Shendet

Vaksinat Covid mund të blihen privatisht në Indi

Prodhuesi thotë se vaksina do të shitet për 8 dollarë, duke rritur gjasat e tregut sekondar

Dozat e vaksinës së koronavirusit të zhvilluar nga AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit mund të jenë në dispozicion për blerje në Indi në  muajin mars, sipas një prodhuesi, duke I hapur rrugën tregut privat.

Instituti Serum i Indisë, prodhuesi më i madh i vaksinave në botë, ka një licencë për të prodhuar këtë vaksinë dhe ka prodhuar tashmë 40 milion doza. Sapo të miratohet për përdorim, Serumi fillimisht do të furnizojë qeverinë indiane, por më pas pret të shesë 20-30  milion dozat e tjera në ambiente private, sipas Adar Poonaëalla, shefi ekzekutiv.

"Të gjithë pyesin‘ Kur mund të marr vaksinën? 'Unë u kam thënë atyre që ndoshta do të jetë marsi ose prilli, "tha Z. Poonaëalla për Financial Times.

Kompanitë farmaceutike në të gjithë botën kanë rritur tashmë prodhimin e disa vaksinave eksperimentale në pritje të miratimit të rregulloreve. Miliarda doza pritet të prodhohen vitin e ardhshëm për qeveritë që kanë nënshkruar marrëveshje blerjeje më herët për qytetarët e tyre, duke filluar me ata që janë më vulnerabël ndaj sëmundjes.

Në Mbretërinë e Bashkuar, e cila të mërkurën e kaluar miratoi vaksinën e parë Covid-19 për përdorim, zyrtarët e shëndetit publik kanë thënë se vaksinimet do të drejtohen nga NHS dhe se asnjë prej vaksinave të prokuruara nga qeveria, nuk do të shitet në klinika private.

Pfizer, grupi farmaceutik i SHBA-ve që ka zhvilluar një vaksinë Covid-19 me BioNTech, tha kohët e fundit se nuk kishte "plane" për të furnizuar sektorin privat "për një të ardhme të papërcaktuar".

Por disponueshmëria e ardhshme e vaksinave për shitje privatisht në vende të tjera, të tilla si India, rrit gjasat e zhvillimit të një tregu sekondar për vaksinat ku vendasit ose vizitorët e huaj mund të paguajnë për një vaksinim nëse nuk nuk mundet ta bëjnë sipas skemës së qeverisë së tyre.

"Nëse është në tregun privat, ajo hap një çështje të pabarazisë, ju po i lini njerëzit të qëndrojnë në radhë", tha Anant Bhan, studiues i shëndetit në Universitetin Yenepoya në Indinë jugore. "Në fund të ditës, kjo është një pandemi dhe ekziston një kërkesë për një përgjigje të shëndetit publik."

Serumi pret që vaksina AstraZeneca të shitet me pakicë për rreth Rs600 (8 dollarë) në tregun privat në Indi. Për qeverinë indiane Serumi ka vendosur një "çmim filantropik" prej  3 $ një dozë, tha Z. Poonaëalla.

Qeveria e Kryeministrit Narendra Modi ka treguar se mund t'u duhen 300 milion doza përpara korrikut 2021, me punëtorët e vijës së parë të shëndetit dhe të moshuarve që u jepet përparësi, por po pret që vaksina të miratohet nga rregullatorët para se të vendosë një urdhër, tha ai.

India ka numrin e dytë më të lartë të rasteve të koronavirusit në botë, me më shumë se 9.5 milion infeksione dhe 139,000 vdekje

Sapo vaksina e AstraZeneca të miratohet për përdorim emergjent në Mbretërinë e Bashkuar, Z. Poonaëalla pret që ajo të autorizohet menjëherë edhe nga rregullatori i Indisë dhe mund të lanccohet nga qeveria indiane në janar.

AstraZeneca tha: "Marrëveshjet me partnerët tanë në të gjithë botën, përfshirë Institutin e Serumit të Indisë, i japin përparësi furnizimit të të gjitha qeverive dhe organizatave shumëpalëshe në mënyrë që të respektojnë angazhimin tonë për një akses të gjerë dhe të barabartë pa asnjë fitim gjatë pandemisë."

Ekspertët thonë se India do të përballet me sfida të jashtëzakonshme në vaksinimin e 1.4 miliard njerëzve. Me më shumë se 9.5 milion infeksione dhe 139,000 vdekje, vendi ka numrin e dytë më të lartë në botë të rasteve me koronavirus dhe ai po përhapet gjatë dimrit të ftohtë dhe të ndotur.

"Planifikimi i përpiktë është i domosdoshëm dhe në këtë pikë India është më e dobëta", tha T Jacob John, ish-shefi i departamentit të virologjisë dhe mikrobiologjisë në Christian Medical College (Vellore).

Me rastet ende në rritje në Indi, ai gjithashtu paralajmëroi që siguria e vaksinave mund të bëhet problem. "Nëse ka një grindje për një vaksinë, kjo do të thotë që  të kërkosh korrupsionin," tha ai. "Nëse vaksina është e mirë, por furnizimi është i ulët, mashtruesit do të vijnë me një furnizim të tregut të zi." / Financial Times /


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë