Treg

Sulmet në Detin e Kuq, çmimet e naftës i rikthehen rritjes

Nga Gazeta ‘Si’- Çmimet e naftës u rritën sërish mes shqetësimeve për sulmet ndaj transportit detar në Detin e Kuq dhe pritshmërive në rritje se uljet e normave të interesit në SHBA do të zgjasin më shumë sesa mendohej.

Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent u rritën me 24 cent ose 0.3% në 82.58 dollarë për fuçi deri në orën 0721 GMT, ndërsa kontratat e së ardhmes së papërpunuar të Teksasit Perëndimor (WTI) u rritën me 21 cent ose 0.3% në 77.25 dollarë.

Kontratat Brent dhe WTI ranë respektivisht 1.5% dhe 1.4%, nga nivelet afër tre javësh të martën, pasi primi për kontratat e shpejta të së ardhmes së papërpunuar amerikane në kontratën e muajit të dytë u dyfishua në 1.71 dollarë për fuçi - niveli i tij më i gjerë në rreth katër muaj.

Kjo inkurajon kompanitë e energjisë që të shesin tani në vend që të paguajnë për të ruajtur produktin për muajt e ardhshëm. Primet ranë në 4 cent për fuçi të mërkurën.

"Çmimet e të ardhmes së naftës së papërpunuar janë bërë relativisht të kufizuara në interval dhe kanë të paktën 6-7 dollarë për fuçi premium rreziku të ngulitur në nivelet aktuale," tha Vandana Hari, themeluese e ofruesit të analizës së tregut të naftës Vanda Insights.

Ajo tha se çmimet mund të mbeten të kufizuara deri në pikën tjetër të kthesës në krizën e Gazës, qoftë kjo një de-përshkallëzimi përmes një armëpushimi ose një përkeqësim nga sulmi i Izraelit në Rafah.

Sulmet në mbështetje të palestinezëve mbi anijet në Detin e Kuq dhe ngushticën Bab al-Mandab nga Huthi të Jemenit të lidhur me Iranin kanë vazhduar të ngjallin shqetësime për rrjedhat e mallrave përmes rrugës ujore kritike. Sulmet me dronë dhe raketa kanë goditur të paktën katër anije që nga e premtja.

Uashingtoni vuri përsëri veton të martën ndaj një projekt-rezolute të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për luftën Izrael-Hamas, duke bllokuar një kërkesë për një armëpushim të menjëhershëm humanitar. Në vend të kësaj , SHBA po nxit që Këshilli i Sigurimit të miratojë një rezolutë që lidh një armëpushim me lirimin e pengjeve izraelite nga Hamasi.

Ndërkohë, Rusia, e cila ka premtuar ulje të prodhimit prej 500.000 fuçi në ditë (bpd) si pjesë e një pakete shkurtimesh me Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatët e saj (OPEC+), tha të martën se synon të përmbushë kuotën e saj të OPEC+ në shkurt pavarësisht nga një rënie në rafinimin e naftës.

Prodhimi i rafinerisë në Rusi ka rënë me 7% që nga fillimi i vitit, tha të martën ministri i Energjisë i vendit, pasi objektet u dëmtuan nga sulmet me dronë ukrainas.

Shqetësimet se ulja e normave nga Rezerva Federale mund të zgjasë më shumë sesa mendohej, kanë ndikuar në perspektivën për kërkesën për naftë. Të dhënat e inflacionit në SHBA javën e kaluar shtynë pritjet për një fillim të menjëhershëm të ciklit të lehtësimit të Fed, me ekonomistët e anketuar nga Reuters që tani parashikojnë një ulje në qershor.

Burimi: Reuters/Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë