jo fort bindëse të së shtunës në Botërorin e Atletikës, që po zhvillohet në Hungari. Kampioni olimpik ka mbetur jashtë garës finale të 100 metrave në Budapest.

Në gjysmëfinalen e sotme italiani regjistroi kohën 10"05 dhe zurin vendin e 5-të, që nuk mjaftoi për kualifikimin. Në finale shkojnë dy të parët e çdo gjysmëfinaleje dhe dy kohët më të mira absolute. Për Jacobs është e pamundur që të ripeshkohet në finale.

Marcell Jacobs. Gazeta Si, 20 gusht 2023

Atleti italian përmirësoi kohën e tij më të mirë sezonale, por vetëm kaq. Ai vjen pas një serie dëmtimesh që kanë kushtëzuar nivelin e tij. Bateria ku konkurroi Jacobs u fitua nga amerikani Noah Lyles, me kohën 9"87. Surpriza ishte vendi i dytë i zënë nga japonezi San Broun, me kohën 9"97.

“E dija që nuk do të ishte e lehtë. Bëra gjithçka që mund të bëja, por më mungonin garat. Mund të qëndroja në shtëpi, por vendosa ta provoja veten deri në fund, nuk kam frikë nga humbjet”, - tha Jacobs pas garës.