Mode

Stili i përjetshëm i Rita Hayworth

Rita Hayworth ishte përkufizimi i magjisë së Hollivudit.

Margarita Carmen Cansino e lindur më 17 tetor 1918, ishte një aktore dhe balerin amerikane. Ajo fitoi famë gjatë viteve 1940 si një nga yjet më të famshëm të epokës, duke u shfaqur 61 filma gjatë 37 viteve

Shtypi e shpiku termin “Love Goddess” për të përshkruar Hayworth pasi ajo ishte bërë idhulli më glamor i ekranit të viteve 1940. 

Hayëorth është ndoshta më e njohur për performancën e saj në filmin Gilda , përballë Glenn Ford , në të cilën ajo luajti rolin e saj të parë dramatik. Fred Astaire, me të cilin ajo krijoi dy filma, e quajti atë partneren e tij të preferuar të vallëzimit.  Ajo është renditur si një nga 25 yjet më të mëdha të kinemasë të të gjitha kohërave në sondazhin e Institutit të Filmit Amerikan.

Me çdo rol, Hayworth kullonte glamurin dhe bukurinë e përjetshme që vazhdon të rezonojë edhe sot. Për nder të asaj që do të ishte ditëlindja e 100-të e yllit, ne po kthehemi në disa nga momentet më të bukura të stilit të saj. Shikoni më poshtë:

1930
1935
1937
Foto pa datë
1940
1940
1940
1941
1942
1943
1945
1946
1947
1947
1948
1949
1950
1950
1951
1952
1956
1960
1965
1970
1980

Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë