Ka ndodhur

Turistët gjermanë ngecin në errësirë në mal, policia e Tropojës i shpëton

Gazeta Si - Dy turistë gjermanë, të cilët u bllokuan një ditë më parë në malin e Tropojës, në zonën e quajtur “Curraj i Epërm”, janë gjetur këtë të premte nga policia.

Turistët gjermanë nuk mund të vazhdonin ecjen ditën e djeshme, për shkak të lodhjes dhe errësirës.

U desh ndërhyrja e policisë për t’i shpëtuar dy turistët, të cilët kishin mbetur në malin në zonën “Curraj i Epërm”.

Pas disa orësh kërkime intensive në këmbë, në terrenin e thepisur, efektivët e policisë kanë bërë të mundur gjetjen e turistëve, në vendin e quajtur “Vashqefen”.

Punonjësit e Policisë fillimisht i nxorën 2 turistët nga terreni i rrezikshëm dhe më pas i kanë transportuar ata deri në vendin ku ishte e mundur ulja e helikopterit.

Më pas turistët, me ndihmën e helikopterit, janë transportuar në spitalin e Tiranës dhe aktualisht ndodhen në gjendje të mirë shëndetësore.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë