Analize

A ka shpresë për të rikthyer paqen tregtare mes Amerikës dhe Kinës?

Hakmarrja e Kinës në përgjigjje të vendimit të Presidentit Amerikan Donald Trump në lidhje me tarifat tregtare për 50 miliard dollar të të mirave të importuara prej SHBA-ve, e ka pozicionuar ekonominë globale në prag të një lufte tregtare.

Dy lista të detajuara të produkteve për të cilat tarifat do të nisin të mblidhen që nga 6 korriku, tani përbëjnë thelbin e konfliktit midis dy ekonomive më të mëdha të botës: një e publikuar të premten e cila ka pasur për qëllim uljen e përparimit industrial të Kinës dhe tjetra ka për qëllim të dëmtojë prodhuesit e mallrave amerikane.

Përgjigjja e detajuar e Kinës, e publikuar sot herët (të shtunën), ngre pretendimin se SHBA-të do të imponojnë më shumë detyrime pas premtimit të së premtes të presidentit Trump. Tani për tani, javët e tëra të diplomacisë hapësinore midis Uashingtonit dhe Pekinit, në një përpjekje për të zvogëluar sufiçitin tregtar të mallrave masive të Kinës me SHBA-të, nuk kanë prodhuar asgjë - dhe të njëjtat produkte që Kina ka premtuar të blejë më shumë, tani do të goditen me tarifa më të larta importi.

Shtesa e produkteve që do të blinte Kina, do të tarifohet më shumë

 “Ka një shans shumë të vogël që këto tre javë deri në 6 korrik të mundësojnë një përpjekje të fundit për të shmangur tarifat,” tha ekonomisti Michael Hirson,  Drejtor për Azinë në Eurasia Group në New York. “Një raund i parë tarifash për mallrat mbi 50 miliardë dollarë është mbyllur dhe rreziku i përshkallëzimit në një raund të dytë është i konsiderueshëm.”

Lista përfundimtare e Përfaqësisë Tregtare të SHBA-ve përfshin 1,102 linja prodhimi, nga rreth 1,300 të shpallura në fillim, kryesisht të përqendruar në planin e Made in 2025 të Kinës për t'u bërë dominuese në industritë e teknologjisë së lartë si robotikë, hapësirë ajrore, makineri industriale dhe automobila. Mallrat e konsumit duke përfshirë telefonat e lëvizshëm dhe televizorët nuk u nënshtrohen tarifave.

Orë pas njoftimit amerikan –Ministri kinez i Financave publikoi një listë me 545 kategori produktesh, duke mbuluar gjithashtu edhe rreth 34 miliardë dollarë  eksportet nga SHBA, për tiu nënshtruar një tarife shtesë prej 25 përqind nga 6 korriku. Bëhet fjalë për një shumëllojshmëri të prodhimeve bujqësore, duke përfshirë sojë, misër, grurë, mish viçi, mish derri dhe shpezë, plus automobila. Një grup i dytë i tarifave për të filluar në një datë të mëvonshme përfshin; naftën bruto, benzinën dhe pajisje mjekësore. Sipas shifrave të qeverisë, SHBA-të kanë importuar 506 miliardë dollarë mallra nga Kina vitin e kaluar dhe kanë eksportuar rreth 130 miliardë dollarë, duke krijuar një defiçit prej 376 miliardë dollarësh për 2017-ën .

Ekspertët e analizuan strategjinë e Trump në lidhje me tarifat tregtare si qëllim për të frenuar rritjen e prodhimeve të Kinës. Ndërsa lista USTR synon eksportin e mallrave kineze që janë elemente thelbësore, për t'u kthyer në një fuqi të përparuar industriale. Ka pak gjasa që tarifat do të kenë efekt të mjaftueshëm për të parandaluar që vendi të lëvizë në fusha më të përparuara.

Për analistët, goditja e Trump ndaj Kinës nuk do të funksionojë

“Mentaliteti i grupit të punës së Trump është pak i çuditshëm,” tha Andrew Polk, bashkëthemeluesi i firmës së kërkimeve Trivium China në Pekin. “Ata thonë, ‘Ne do të taksojmë eksportet nga Kina kur ata dëshirojnë të jenë një superfuqi botërore,’ tha ai.

“Një mënyrë më e fuqishme për të ndaluar Kinën nga lëvizja e zinxhirit të vlerës është që të mos i shesin gjysmëpërçuesit,” shtoi Polk.

Lufta tregtare godet zemrën e vendit të Trump, ndërsa Kina synon fermat dhe minierat

Lista kineze e publikuar të shtunën mbulon pothuajse të gjitha produktet bujqësore të importuara nga SHBA, tha Li Qiang, analisti kryesor i Shanghai JC Intelligence Co. Ltd. "Duke pasur parasysh sufiçitin e madh tregtar të Kinës me SHBA-të, do të jetë më e vështirë dhe e komplikuar për Kinën" do të hakmerremi në të ardhmen nëse administrata Trump zgjeron tarifat për më shumë produkte, tha Li. Lista e re ka më shumë prodhime bujqësore, përfshirë qumështin, jonxhë dhe ushqime deti, sesa një grup fillestar i botuar në prill.

Përshkallëzimi po afrohet. Në prill, Trump u kërkoi zyrtarëve të merrnin në konsideratë një shtesë prej 100 miliardë dollarësh taksash. Ndërkohë, Përfaqësuesi i Tregtisë së SHBA-ve Robert Lighthizer tha se një njoftim mbi kufizimet e investimeve të SHBA-ve në Kinë do të pasojë në dy javët e ardhshme.

Tarifat e Trump mund të ndikojnë gjithashtu në përpjekjet e tij për të sjellë paqen në gadishullin Korean pas samitit të tij me udhëheqësin Kim Jong Un në fillim të javës në Singapor. Pekini është një lojtar i rëndësishëm në bisedimet me Korenë e Veriut për braktisjen e programit të armëve bërthamore.

"Ndërsa loja e fundit është një marrëveshje kompromisi tregtar që plotëson kërkesat e SHBA-ve për mbrojtje më të fortë të të drejtave të pronësisë intelektuale nga Kina, rruga drejt një marrëveshjeje tregtare është bërë shumë e shëmtuar", tha Rajiv Bisëas, kryeekonomist i APAC në IHS Markit në Singapor. "Të dy eksportuesit amerikanë dhe kinezë do të pësojnë humbje të konsiderueshme ekonomike, ndërsa këto tarifa ndëshkuese janë në vend dhe shumë vende aziatike që janë pjesë e zinxhirit furnizues të prodhimit kinez gjithashtu do të pësojnë dëmtim kolateral në këtë luftë tregtare përshkallëzuese"./Bloomberg/


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë