Sociale

19 të vdekur, 986 raste të reja me Covid-19 në 24 orë

Në 24 orët e fundit, Ministria e Shëndetësisë ka raportuar për 19 të vdekur si edhe 986 raste të reja me Covid-19 nga 3957 testime të kryera në total. Që prej fillimit të pandemisë deri më tani janë prekur 106,215 qytetarë teksa Tirana vijon të mbetet qyteti me shifrat më të larta ku këtë të shtunë u raportuan 461 raste të reja.
Pacientët që kanë ndërruar jetë kanë qenë: 9 qytetarë nga Tirana, 4 qytetarë nga Shkodra, 2 qytetarë nga Fieri, 1 qytetar nga Shijaku, 1 qytetar nga Kavaja,1 qytetar nga Tepelena, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 65-89vjeç.
Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
461 raste në Tiranë, 54 raste në Vlorë, 44 raste në Durrës, 41 raste në Fier, 39 raste në Librazhd, 31 raste në Elbasan, 24 raste në Krujë, 23 raste në Shkodër, Pogradec, 22 raste në Lushnje, 19 raste në Kuçovë dhe Tepelenë, 18 raste në Mallakastër dhe Lezhë, 17 raste në Korçë, 15 raste në Mirditë, 12 raste në Berat, 11 raste në Kamëz, 10 raste në Gjirokastër, 9 raste në Peqin, 8 raste në Kurbin dhe Gramsh, 7 raste në Kavajë, 5 raste Ura Vajgurore, 4 raste në Përmet, Kukës, 3 raste në Maliq, Shijak, Kolonjë, Himarë, Vau i Dejës, Pukë, Devoll, 2 raste në Vorë, Cërrik, Skrapar, Sarandë, 1 rast në Poliçan, Kelcyrë, Libohovë, Memaliaj, Bulqizë, Malësi e Madhe, Dibër, Delvinë, Mat, Rrogozhinë, Has.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 962 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 68,969 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 647 pacientë, 41 në terapi intensive, nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Statistika (27 shkurt 2021):
Raste të reja ditore 986
Të shëruar në 24 orë 962
Të shtruar në spitale 647
Humbje jete në 24 orë 19
Testime ditore 3957
Testime totale 462,980
Raste pozitive 106,215
Raste të shëruara 68,969
Raste Aktive 35,471
Humbje jete 1,775

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 22853
Fier 2641
Durrës 1664
Vlorë 1748
Shkodër 1337
Gjirokastër 1026
Berat 877
Korçë 916
Elbasan 887
Lezhë 819
Dibër 368
Kukës 335


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë