Sociale

23 raste me Covid-19, 12 prej tyre në Tiranë. Vatra në Mat e Lushnje

Edhe pse situata e Covid-19 në Shqipëri është paraqitur e qëndrueshme, ditët e fundit kemi një rritje të numrit të të infektuarve.

Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e 24 orëve të fundit thotë se nga 276 qytetarë të testuar si të dyshuar të prekur me Covid-19 dhe janë konfirmuar 23 raste të konfirmuara pozitive, 12 prej të cilave në Tiranë.

“8 janë kontakte të rasteve të mëparshme pozitive dhe 4 janë raste të reja në proces hetimi.

Nga hetimi i thelluar epidemiologjik në QSUT, ku jane testuar 57 personel shëndetësor dhe pacientë, dhe të gjithë kanë rezultuar negative”, vijon më tej ministria.

Në zonat e prekura nga Covid-19 është futur sërish edhe Mati. Ministria thotë se janë 6 raste të konfirmuara në Mat, kontakte të një paciente në QSUT.

4 raste të reja janë shënuar edhe në Lushnje, kontakte të rasteve pozitive të konfirmuar më herët në Tiranë dhe 1 rast i ri në Durrës.

Në spitalin infektiv aktualisht po trajtohen 23 pacientë, nga të cilët 5 janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit janë të shëruar 28 qytetarë, duke e çuar në 851 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Ministria thotë se nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 15,500 testime molekulare dhe serologjike, ndërsa numri i rasteve të konfirmuara pozitivë në të gjithë vendin është 1099. Prej tyre, mbi 77% janë të shëruar.

Në vendin tonë aktualisht janë 215 persona aktivë me Covid-19, kryesisht ne Tiranë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon qytetarët të tregohen të kujdesshëm. Ruani distancimin fizik mbi 1.5 metër. Kur nuk arrihet distancimi fizik përdorimi i maskës është i domosdoshëm. Ruani etiketën respiratore. Kur kolliteni apo tështini përdorni shami letre ose këndin e brrylit. Masat e higjienës personale duhet të kombinohen me larjen sa më të shpeshtë të duarve për më shumë se 20 sekonda. Evitoni ambientet e mbyllura dhe grumbullimet me shumë njerëz dhe kujdesuni për të moshuarit.

Statistika (29 Maj 2020)

Testime totale                         15595

Testime molekulare             14269

Testime serologjike            1326

Raste pozitive                          1099

Raste të shëruara                     851

Raste Aktive                            215

Humbje jete                           33 (Qarku Tiranë 20, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë           121

Durrës           42

Krujë             17

Shkodër         11

Kamëz            9

Mat                6

Lushnje           4

Berat              2

Fier                 2

Korçë             1

Më Shumë