Teknologji dhe Inovacion

Të pasurit janë ndryshe, por celularët e tyre jo

Bota po i kthehet teknologjisë për të zgjidhur gjithçka që nga trafiku tek takimet romantike, por asnjë aplikacion apo paisje nuk do ti shpëtojë të pasurit dhe të famshmit nga të rënit pre e atakeve kibernetike, sipas ekspertëve të sigurisë dixhitale.

Gjigandët e teknologjisë shpenzojnë miliona dollarë çdo vit për të mbrojtur drejtuesit e tyre lartë nga çdo kërcënim fizik. Facebook akordoi gati 20 milion dollarë në 2018-ën për mbrojtjen e CEO-s së tij Mark Zuckerberg dhe familjes së tij në rezidencat gjatë udhëtimeve. Në vitin 2017, CEO i Apple Tim Cook filloi të përdorë avionët privatë të paguar nga kompania për shkak të shqetësimeve që kishin të bënin me sigurinë.

Por kur një raport arriti në përfundimin se telefoni i CEO i Amazon, Jeff Bezos, ishte hakuar, ngjarja zhvendosi vëmendjen e njerëzve në atë se si personat me profile të lartë mbrojnë sigurinë e tyre në internet.

“Nuk ka kontroll të përsosur të teknologjisë kundër sulmeve në internet,” tha Roger Grimes, një ekspert i sigurisë në KnowBe4 i cili trainon klientët e saj për të ngritur vetëdijen ndaj sigurisë në internet. Individët e profilit të lartë janë më të prekshëm sepse kanë më pak kohë për trajnime por janë të ekspozuar ndaj më shumë sulmeve, tha ai.

Të pasurit dhe të famshmit gjithashtu nuk mund të blejnë telefona që janë më të sigurt se mesatarja, tha Mark Nunnikhoven, nënkryetar i hulumtimit të cloud në firmën e sigurisë softuerike Trend Micro.

“Niveli i teknologjisë është bërë aq i përparuar për të gjithë, sa që nuk ka një klasë të veçantë të telefonave që vetëm elita të ketë qasje,” tha ai.

Kompanitë që kërkojnë të mbrojnë privatësinë e tyre kanë filluar t’i kushtojnë më shumë vëmendje sigurisë dixhitale gjatë dy viteve të fundit.

Aamir Lakhani, një studiues në firmën e sigurisë IT Fortinet, tha se përqendrimi ka qenë normalisht në rrjetin e vetë korporatave, i cili përfshin drejtuesit mësimdhënës se si të dallojnë mashtrimet në postat elektronike.

Disa telefona inteligjentë përdorin softuer që spostojnë dhe heqin malëare, si dhe mjete për filtrimin në internet që parandalojnë punonjësit të hyjnë në faqet e internetit që mund të jenë të dëmshme. Por firmat mund të bëjnë më shumë.

“Unë nuk mendoj se ata me të vërtetë po e marrin seriozisht çështjen,” Hej, këto kërcënime janë përprezent gjatë gjithë kohës. Ju duhet të jeni të vetëdijshëm “, tha Lakhani. “Ata shpresojnë se disa zgjidhje teknike do ta zgjidhin atë, por nuk do të jetë kurrë kështu”.
Kjo për shkak se sulmet si ai që vuajti Bezos “janë krijuar posaçërisht për të marrë zgjidhje teknike,” tha Lakhani.

Telefoni i themeluesit të Amazon u hakua në maj 2018 pasi mori një mesazh në WhatsApp nga Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman me një video, sipas një analize të sulmit. Arabia Saudite ka mohuar akuzat.

Përdoruesit e telefonave inteligjentë janë të kushtëzuar që t’u përgjigjen shpejt mesazheve të çastit, të cilat mund të ulin vigjilencën e tyre.

Në vitin 2018, Amazon shpenzoi 1.6 milionë dollarë për sigurinë ndaj Bezos, sipas të dhënave të Komisionit të Sigurimeve dhe Shkëmbimeve të SHBA-ve. Por kompania nuk zbuloi se sa shkoi drejt masave mbrojtëse dixhitale.

“A jeni një ekzekutiv me informacione biznesi miliarda dollarëshe në telefonin tuaj? Mund të ketë një kundërshtar të gatshëm të investojë në mënyrë të konsiderueshme për ta marrë atë,” tha Rod Soto, një studiues i sigurisë në internet.

Kjo është arsyeja pse individë të njohur duhet të ndërmarrin hapa përtej masave të rekomanduara të sigurisë. Të gjithë përdoruesit e smartphone duhet të aktivizojnë rifreskimet automatike të softuerit, të krijojnë fjalëkalime të forta dhe t’i bllokojnë pajisjet e tyre pas 30 sekondash, midis veprimeve të tjera, tha Nunnikhoven. Rikthimi i të dhënave në cloud është gjithashtu i rëndësishëm.

Për më tepër, drejtuesit dhe personat e famshëm duhet të rindezin telefonat e tyre çdo dy muaj, sugjeroi ai.

“Për një person normal është një lloj ekstremi, por për një individ me profil të lartë ai faktor kërcënimi është i ndryshëm.”

Njerëzit e famshëm gjithashtu duhet të shmangin shkarkimin e aplikacioneve të sapopublikuara dhe të jenë “të vetëdijshëm” për sa informacion i lejojnë aplikacionet të përdorin. Soto gjithashtu sugjeroi që njerëzit me profil të lartë të kenë një telefon vetëm për udhëtime dhe të mos mbajnë ndonjë informacion personal mbi të./CNN/


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë