Ekspozite

10 pikturat më të famshme në botë dhe si lindën

Nga Gazeta Si - Çdo vit, arti me vlerë miliarda dollarë kalon nëpër shtëpi ankandesh ndërkombëtare, ndërsa muzetë kryesorë mbajnë secili dhjetëra mijëra - madje qindra mijëra - vepra arti në koleksionet e tyre. Por pak njerëz të çmuar arrijnë ndonjëherë famën e nevojshme për t’u konsideruar me të vërtetë emra familjarë.

Meqenëse “i famshëm” është një term subjektiv, CNN Style iu drejtua Google për të parë se cilat piktura kryesuan rezultatet e kërkimit në mbarë botën gjatë pesë viteve të fundit.

Krahasuam dhjetëra kryevepra të njohura - nga klasikët si “Mona Lisa”, “The Great Wave off Kanagawa” dhe “Salavator Mundi”, me vepra më moderne si “Nighthawks” dhe madje edhe seritë “Dogs Playing Poker”.

Bazuar në këto rezultate, këto janë 10 pikturat më të kërkuara në botë:

  1. Mona Liza

Artisti: Leonardo da Vinçi

Data e parashikuar: 1503 deri në 1519

Muzeu i Luvrit (Paris)

Nuk duhet të jetë çudi që piktura më e famshme në botë është ajo grua misterioze me buzëqeshjen enigmatike. Por kjo është një nga siguritë e pakta për këtë vepër arti.

Ajo që shihet në pikturë mendohet të jetë Lisa Gherardini, gruaja e tregtarit Firence Francesco del Giocondo, por ekspertët nuk janë të sigurt. Ajo përfaqësonte një risi në art - piktura është portreti më i hershëm i njohur italian që fokusohet aq afër te personi në një portret gjysmë të gjatë, sipas Luvrit, ku u instalua për herë të parë në 1804. A e dinit? Para shekullit të 20-të, historianët thonë se “Mona Lisa” ishte pak e njohur jashtë qarqeve të artit. Por në vitin 1911, një ish-punonjës i Luvrit grabiti portretin dhe e fshehu për dy vjet. Ajo vjedhje ndihmoi të çimentonte vendin e pikturës në kulturën popullore që atëherë dhe ekspozoi miliona njerëz ndaj artit të Rilindjes.

  • Darka e Fundit

Artisti: Leonardo da Vinçi

Data e parashikuar: 1495 deri në 1498

Vendndodhja: Santa Maria delle Grazie (Milano, Itali)

Leonardo, ndryshe “Njeriu i Rilindjes”, është i vetmi artist që shfaqet dy herë në këtë listë.

E pikturuar në një epokë kur imazhet fetare ishin ende një temë artistike mbizotëruese, “Darka e Fundit” përshkruan herën e fundit që Jezusi theu bukën me dishepujt e tij përpara kryqëzimit të tij.

Piktura është në fakt një afresk i madh - 4.6 metra e lartë dhe 8.8 metra e gjerë, gjë që jep një pamje të paharrueshme.

A e dinit? Afresku i ka mbijetuar dy kërcënimeve të kohës së luftës - trupat e Napoleonit përdorën murin e tryezës në të cilën ishte pikturuar afresku si praktikë objektive. Gjithashtu u ekspozua në ajër për disa vite kur bombardimet gjatë Luftës së Dytë Botërore shkatërruan çatinë e manastirit domenikan të Santa Maria delle Grazie në Milano.

  • “Nata me yje”

Artisti: Vincent van Gogh

Data: 1889

Vendndodhja: Muzeu i Artit Modern (Nju Jork)

Piktura relativisht abstrakte është shembulli kryesor i përdorimit novator dhe të guximshëm të penelave të trashë nga Van Gogh. Bluja dhe e verdha e mrekullueshme e pikturës dhe atmosfera ëndërrimtare e rrotulluese kanë intriguar artdashësit për dekada të tëra.

A e dinit? Van Gogh jetonte në një azil në Saint-Rémy, Francë, duke u trajtuar për sëmundje mendore, kur pikturoi “Nata me yje”. Ai u frymëzua nga pamja nga dritarja e dhomës së tij.

  • “Britma”

Artisti: Edvard Munch

Data: 1893

Vendndodhja: Muzeu Kombëtar (Oslo, Norvegji - hapja në 2020) dhe Muzeu Munch (Oslo - deri në maj 2020)

Së pari, “Britma” nuk është një vepër e vetme arti. Sipas një blogu të një Muzeu Britanik, ka dy piktura, dy pastel dhe më pas një numër të papërcaktuar printimesh. Pikturat qëndrojnë në Muzeun Kombëtar dhe Muzeun Munch, dhe në vitin 2012, një nga pastelët u shit për gati 120 milionë dollarë në ankand.

Ashtu si rasti i “Mona Lizës”, vjedhjet e guximshme (1994 dhe 2004) të dy versioneve të pikturës së “Britma” ndihmuan në ngritjen e ndërgjegjësimit të publikut për veprat e artit. (Të dyja u gjetën përfundimisht).

A e dinit? Figura androgjene në ballë të pikturës së stilit Art Nouveau nuk po prodhon britma, por përkundrazi po përpiqet të bllokojë një britmë therëse që vjen nga natyra. Ajo u frymëzua nga një përvojë aktuale që Munch pati gjatë një shëtitjeje në perëndimin e diellit në Oslo, kur një nuancë dramatike e kuqe pushtoi shqisat e tij.

  • “Guernica”

Artisti: Pablo Picasso

Data: 1937

Vendndodhja: Museo Reina Sofía (Madrid)

Kjo është piktura më e fundit në këtë listë dhe përshkruan bombardimin ajror gjerman të qytetit të Guernica në rajonin bask gjatë Luftës Civile Spanjolle.

Piktura ka atë stilin dallues të Pikasos dhe shqyrtimi i saj i patundur i tmerreve të luftës e bëri atë një pjesë thelbësore të kulturës dhe historisë së shekullit të 20-të.

A e dinit? “Guernica” u zhvendos në Muzeun Metropolitan të Artit Modern në Nju Jork gjatë Luftës së Dytë Botërore për ruajtje. Picasso kërkoi që qëndrimi të zgjatej derisa të kthehej demokracia në Spanjë. Më në fund u kthye në Madrid në vitin 1981, gjashtë vjet pas vdekjes së diktatorit shumëvjeçar spanjoll Gjeneral Francisco Franco.

  •  “Puthja”

Artisti: Gustav Klimt

Data e parashikuar: 1907-1908

Vendndodhja: Muzeu i Belvederes së Epërme (Vjenë, Austri)

Me numrin 6, kalojmë nga një studim në urrejtje në një studim të dashuruar me “Puthjen” e dashur të Gustav Klimt.

Nga “Periudha e Artë” e Klimt-it, ndikimet artistike bizantine mund të shihen në rrobat shumë dekorative të veshura nga çifti i pasionuar, me përmasa reale.

Upper Belvedere thotë se me “The Kiss”, Klimt bën një “deklaratë të përgjithshme alegorike për dashurinë që është në zemër të ekzistencës njerëzore”. Duke pasur parasysh tërheqjen e tij magnetike, duket se njerëzit pajtohen.

A e dinit? Ndërsa “Puthja” nuk është në shitje, vepra të tjera të Klimt blihen dhe shiten për shuma të mëdha. Oprah Winfrey shkarkoi veprën e artit të vitit 1907 “Portreti i Adele Bloch-Bauer II” për 150 milionë dollarë në 2016 - për një fitim prej 60 milionë dollarësh.

  •  “Vajza me vathë”

Artisti: Johannes Vermeer

Data e parashikuar: 1665

Vendndodhja: Mauritshuis (Hagë, Holandë)

Kjo e preferuara intriguese shpesh krahasohet me “Mona Liza”. Përveç dallimeve stilistike, teknikisht “Vajza me vathë perle” nuk është as një portret, por një “tronie” - një fjalë holandeze për një pikturë të një figure imagjinare me tipare të ekzagjeruara.

Kryevepra e vajit në kanavacë është e shkëlqyer në thjeshtësinë e saj. Vajza - e veshur me një çallmë blu dhe ari dhe një vath me perlë të madhe - është i gjithë fokusi me vetëm një sfond të errët pas saj.

A e dinit? Ndërsa Mauritshuis iu nënshtrua një rinovimi nga viti 2012 në 2014, “Vajza me vathë” shkoi në turne në Shtetet e Bashkuara, Itali dhe Japoni. Ajo tërhoqi turma të mëdha, duke forcuar më tej statusin e saj si një nga veprat më të famshme të artit në botë.

  • “Lindja e Venusit”

Artisti: Sandro Botticelli

Data e parashikuar: 1485

Vendndodhja: Le Gallerie Degli Uffizi (Firence, Itali)

Piktura më e vjetër në top 10 dhe që konkurron me “Puthja”, “Lindja e Venusit” ndoshta është porositur nga një anëtar i familjes së pasur dhe artdashëse Medici, e cila sundoi Firencen dhe zonat përreth për shekuj me radhë.

Duke u ‘martuar’ me një interes të ripërtërirë për kulturën klasike greke me stilin e Rilindjes së Hershme, Botticelli krijon një figurë të paharrueshme me perëndeshën e dashurisë që del nga një guaskë e madhe fistoni.

A e dinit? “Venusi” i Botticelli-t përmban dy largime domethënëse nga shumica e veprave të tjera të bashkëkohësve të tij.

Së pari, ai pikturoi në kanavacë në vend të drurit. Së dyti, lakuriqësia ishte e rrallë në këtë kohë -- kështu që ishte e guximshme që Venusi të ekspozohej.

  • “Las Meninas”

Artisti: Diego Velázquez

Data: 1656

Vendndodhja: Museo del Prado (Madrid)

Madridi është i vetmi qytet në këtë përmbledhje ku do të gjeni dy nga 10 pikturat më të famshme, e para është “Guernica” dhe “Las Meninas”.

“Las Meninas” nuk është vetëm piktura më e famshme e Diego Velázquez, por është edhe një nga më të mëdhatë e tij. Kompleksiteti i veprës ka magjepsur kritikët e artit dhe publikun për shekuj me radhë.

Piktura ka një detyrë të dyfishtë si portret. Ajo shërben si një portret grupor i familjes mbretërore spanjolle, por është gjithashtu një autoportret i vetë Velázquez në punë.

A e dinit? “Las Meninas” u porosit nga mbreti Filip IV i Spanjës, i cili sundoi nga viti 1621 deri në 1665. Ai qëndroi në pallatin mbretëror deri në vitin 1819, kur shkoi në Prado.

10.“ Krijimi i Adamit”

Artisti: Michelangelo

Data: 1508 deri në 1512

Vendndodhja: Kapela Sistine (Qyteti i Vatikanit)

Vepra më e famshme e artistit të njohur Michelangelo mbulon një pjesë të tavanit të Kapelës Sistine -- duhet të shikoni lart për ta parë. Skena përshkruan Zotin dhe Adamin me krahë të shtrirë, gishtat e tyre gati duke u prekur. Është një nga imazhet më të përsëritura në histori.

Forma muskulore e Adamit lë të kuptohet për talentin tjetër të Mikelanxhelos – “David” i tij është ndoshta skulptura më e famshme në botë. Ju mund të shihni statujën e lartë prej mermeri në Galleria dell'Accademia në Firence.

A e dinit? Tavani i Kapelës Sistine ishte shuar nga ekspozimi i shekujve ndaj tymit të qirinjve, ndër shumë të tjera. Pas një pastrimi të gjatë e të gjerë që përfundoi në vitin 1989, njerëzit u tronditën kur panë ngjyrat e ndezura dhe të gjalla që Mikelanxhelo përdorte fillimisht.

Marrë nga CNN, përshtati në shqip Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë