Keshilla

Si ta luftojmë urinë në orët e vona të mbrëmjes…

Shumë prej nesh kërkojnë ushqime që ndihesh komode si akullorja apo ushqimet e mbetura pas një dite të gjatë. Por, nëse e bëni zakon të rregullt të ngrënit e ushqimit në orët e vona të natës, mund të ketë pasoja të padëshiruara në shëndetin tuaj, thonë ekspertët.

Sipas një studimi të fundit të zakoneve të të ngrënit të më shumë se 34,000 të rriturve amerikanë, gati 60 për qind thanë se ishte normale që ata të hanin pas orës 21:00.

Trupat tanë kanë evoluar për të përpunuar lëndët ushqyese gjatë ditës – dhe për të ruajtur energjinë gjatë natës, tha Marie-Pierre St-Onge, një shkencëtare e të ushqyerit dhe gjumit në Universitetin Columbia. Prishja e atij ritmi natyror, sipas saj, mund të shkaktojë probleme, tha ajo.

Disa studime kanë gjetur, për shembull, se ngrënia e darkës brenda tre orëve  nga koha e gjumit mund të përkeqësojë simptomat e urthit ose refluksit të acidit.

Hulumtime të kufizuara gjithashtu kanë treguar se ngrënia një deri në tre orë para gjumit shoqërohet me më shumë ndërprerje të gjumit.

Megjithatë, kërkimi më intrigues mbi të ngrënit në orët e vona të natës është fokusuar në marrëdhënien e tij me peshën trupore dhe shëndetin metabolik, tha Frank Scheer, një neuroshkencëtar në Brigham and Women's Hospital në Boston.

Në një studim të vitit 2019 me afro 900 të rritur amerikanë të moshës së mesme dhe të moshuar, u zbulua se ata që konsumuan afërsisht 100 kalori ose më shumë brenda dy orëve para gjumit kishin rreth 80 për qind më shumë gjasa të ishin mbipeshë ose të kenë obezitet se ata që nuk kanë ngrënë gjatë asaj kohe. Studiuesit kanë gjetur rezultate të ngjashme tek të rriturit në Suedi dhe Japoni.

Edhe në një studim të vitit 2023 me më shumë se 850 të rritur në Britani, ata që hanë rregullisht ushqime pas orës 21:00. kishin nivele më të larta të HbA1c, një shënues për rrezikun e diabetit, dhe rritje më të mëdha të sheqernave dhe yndyrave në gjak pas vakteve të ditës sesa ata që zakonisht nuk konsumonin ushqime gjatë natës.

Studime të tilla nuk mund të vërtetojnë se ngrënia vonë natën shkakton drejtpërdrejt shtim në peshë ose probleme të tjera shëndetësore, sepse faktorë të tjerë, si gjenetika, stërvitja dhe gjumi janë gjithashtu të përfshirë, tha ai. Por hulumtimet e fundit që kontrollojnë këta faktorë kanë filluar të zbulojnë efektet e drejtpërdrejta të kohës së vaktit në shëndet.

Pse ngrënia e vonë mund të jetë më e vështirë për trupin tuaj

Në një provë të vitit 2022, Dr. Scheer dhe kolegët e tij u kërkuan 16 të rriturve mbipeshë ose obezë të jetonin në një laborator ku vaktet e tyre, ushtrimet dhe gjumi ishin të rregulluar me kujdes. Të gjithë subjektet ndoqën dy orare të ndryshme të ngrënies, secili për gjashtë ditë: Një orar lejohej për mëngjes menjëherë pas zgjimit, drekë në mesditë dhe darkë herët në mbrëmje; dhe tjetri ndërroi vaktet katër orë më vonë, me darkë rreth orës 21:00.

Pjesëmarrësit konsumuan të njëjtat sasi të lëndëve ushqyese dhe kalorive në të dyja rutinat. Megjithatë, në orarin e mëvonshëm të vakteve, ata ndjeheshin më të uritur se sa në atë të hershëm. Në të njëjtën kohë, nivelet e tyre të hormonit leptin (i cili sinjalizon ngopje) ishin më të ulëta gjatë gjithë ditës dhe nivelet e tyre të grelinit (që sinjalizon urinë) ishin më të larta.

Ata dogjën gjithashtu më pak kalori. Dhe disa studime të tjera të vogla kanë zbuluar se njerëzit djegin më pak yndyrë në një orar të vonuar të ngrënies.

Së bashku, këto gjetje sugjerojnë se ngrënia vonë natën mund të shkaktojë shtim në peshë, tha Dr. Scheer, megjithëse nevojiten studime afatgjata.

Hulumtimet kanë zbuluar gjithashtu se karbohidratet e konsumuara në mbrëmje rezultojnë në rritje më të mëdha të sheqerit në gjak sesa ato të konsumuara më herët gjatë ditës, tha Erin Hanlon, një neuroshkencëtare e sjelljes në Universitetin e Çikagos. Kjo është pjesërisht e vërtetë sepse melatonina, një hormon nxitës i gjumit që rritet në mbrëmje, zbut sekretimin e insulinës, e cila rregullon nivelet e sheqerit në gjak, shtoi ajo.

Rritja e sheqerit në gjak përfundimisht mund të dëmtojë enët e gjakut dhe të rrisë rrezikun e zhvillimit të presionit të lartë të gjakut dhe diabetit të tipit 2, tha Dr. St-Onge.

Si të caktoni kohën e ngrënies gjatë natës

Hulumtimet sugjerojnë se, nëse është e mundur, është më mirë të shmangni të ngrënit për tre deri në katër orë para gjumit tuaj të zakonshëm, tha Dr. St-Onge.

Ajo kohë ka të ngjarë të jetë më i mirë për shëndetin tuaj afatgjatë dhe gjithashtu mund të zvogëlojë simptomat e refluksit acid, i cili mund të ndërhyjë me gjumin, shtoi Dr. Hanlon.

Nëse jeni punëtor me turne, ngrënia vonë natën mund të jetë e pashmangshme. Por, nëse mundeni, tha Dr. Scheer, përpiquni të hani vaktet tuaja më të mëdha midis orës 7 të mëngjesit dhe 7 pasdite.

Caktimi i kohës për të ngrënë dhe për të fjetur mund të jetë "pak një veprim mashtrimi", tha Dr. St-Onge. Ju nuk dëshironi të hani një vakt të madh shumë afër kohës së gjumit, por nuk dëshironi të shkoni në shtrat as të uritur.

Dr. Scheer paralajmëroi gjithashtu se disa njerëz, si ata që luftojnë me sheqer të ulët në gjak, mund të kenë nevojë të hanë gjatë natës.

Nëse hani më vonë në mbrëmje, Dr. St-Onge sugjeroi të zgjidhni vakte ose ushqime më të vogla, më ushqyese që nuk janë shumë të larta në yndyrë ose sheqerna të shtuara, si kos i thjeshtë me fruta, perime me humus ose gjalpë bajamesh me bukë të thekur integrale. nytimes


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë