Keshilla

A është i sigurt botoksi poshtë syve? Ja çfarë duhet të dini para se të rezervoni takimin

Në dermatologjinë kozmetike, bulzat muskulore poshtë syve tuaj kur qeshni, njihen si “rrathë xhelatine”. Disa i duan dhe disa i urrejnë. Nëse jeni në kategorinë e dytë, një opsion për të konsideruar është botoksi poshtë syve.

Lëkura poshtë syve është shumë më e hollë dhe delikate se pjesët e tjera të trupit dhe aty shfaqen shenjat e para të plakjes. Zakonisht njerëzit injektojnë botoks në muskujt e zonës së tëmthave për të shmangur rrudhat e syve, por edhe botoksi poshtë syve ndihmon.

Dermatologët Reshmi Kapoor, MD dhe Hee Jin Koh, MD, tregojnë se si funksionon kjo teknikë dhe çfarë efektesh anësore ka.

Si funksionon botoksi?

Botoksi, ashtu si fillerat alternativë, është një neuromodulator që bllokon sinjalet e nervave që ndikojnë në kontraktimin e muskujve. Kur injektohet në fytyrë, botoksi e lëmon fytyrën përkohësisht pasi relakson muskujt e fytyrës që krijojnë rrudhat. Por botoksi është i përkohëshëm dhe zgjat vetëm 3 muaj.

A mund të përdoret botoksi poshtë syve?

Teknikisht, po, botoksi mund të përdoret poshtë syve. Por dr.Koh thotë se konsiderohet si një përdorim “jashtë etike”. Botoksi nuk është miratuar për përdorim poshtë syve nga FDA, por për ballin, vizat e mimikës dhe zonën e tëmthave. Me këtë në mendje, botoksi poshtë syve duhet të performohet vetëm nga një fizikant, thotë dr.Kapoor.

Benefitet e botoksit poshtë syve

Rrathët xhelatinozë formohen nga muskujt e kapakëve të poshtëm të syve, të njohur si orbicularis oculi. Kur botoksi injektohet nën sy, redukton shfaqjen e rrathëve dhe lëmon lëkurën aty. 

Botoks apo filler poshtë syve?

Botoksi dhe filleri janë dy mekanizma të ndryshme me përfitime të ndryshme. Me pak fjalë, njëri lëmon, tjetri fryn. Botoksi nën sy synon dhe relakson muskujt, kështu që është më mirë për të reduktuar shfaqjen e "rrudhave poshtë syve që krijohen kur buzëqeshni ose kur ul sytë", thotë Dr. Koh. Megjithatë, Dr. Kapoor shton se kjo procedurë nuk mund të ndihmojë me qeskat poshtë syve, ënjtjet, rrathët e errët dhe zgavrën nën sy.

Mbushësit nën sy, nga ana tjetër, i trajtojnë këto shqetësime duke ngopur zonën nën sy. Dr. Kapoor thotë se mbushësit e acidit hialuronik, si Juvéderm dhe Restylane, janë zakonisht opsionet më të mira për këtë. Ata janë të njohur për rivendosjen e humbjes së vëllimit, ndihmojnë në zgavrën dhe përmirësojnë rrathët e errët.

Pavarësisht se cili injeksion është më i përshtatshmi për shqetësimet tuaja nën sy, Dr. Koh rekomandon shumë të konsultoheni me ofruesin tuaj kozmetik për një vlerësim të personalizuar dhe rekomandime të përshtatshme për nevojat tuaja.

Si të përgatiteni për botoksin nën sy

Përgatitja për botoksin nën sy nuk ndryshon nga përgatitja e nevojshme për çdo trajtim tjetër me injeksion, thotë Dr. Koh. Si zakonisht, konsultimi kozmetik me një mjek me përvojë është një hap i parë thelbësor.

Nëse konsideroheni një kandidat i përshtatshëm për botoks nën sy, Dr. Koh dhe Kapoor këshillojnë përsëri të mos pini alkool dhe të mos merrni çdo medikament për hollimin e gjakut dhe suplemente që nuk janë të nevojshme nga pikëpamja mjekësore për shtatë deri në 10 ditë përpara procedurës suaj për të zvogëluar rrezikun e shenjave. Kjo përfshin aspirinë, ibuprofen, vitaminë E, vaj peshku, madje edhe hudhër.

Efekte anësore

Botoksi është përgjithësisht një procedurë kozmetike e sigurt. Efektet anësore më të zakonshme janë ënjtje, mavijosje ose dhimbje rreth vendit të injektimit. "Me botoks nën sy, ekziston rreziku që nëse një individ nuk është një kandidat i përshtatshëm, relaksimi i muskulit xhelatinoz mund të çojë në një vonesë të qepallës së poshtme, tharje të syve," thotë Dr. Kapoor.

Konkluzioni përfundimtar

Botoksi nën sy mund të jetë një opsion i jashtëzakonshëm për ata që shpresojnë të zbutin lëkurën nën sy, veçanërisht ata që duan një pamje me sy të hapur kur buzëqeshin. Vetëm sigurohuni që të gjeni një dermatolog të certifikuar nga bordi i cili është i përgatitur mirë në këtë përdorim jashtë etiketës së botoksit.

Burimi:Well&Good/ Gazeta 'SI'


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë