Ngjarje

Vdekja e punëtorëve-Dëshmitarët tregojnë momentet e fundit

Ardit Hoxha – Një skelë e shkëputur nga pallati, ku punonin disa punëtorë ka shkaktuar tragjedi në Tiranë. “Dëgjuam një zhurmë të madhe, pastaj i gjithë pallati u lëkund dhe ngjante sikur po binte tërmet…” kështu tregon një banor i pallatit, momentet e para ku humbën jetën dy punëtorët Orjan Kodraj, 36 vjeç dhe Ergys Brahimaj, 31 vjeç.

Pallati ku i shemb skela – Gazeta Si, 16 gusht 2019

Ngjarja e rëndë, ndodhi në rrugën “Faik Konica” në një nga pallatet e larta të kësaj lagje, i cili prej disa muajsh i ishte nënshtruar një rikonstruksioni të fasadës. Përveç dy viktimave, tre punëtorët e tjerë të aksidentuar në këtë ngjarje janë në spitalin e Traumës në Tiranë, ku u janë nënshtruar ndërhyrjeve kirurgjikale, pasi ende nuk e kanë kaluar rrezikun për jetën.

Pallati ku i shemb skela – Gazeta Si, 16 gusht 2019

Si ndodhi ngjarja

Duke qenë se punimet ishin në fazën e tyre të fundit në pjesën e pasme të pallatit 14-katësh, të pestë punëtorët kishin filluar çmontimin e saj. Ende është e paqartë se si ka ndodhur që skela të shkëputet, por diçka ka shkuar keq dhe struktura metalike e kompanisë “Syla” është rrëzuar e gjitha përtokë. Të pestë punëtorët morën plagë të rënda, por vetëm dy prej tyre ishin më fatkeq.

Pallati ku i shemb skela – Gazeta Si, 16 gusht 2019

Pas rrëzimit të skelës, Orjan Kodraj dhe Ergys Brahimaj mbetën të bllokuar nën rrënojat e skelës së rrëzuar. Për disa orë ata ishin ende në jetë. Dëshmitarët që panë gjithë skenën thanë për Gazeta Si, se në disa momente për zjarrfikësit dhe forcat e policisë drejtoheshin thirrjet e dy viktimave për ndihmë. Mali i madh me hekurat dhe dërrasta e skelave ishte shumë i madh dhe për forcat zjarrfikëse do të duhej goxha kohë për të arritur tek dy punëtorët. Kur u arrit që të hiqen të gjitha hekurat dhe dërrasat, ishte tepër vonë dy të rinjtë e kishin humbur betejën e tyre me jetën.

Pallati ku i shemb skela – Gazeta Si, 16 gusht 2019

Pistat e hetimit mbi shkakun e ngjarjes

Pikëpyetjet e para në lidhje me motivin e kësaj ngjarje të rëndë ngrihen menjëherë për sigurinë në kushtet e punës. Në vendin e ngjarjes pak minuta pasi u nxorën dy viktimat mbërritën disa specialiste të krimeve në Policinë e Shtetit dhe nga Prokuroria që këqyrën dhe morën provat e para në terren. Paraprakisht dyshohet për një gabim në lidhjen e skelës me pallatin, por edhe një këputje të lidhësve.

Pallati ku i shemb skela – Gazeta Si, 16 gusht 2019

Dyshime të mëdha për mungesën e kushteve të sigurisë ngrihen për faktin nëse punëtorët kanë qenë të pajisur me mjetet e duhura mbrojtëse në momentin kur skela është shkëputur. Prokuroria ka urdhëruar arrestimin e administratorit dhe inxhinierit të firmës “Syla”, që kishte marrë përsipër këto punime. Deri në sqarim e plotë të kësaj tragjedie, të dy të rinjtë i shtohen numrit të punëtorëve shqiptarë që kanë humbur jetën për shkak të mungesës së sigurisë në vendin e punës.

 

Më Shumë