Muzike

Yjet e ABBA nuk do të shfaqen në 50-vjetorin e fitores së Eurovizionit

Dy anëtarë të ABBA kanë këmbëngulur që ikonat e popit suedez nuk do të performojnë në konkursin e këngës në Eurovizion të vitit të ardhshëm në atdheun e tyre.

Në një intervistë që do të transmetohet në Britani të enjten, Björn Ulvaeus dhe Benny Andersson, gjysma e ABBA, e minimizuan perspektivën pavarësisht se Suedia pret Eurovizionin në 50-vjetorin e fitores së grupit - e para në vend - me hitin e tyre “Waterloo”.

Kombi nordik do të organizojë ngjarjen më të madhe të muzikës live në botë për të shtatën herë pasi këngëtarja suedeze Loreen fitoi konkursin e këtij viti, të organizuar nga Britania në emër të Ukrainës së shkatërruar nga lufta.

Fitorja e saj në Liverpool këtë muaj nxiti spekulime të menjëhershme se ABBA mund të ngjitet në skenë vitin e ardhshëm.

Sidoqoftë, në një intervistë me programin Newsnight të BBC-së, Andersson tha se nuk ka asnjë mënyrë që grupi të bëjë një performancë festive apo edhe paraqitje.

“Nuk dua. Dhe nëse unë nuk dua, edhe të tjerët nuk duan. Është e njëjtë për të katër ne. Kur dikush thotë jo – është jo”, tha ai.

Ulvaeus shtoi: “Ne mund të festojmë 50-vjetorin e ABBA-s pa qenë ne në skenë”.

ABBA – i cili gjithashtu përfshinte Agnetha Faltskog dhe Anni-Frid Lyngstad, dhe është një akronim i emrave të tyre të parë – fitoi famë ndërkombëtare pas suksesit të tyre në Eurovizion në 1974.

Grupi vazhdoi të shiste qindra miliona disqe dhe të kryesonte listat në mbarë botën, duke përfshirë në SHBA në vitin 1977 me Dancing Queen.

Hite të tjera globale përfshijnë Super Trouper, Money, Money, Money dhe Knowing Me, Knowing You.

Në vitin 1981, grupi publikoi atë që ata thanë se do të ishte një album i fundit dhe u nda vitin e ardhshëm.

Por suksesi i tyre vazhdoi, veçanërisht me përmbledhjen Abba Gold të lançuar në 1992, dhe në vitin 2021 ata u rikthyen, duke nxjerrë albumin e tyre të parë të ri në gati 40 vjet.

Ata lançuan gjithashtu një format të ri koncerti me avatarë dixhitalë - të quajtur Abbatars - në Londër, të cilët performojnë hitet e tyre dhe ngjajnë me veten e tyre të vitit 1979.

Ulvaeus dhe Andersson thanë se suksesi i shfaqjes po “kapërcente çdo pritshmëri”.

“Ne arritëm më shumë sesa mund të shpresonim ndonjëherë … duke parë këtë të ndodhte pas katër apo pesë vjetësh punë… dhe duke kuptuar se audienca në të vërtetë lidhej me atë që ishte në skenë”, tha Andersson për BBC.

Ai shtoi se do të dëshironte ta çonte shfaqjen në Australi në të ardhmen.

“Do të ishte mirë të ktheheshim atje dhe t’u thoshim faleminderit australianëve që na mbështetën që nga dita e parë”. /The Guardian/


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë