Futboll

1.5 miliardë euro shpenzime, merkato angleze ‘çmendet’ në fund

Merkato e kësaj vere në Angli nuk ishte me shpenzime të mëdha, ashtu siç në dy vitet e fundit kishte ndodhur. 6 ekipet kryesore bënë disa lëvizje të kujdesshme dhe ajo që mund të veçohet si më dorëlëshuara është Arsenali, që harxhoi gati 270 milionë euro, më pak harxhuar Siti dhe Totenham ndërsa Çelsi, Liverpuli dhe Junajtid akoma dhe më shumë të kursyera.

Por kjo nuk do të thotë se në Angli nuk u shpenzuan para, përkundrazi u shpenzuan me tepri, plot 1.5 miliardë euro ishte shumë që qarkulloi këtë verë Premier League për blerje lojtarësh.

Vetëm shpenzimet në ditën e fundit të merkatos nga klubet angleze ishin 170 milionë, por vetëm në 17 marrëveshje, numri më i vogël i transferimeve në ditën e fundit të merkatos që nga viti 2009.

Nënshkrimi për 34 milionë paund i Everton me Aleks Iuobi nga Arsenali ishte marrëveshja më e madhe në hyrje e Premier League, ndërsa transferimi më i madh pa Romelu Lukaku të largohej nga Mançester United te Interi për 74 milionë. Arsenal ishte ekipi që shpenzoi më shumë në Angli gjatë ditës së fundit të merkatos. Brenda ditës, ata blenë Kernan Tierney me të majtë nga Celtic për 25 milionë dhe qendërmbrojtësin e Çelsit David Luiz për 8 milionë.

Tottenham rekrutoi mesfushorin e Real Betis Giovani Lo Celso me huazim dhe nënshkroi anësorin e Fulham Ryan Sessegnon për 25 milion. Ndjekja e tyre për sulmuesit të Juventusit Paulo Dybala ishte një nga historitë më intriguese, por marrëveshja nuk u arrit.

Watford gjithashtu shumë, teksa raportohet se 25 milionë për anësorin e Rennes, Ismaila Sarr. Leicester bleu mesfushorin sulmues të Sampdoria, Dennis Praet, për 18 milionë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë