Keshilla

A është e mundur të ndryshohen rrathët e errët poshtë syve? (Dhe përpjekja e kotë që bëjmë thuajse çdo ditë)

Kjo rutinë mund t’ju ngjajë e njohur për ju: zgjohesh, shikohesh në pasqyrë dhe shikon lëkurën e errët dhe të zbrazur poshtë syve. Dukesh i rraskapitur, pavarësisht se ke fjetur mirë. Dhe ndoshta dukesh edhe më i vjetër se sa je.

Rrathët e errët janë një nga ankesat më të zakonshme të lëkurës, tha Dr. Daniel Friedmann, një dermatolog dhe drejtor i kërkimeve klinike në Westlake Dermatology në Austin, Teksas. Dhe ata janë një nga më frustruesit për t'u trajtuar.

Kremrat dhe serumet e syve që pretendojnë se përmirësojnë rrathët e errët mund të jenë të shtrenjta. Dhe shumica nuk i janë nënshtruar "ndonjë testimi të vërtetë laboratorik ose klinik intensiv", tha Dr. Friedmann, kështu që ato shpesh janë joefektive.

Për shkak se rrathët e errët mund të kenë shkaqe të ndryshme dhe mund të shfaqen në nuanca të ndryshme - si vjollcë, blu, kafe ose e zezë - nuk ka gjithmonë një zgjidhje të vetme për t'i hequr qafe ato, tha Dr. Friedmann.

Por pse  keni rrathë të errët, gjithsesi?

Ndërsa plakeni, lëkura rreth syve tuaj bëhet më e hollë dhe humbet kolagjenin, kështu që enët e gjakut poshtë syve mund të shpërthejnë, duke krijuar një njollë kaltëroshe nën sy, tha Dr. Friedmann.

Në të njëjtën kohë, lëkura dhe muskujt poshtë syve tuaj mund të lirohen, duke shkaktuar qeska poshtë syve, tha Dr. Friedman.

Rrathët e errët janë gjithashtu gjenetikë – ju keni më shumë gjasa t'i merrni ato nëse të tjerët në familjen tuaj i kanë ato, tha Dr. Ivy Lee, një dermatologe në Pasadena, Kaliforni. Edhe toni i lëkurës luan një rol; njerëzit me lëkurë më të errët mund të jenë më të prirur për të marrë rrathë të errët nga një pigmentim kafe poshtë syve të tyre, tha Dr. Friedmann.

Alergjitë mund t'i përkeqësojnë përkohësisht rrathët e zinj, ashtu si dehidratimi, pirja e duhanit, gjumi i pamjaftueshëm ose fërkimi i syve, tha Dr. Lee.

A mund të ndihmojnë kremrat e syve?

Pavarësisht pretendimeve për paketimin e produktit ose reklamat, nuk ka asnjë provë shkencore që produktet pa recetë në fakt heqin qafe rrathët e zinj, tha Dr. Ronald Moy, një dermatolog dhe kirurg plastik në Beverly Hills, Kaliforni. "Unë mendoj se asnjë prej tyre bën punë”, tha ai. "Unë personalisht nuk kam parë kurrë ndonjë përmirësim"

Megjithatë, ai ka kryer kërkime mbi një proteinë në disa produkte të kujdesit të lëkurës të quajtur faktori i rritjes epidermale, i cili nxit rritjen e qelizave në lëkurë dhe ai tha se përbërësi kishte treguar se zvogëlon qeskat nën sy kur aplikohet në mënyrë periodike. Dr. Moy tha se substanca gjithashtu mund të ndriçojë rrathët e errët "në një shkallë modeste".

Dr. Lee tha se përbërësit e tjerë të kremit dhe serumit të syve, si acidi hialuronik, antioksidantët ose kafeina, mund të minimizojnë rrathët e zinj, por se ato janë vetëm një "rregullim i shpejtë" dhe nuk do t'i eliminojnë përgjithmonë.

Për shembull, tha ajo, produktet me përbërës hidratues si acidi hialuronik, ceramidet ose vazelina, të kombinuara me agjentë ndriçues si vitamina C dhe niacinamidi, hidratojnë dhe shëndoshin lëkurën nën sy

Por çdo përmirësim që shihni do të jetë vetëm i përkohshëm. Dhe në pjesën më të madhe, ju do të merrnit të njëjtat efekte hidratuese me çdo lloj hidratuesi - nuk duhet të jetë domosdoshmërisht një specifik për rrathët e errët.

Produktet pa recetë me retinol mund të ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të qelizave të lëkurës dhe trashjen e lëkurës, gjë që mund të ndriçojë përkohësisht rrathët e errët, tha Dr. Friedmann. Edhe më mirë, shtoi Dr. Lee, janë retinoidet aktuale me recetë, të cilat mund të funksionojnë më mirë se versionet pa recetë.

Por produktet për rrathët e syve mund të variojnë nga dhjetëra në qindra dollarë. Dhe shpenzimi më shumë nuk është se jep rezultate më të mira. Zakonisht nuk ka asnjë ndryshim midis farmacisë dhe produkteve të nivelit të lartë, përveç "paketimit më të bukur", tha Dr. Lee.

Çfarë funksionon tjetër?

Disa trajtime mund t'i ndriçojnë rrathët e errët, t'i mbajnë ata që të mos përkeqësohen dhe ndonjëherë t'i heqin qafe fare, në varësi të asaj që i shkakton ato, tha Dr. Lee.

Laserët- Rishfaqja me lazer fraksional (e njohur edhe si Fraxel) mund të heqë çdo njollë kafe duke hequr shtresën e pigmentuar të lëkurës, tha Dr. Friedmann. Lazerët e tjerë, si lazeri Nd:YAG njollën vjollce ose blu duke synuar enët e gjakut, tha ai. Dhe lazerët fraksional të dioksidit të karbonit mund të minimizojnë shfaqjen e rrathëve të errët duke e trashur lëkurën poshtë syve, tha Dr. Moy.

Peeling kimik- Peeling-i i rregullt kimik, duke përdorur retinol ose acid glikolik, mund të parandalojë që rrathët e zinj të përkeqësohen, tha Dr. Lee.

Microneedling- Kjo procedurë përfshin shpimin e lëkurës me gjilpëra të vogla për të bërë plagë të vogla dhe për të nxitur procesin e riparimit të lëkurës, duke shkaktuar prodhimin e kolagjenit që mund të lëmojë strukturën e lëkurës nën sy, tha Dr. Lee.

Mbushësit apo fillersat- Mbushësit e acidit hialuronik mund të përdoren (nganjëherë në kombinim me lazer) për të rritur volumin e lëkurës nën sy, duke i bërë rrathët e errët më pak të dukshëm, tha Dr. Friedmann. Mbushësit mund të paraqesin rreziqe të caktuara, megjithatë, të tilla si mavijosje ose ënjtje të përkohshme; rrallë, ato kanë shkaktuar bllokime në një arterie që furnizon retinë me gjak, gjë që mund të rezultojë në verbëri.

Kirurgjia- Mjekët mund të heqin yndyrën dhe lëkurën shtesë nga poshtë syve për të ndihmuar rrathët e errët të shkaktuar nga qeskat nën sy, tha Dr. Moy. Por kirurgjia është zakonisht zgjidhja e fundit për pacientët, rrathët e errët të të cilëve nuk janë përmirësuar me trajtime të tjera.

Ndonjëherë, një kombinim i trajtimeve është qasja më e mirë, tha Dr. Friedmann. Ju gjithashtu mund të keni nevojë për procedura të shumta dhe ndonjëherë të shpeshta për të parë rezultatet.

Dhe nuk është gjithmonë e mundur t'i heqësh plotësisht ato, veçanërisht nëse lëkura juaj po shfaq shenja plakjeje, tha Dr. Friedmann.

Ai rekomandoi që të kërkoni trajtim sa më shpejt të jetë e mundur, si për shembull në të 20-at, në vend që të prisni deri në të 40-at ose më vonë, kur keni më pak kolagjen për të punuar. nytimes / Pershtati ne shqip: Gazeta "Si"


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë