Ekonomi

Biznesmeni i famshëm: Po afron kriza imobiliare dhe shkaktari është Airbnb

Autori i librit “Baba i pasur, baba i varfër” Robert Kiyosaki ka paralajmëruar një krizë në tregun imobiliar. Duke vënë në dukje se shumë njerëz janë të shqetësuar se "vrulli i Airbnb" ka ardhur më në fund këtu, një ekonomist paralajmëroi se "mund të përkeqësohet shumë midis një recesioni të afërt dhe kursimeve që do të reduktohen".

“Baba i pasur, baba i varfër” është një libër i vitit 1997, bashkëautor nga Kiyosaki dhe Sharon Lechter. Ka qenë në listën e librave më të mirë të New York Times për më shumë se gjashtë vjet. Më shumë se 32 milionë kopje të librit janë shitur në mbi 51 gjuhë në më shumë se 109 vende.

Autori i famshëm postoi në platformën e mediave sociale X se ai pret që Airbnb "të udhëheqë rrëzimin e tregut të pasurive të paluajtshme". Kiyosaki shtoi se koha më e mirë për t'u pasuruar është në një ‘tragjedi’, duke vënë në dukje se po afron koha e duhur për këdo që kërkon një shtëpi të re ose pronë me qira, "ditët e lumtura janë afër".

Airbnb, një kompani me bazë në San Francisko që operon një treg në internet me prona që jepen me qira afatshkurtër dhe kohët e fundit ka përjetuar atë që njihet si “apokalips”, pasi qyteti i Nju Jorkut miratoi një ligj të ri që kufizon kryesisht funksionimin e biznesit të kompanisë.

Ekonomisti Peter St Onge shpjegoi të dielën në X: “A ka mbaruar bumi i Airbnb? Çmimet bien ndërsa prenotimet bien, duke ulur të ardhurat e këtij tregu me 13% mes shqetësimeve që po plas flluska. Dhe mund të përkeqësohet shumë midis një recesioni të afërt dhe kursimeve të tepërta që do të thahen.” Ai shtoi: “Tani, me një kohë krejtësisht të keqe, qytetet si Nju Jorku, Çikago dhe San Francisko po ndalojnë plotësisht Airbnb. Duke vazhduar luftën e tyre kundër një klase të mesme në rënie.” Ekonomisti u shpreh:

Dhjetëra mijëra njerëz mund të mbeten me hipoteka spekulative që nuk mund t'i përballojnë, duke goditur çmimet e banesave në mbarë vendin.

Kiyosaki ka paralajmëruar për një përplasje të pasurive të paluajtshme për shumë kohë. Në qershor, ai tha se tregu i pasurive të paluajtshme është në prag të rrëzimit më të madh "ndonjëherë", duke vënë në dukje se do të jetë më keq se kriza financiare e 2008-ës. Shumë të tjerë kanë paralajmëruar për një përplasje të pasurive të paluajtshme, përfshirë miliarderin Elon Musk. CEO i Tesla dhe Spacex tha në qershor: “Pasuritë e paluajtshme komerciale po shkrihen shpejt. Vlerat e shtëpisë më vonë.”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë