Arredim

Trendi që po fiton popullaritet, mobilje të bëra me karton

Në lagjen e pasur të Mayfair në Londër, Galeria Fumi, një kompani dizajni, po shfaq një koleksion të ri mobiljesh. E veçanta e kësaj kompanie është materiali që po përdor. Karriget dhe tavolinat po bëhen me karton.

"Box" është projektuar nga artisti britanik Max Lamb.

“E kam shumë të vështirë t'i hedh gjërat”, tha ai, i ulur mbi një nga krijimet e tij. Ai e gjen bukurinë, "në mbeturina, ose gjëra që tashmë e kanë kryer funksionin e tyre të parë”.

Edhe pse është një nga materialet më të lira në dispozicion dhe shpesh material që hidhet poshtë, kartoni po përdoret gjithnjë e më shumë për të krijuar mobilje.

Ndërsa stilistë të ndryshëm po eksperimentojnë me materialin për të krijuar pjesë veshjeje, të tjerë po e shfrytëzojnë si një opsion në dukje i qëndrueshëm për të arreduar shtëpinë.

Pavarësisht perceptimit të materialit si i dobët, pjesët janë projektuar për tu përdorur në përditshmëri.

Forca e tyre rezulton nga mënyra se si Lamb ndërtoi shtresa kartoni të valëzuar, lloji më rezistent ndaj goditjeve.

Puna e re e Lamb ka një histori të vazhdueshme të mobiljeve prej kartoni, me një shembull ikonik të hershëm të Frank Gehry-t në 1972 "Wiggle Side Chair", pjesë e serisë "Easy Edges" që arkitekti projektoi. Si student, Lamb u frymëzua nga punimet e Gehry-t në karton, dhe më pas krijoi një tabelë kartoni në vitin 2000 që ai thotë se prindërit e tij ende e përdorin.

Kohët e fundit, një tjetër arkitekt i famshëm iu drejtua materialit për të bërë mobilje. Duke vendosur karton në projekte arkitekturore novatore, Shigeru Ban e përdori atë për të krijuar koleksionin e tij "Carta" (1998–2015). Ban projektoi karrige, një stol, një shezlong dhe tavolinë me tuba të hollë kartoni.

Që nga viti 2020, artisti dhe stilisti ukrainas në Berlin, Illya Goldman Gubin ka forcuar kutitë e kartonit të deformuar duke përdorur tekstil me fije qelqi dhe i kthen ato në ndenjëse, tavolina dhe rafte të pazakontë.

Gubin ka "kujtime të bukura" duke luajtur me kuti kartoni kur ishte fëmijë, duke ndërtuar shtëpi dhe makina.

“Kartoni është i thjeshtë, por i veçantë”, tha ai.

“Të gjithë kishin një kuti kartoni në duar. Tani, doja që e njëjta kuti të kishte një qëllim të ri, të na ‘mbështeste’.”

Gubin pëlqen ta përshkruajë idenë e projektit si: "ajo që ne dikur mbanim, tani mund të na mbajë".

Duke kaluar në praktike, kompania ‘Room in a Boxbrand’, i krijuar në 2013 ofron mobilje të thjeshta prej kartoni për t'u blerë, si të përballueshme dhe të mira për planetin. Duke përdorur karton të valëzuar të cilësisë së lartë, marka gjermane premton se pjesët mund të zgjasin deri në 10 vjet.

Room in a Box tërhoqi vëmendjen përmes postimeve në TikTok vitin e kaluar, ku videot që lidhen me mobiljet prej kartoni tani kanë mbi 2.4 milionë shikime.

Bashkëthemeluesi Gerald Dissen i tha CNN se pjesët e Room in a Box janë shumë më të qëndrueshme se mobiljet në materiale tradicionale, duke përmendur gjurmë më të ulëta karboni dhe më pak konsum të energjisë për shkak të natyrës së riciklueshme të materialit.

Kartoni gjithashtu është bërë një zgjedhje popullore kur bëhet fjalë për vendosjen emergjente të mobiljeve, veçanërisht për refugjatët.

Në vitin 2011, dizajnerët francezë me sipërmarrësin Julien Sylvain, krijuan Leaf Bed, një shtrat prej kartoni i projektuar për t'u përdorur nga njerëzit në kampet e refugjatëve. Me një dizajn të thjeshtë, shtrati i kampit është vendosur nga Agjencia e OKB-së për Refugjatët.

Një prodhues kartoni Smurfit Kappa, gjithashtu bashkëpunoi me Edinburgh Direct Aid (EDA) në 2017 për të dërguar ndihma në kampet e refugjatëve në kufirin Liban-Siri në kuti kartoni që mund të shndërroheshin në mobilje.

Burimi: CNN. Përshtati: Gazeta Si.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë