Trashëgimi

20 urat më të mahnitshme në Europë, mes tyre dhe Ura e Mesit në Shkodër

Nga Gazeta Si - Ato përdoren për të kaluar lumenj apo lugina dhe janë edhe vepra spektakolare monumentale, simbolike dhe monumente kulture. Ndër 20 urat më të bukura në Europë, gazeta spanjolle “El Pais” ka përfshirë dhe Urën e Mesit në Shkodër.

1. Ura e Litarit Carrick-a-Rede (Irlanda e Veriut)

Ndërsa ecni nëpër këtë urë me litar, është më mirë të mos mendoni se ajo ka qenë atje që nga viti 1755. Versioni aktual i kësaj ure varet nga kabllot e çelikut dhe ka, ndryshe nga ai që ekzistonte deri në vitet 1970, kangjella në të dy anët. Më shumë se 200,000 vizitorë çdo vit zbresin në këtë urë që lidh dy shkëmbinj 20 metra larg njëri-tjetrit në një lartësi 30 mbi detin e stuhishëm midis Carrick Island dhe County Antrim, në veri të ishullit të Irlandës.

2. Ura e Galatas (Stamboll, Turqi)

Kaloni orë të tëra në një urë? Dhe pse jo? Në Stamboll është më argëtuesja. Dhe është se kjo urë, e cila hapet vetëm natën për varkat mbi gjashtë metra të larta, është pothuajse një lagje më vete. Në nivelin e këmbësorëve, nën korsi, ka shumë restorante që shërbejnë.

3. Oresund (Danimarkë dhe Suedi)

Øresund ose Öresund, i njohur zakonisht në anglisht si Sound, është një ngushticë që formon kufirin danezo-suedez. Ngushtica ka një gjatësi prej 118 kilometrash; gjerësia e saj varion nga 4 kilometra në 28.

4. Ura e Mostarit (Mostar, Bosnje-Hercegovinë)

Që nga viti 1566, kjo urë e vjetër ka lidhur rrethet e Mostarit me një kthesë të lartë të ndarë nga lumi Neretva. Por ajo u bë një simbol i barbarizmit: në vitin 1993, gjatë luftës në Bosnje, Ushtria Kroate shkatërroi këtë kryevepër të lashtë të inxhinierisë. Sot ajo është rikthyer në shkëlqimin e dikurshëm dhe është sërish e hapur.

5. Titlis Cliff Walk (Zvicër)

Titlis Cliff Walk është një urë për këmbësorë përgjatë shkëmbit të malit Titlis në Alpet Zvicerane. E ndërtuar në rreth 3.000 m mbi nivelin e detit, besohet të jetë ura pezulluese më e larta në Europë. Ajo theu rekordin e mbajtur nga Salbit Bridge, e vendosur gjithashtu në Zvicër.

6. Ura e Karlit në Pragë (Republika Çeke)

Guri i parë i këtij xhevahiri të arkitekturës, me 16 harqe dhe plot figura shenjtorë, u vendos më 9 korrik 1357 në orën 5:31. Edhe pse gjithçka tregon se ky informacion ishte një shpikje dredharake e shekullit të nëntëmbëdhjetë, Ura e Karlit në Pragë ruan magjinë e saj, si dhe pamjet spektakolare të Vltava dhe Hradčany, lagja e kështjellës së Pragës.

7. Viaduc de Millau (Francë)

Një nga urat më të larta në botë shtrihet në një kthesë të lehtë mbi luginën Tarn. Efekti i këtij konstruksioni është aq i këndshëm sa duket, veçanërisht kur ka mjegull, se ai fluturon. Lartësia e ndërtimit arrin 343 metra dhe në të qarkullojnë rreth 12,000 automjete çdo ditë.

8. Ura Vasco de Gama (Lisbonë, Portugali)

Në një stol në Parkun e Kombeve në Lisbonë, nën urën Vasco de Gama, krijohet përshtypja se atje, në horizont, ura zhduket në hiç. Dhe pikërisht kjo urë që lidh të dyja brigjet e Tagusit dhe dekongjeston kryeqytetin portugez, është i gjatë 17 kilometra.

9. Ura e Europës (Brenner, Austri)

Kjo urë është më e larta në botë, mbi të cilën kalon një autostradë, mënyra më e shpejtë për të kaluar Alpet midis Austrisë dhe Italisë. Megjithatë, banorët e luginës së sipërme të Isarkos ankohen për trafikun shurdhues që nuk ndalet as gjatë natës.

10. Ura Trift (Zvicër)

Kjo urë prej çeliku i detyrohet ekzistencës së saj ndryshimeve klimatike: pasi akullnaja Trift në luginën Gadmertal në kantonin e Bernës la pas një liqen kur u tërhoq, këmbësorëve iu duhej ofruar një mënyrë për ta kaluar atë. 170 metra e saj shtrihet në një lartësi prej 100 dhe ofron pamje fantastike mbi akullnajë dhe liqen.

11. Ura e Pallatit (Shën Petersburg, Rusi)

Natë pas nate, Ura e Pallatit të Shën Petersburgut, që nga viti 1916 ka lidhur qendrën e qytetit me ishullin Vasilievsky. Një imazh i pabesueshëm, veçanërisht gjatë Netëve të Bardha të solsticit të verës.

12. Göltzschtal Viaduct (Gjermani)

Një nga urat më të mëdha me tulla në botë, e vendosur në pjesën saksone të Vogtland. Me një dizajn që të kujton ujësjellësit romakë, ajo ka katër nivele me 96 harqe dhe është 78 metra e lartë. Ajo u ndërtua midis 1846 dhe 1851, gjatë krijimit të linjës hekurudhore midis Saksonisë dhe Bavarisë.

13. Ura e Mesit (Shqipëri)

Kjo urë osmane e shekullit të 18 është më e ruajtura nga ato të ndërtuara gjatë sundimit turk të Shqipërisë. Duke u reflektuar në ujërat e lumit Kir (përderisa shtrati i lumit nuk është i thatë, gjë që është e zakonshme në verërat e rrëmbyeshme shqiptare), harku i tij qendror gjysmërrethor formon një perimetër të përsosur. Është e izoluar, tetë kilometra larg qytetit të Shkodrës, në veriperëndim të vendit, në një rrugë tregtare që daton që nga koha romake.

14. Forth Bridge (Skoci)

Tre ura nga tre shekuj të ndryshëm shtrihen në Forth Bridge, pranë Edinburgut. Më e famshmja është ajo e hekurt e lyer me ngjyrë të kuqe: një linjë hekurudhore e vitit 1890, e shpallur si një sit i trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

15. Peak Walk Glacier 3000 (Zvicër)

Ura Peak Walk lidh majën e Scex Rouge (në 3000 metra lartësi) me pamjen e restorantit panoramik Botta 3000, i projektuar nga arkitekti zviceran Mario Botta, mbi vendpushimin e skive Les Diablerets, në Alpet zvicerane. Struktura, rreth 108 metra e gjatë dhe 80 centimetra e gjerë, u hap në vitin 2014 dhe ofron pamje panoramike.

16. Cola de Dragón (Ronneburg, Gjermani)

Kjo urë në rajonin e Turingisë ka një formë të valëzuar dhe nuk ishte një gabim i inxhinierëve. Pikërisht për këtë bëhej fjalë: thelbi i një prej urave më të gjata prej druri në Gjermani (240 metra) është një brez i vetëm tensionues blloqesh prej druri të ngjitur që mbështeten në tri mbështetëse metalike. Ajo njihet gjerësisht si Ura e Bishtit të Dragoit, ose Ura e Dragoit.

17. Ura e varur Charles Kuonen (Zvicër)

Kjo është aktualisht ura për këmbësorë më e gjatë në botë me 494 metra. Nuk është vetëm një destinacion turistik në vetvete. Si pjesë e rrugës së ecjes Europaweg nga Grächen në Zermatt, u kursen këmbësorëve një devijim të gjatë dhe siguron adrenalinë.

18. Ura e Psherëtimave (Venecia, Itali)

Sipas gojëdhënës, në këtë urë kalonin të burgosurit e përjetshëm, e psherëtinin përpara se të shihnin diellin për herë të fundit në ndërtesën-burg, që lidhte zyrat e prokurorëve me burgun e Republikës së Venecias. Thuhet se prej këtij burgu ka mbërrit të arratiset i famshmi Kazanova.

19. Ura e Re (Ronda, Spanjë)

Gryka që ndan qytetin e vjetër dhe lagjen Mercadillo në qytetin Malaga të Ronda është 90 metra e gjerë dhe 120 metra e thellë. Dyzet e dy vjet, nga viti 1751 deri në vitin 1793, u deshën të ndërtohej kjo urë me katër harqe, gurët e së cilës u morën nga vetë humnera. Është ende aq e fortë sa dikur.

20. Titan-RT (Harz, Gjermani)

Pavarësisht 483 metrave të saj, Titan-RT nuk është më ura e varur për këmbësorë më e gjatë në botë; edhe kështu, ajo vazhdon të ngacmojë adrenalinistët. Kushdo që nuk ndjen mjaft ndjesi shpimi në stomak kur kalon këtë urë këmbësore lëkundëse në digën e Wendefurth, me lartësi 75 metra, mund të fluturojë mbi të.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë