Filma

“The Crown” shfaq pamjet e luftës në Kosovë, shikuesit e Netflix njihen me gjenocidin serb

Seriali shumë i ndjekur britanik “The Crown” i cili pasqyron jetën e Familjes Mbretërore në Britaninë e Madhe, ka publikuar tashmë sezonin e gjashtë të tij.

Ky sezon duket më i veçantë për shqiptarët e Kosovës, pasi në politikat e shtjelluara në tematikën e serialit është lufta e fundit në Kosovë (1997-1999). Në episodin e gjashtë të quajtur “Ruritania”, aktori Bertie Carvel mund të shihet teksa portretizon ish-kryeministrin britanik Tony Blair në serial, duke mbështetur vendimin e NATO-s për të nisur një fushatë ajrore 78-ditore kundër forcave të Republikës Federale të Jugosllavisë në vitin 1999.

Episodi shoqërohet me pamje të vërteta të incizuara gjatë luftës së fundit në Kosovë, ku mund të shihet persekutimi i shqiptarëve nga represioni serb dhe shenjat e gjenocidit që ky shtet bëri në Kosovën e fundit të viteve ‘90.

Në serialin “The Crown” gjithashtu theksohet se si djemve të lindur në Kosovë pas luftës ndonjëherë u jepej emri Toni ose Tonibler, për nder të Blair dhe rolit të tij.

“The Crown” është një serial i zhanrit dramë i regjisorit Peter Morgan, dhe shfaqet në Netflix. Seriali tregon jetën e Mbretëreshës Elizabeth II nga vitet 1940 deri në kohët moderne. Seriali fillon me një vështrim të brendshëm të mbretërimit të hershëm të mbretëreshës, e cila u ngjit në fron në moshën 25-vjeçare pas vdekjes së babait të saj, mbretit George VI.

Me kalimin e dekadave, zbulohen intrigat personale, romancat dhe rivalitetet politike që luajtën një rol të madh në ngjarjet që formësuan vitet e mëvonshme të shekullit të 20. /telegraf


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë