Shendet

Sindroma e “njeriut ujk” prek dhjetëra fëmijë në Spanjë

Dhjetëra fëmijë në Spanjë kanë pasur rritje anormale të flokëve pasi kanë marrë ilaçet e gabuara, një anormali që ngjason me “sindromën e njeriut ujk”. Shtatëmbëdhjetë raste janë raportuar në Cantabria, València dhe Granada.

Fëmijët kanë shfaqur këto simptoma pasi përdorën një ilaç për dhimbjet e stomakut që përmbante një ilaç të përdorur për trajtimin e alopecisë, shkruan BBC.

“Ballin, faqet, krahët, krahët, këmbët dhe duart e djalit ishin të mbuluara me flokë … ishte shumë e frikshme”, tha nëna e një prej foshnjave të prekura.

Pas një hetimi nga Ministria spanjolle e Shëndetësisë, burimi i këtyre simptomave ishte marrja e një ilaçi për balancimin e acidit të stomakut tek fëmijët e vegjël. Ajo që mendohej të ishte omeprazolë u zbulua se përmbante minoxidil, një përbërës që stimulon rritjen e flokëve.

BBC thotë se ilaçi ishte shpërndarë nga një kompani farmaceutike në rajonin Málaga të Spanjës. Rastet e hershme u raportuan në korrik dhe produkti u tërhoq nga tregu.

Të mërkurën, Ministria e Shëndetësisë tha së ilaçit ishte etiketuar gabimisht dhe ishte përzier me minoxidil për shkak të një “gabimi të brendshëm”.

Simptomat e fëmijëve pritet të përmirësohen brenda disa javësh pasi t’i binin flokët e tepërt.

Duke folur për gazetën spanjolle “El Mundo” një nënë e retha se ajo u frikësua kur vajzës e saj 22-muajshe “filluan të rriteshin flokë në fytyrë”.

Një fëmije tjetër, Uriel, ishte vetëm gjashtë filloi t’i rritesin flokë në të gjithë trupin e tij”, tha nëna e tij Angela Selles për El País.

“Ishte shumë e frikshme sepse ne nuk e dinim se çfarë po i ndodhte,” tha ajo.

Më Shumë