Euro2024

Si parashikohet renditja e skuadrave në grupin B të Europianit dhe a do të surprizojë Shqipëria?

Nga Gazeta ‘Si’-David Raya ndoshta nuk do të jetë numri 1 spanjoll në Gjermani. Italia sigurisht që është kampione europiane me Jorginhon, një nga anëtarët e paktë me përvojë nga ajo skuadër tre vjet më parë.

Por ndërkohë është edhe Sylvinho që drejton Shqipërinë, braziliani i parë që arrin në Kampionatin Europian. Por si do të jenë parashikimet për grupin B dhe si pritet të renditen skuadrat?

Spanja - e para

Spanja ka pasur të njëjtin problem për disa turne tani. Para Euro 2008, Pep Guardiola i mësoi vendit moralin e tij. Nëse kundërshtarët nuk e kanë topin, si mund të shënojnë? Parimet do të ishin mbajtja e topit dhe rikthimi i tij sa më shpejt që të jetë e mundur, sa herë që ata e humbin atë.

Barcelona dhe kombëtarja spanjolle 2008-2012 ishin skuadrat më të mëdha.

Një brez talentesh të aftë për të pasuar topin do të thotë se ata vazhdojnë të jenë në gjendje të mposhtin këdo, por a kanë ata një alternativë kur pasimet anësore nuk funksionojnë? Kjo është e njëjta pyetje për një kohë të gjatë tani.

Me sulmuesit në krah si Nico Williams dhe madje edhe 16-vjeçari Lamine Yamal ata kanë një plan B që nuk e kishin më parë, megjithëse publiku spanjoll nuk do t'i besojë kurrë Moratas si njeriu për të kthyer shanset e tyre. Në tre kompeticionet e tyre të fundit radhazi ata janë eliminuar në penallti pasi e kanë luajtur topin anash për 120 minuta, pa dashur ose pa mundur të provojnë diçka ndryshe.

Këto janë pikëpyetjet për Luis De la Fuente.

Kroacia – e dyta

Ndërsa tre skuadrat e tjera kanë personel të pasigurt, ju e dini se çfarë do të merrni nga Kroacia.

A ka një skuadër më të vendosur në turne për sa i përket çdo lojtari që e di punën e tij? E njëjta përvojë dhe njohuri që është pasuria e tyre mund të jetë njëlloj zhbërja e tyre.

Modriç është 38 vjeç, Perisiç dhe Vida janë 35, Kovaçiç dhe Kramaric mbi 30 vjeç. Ligji i mesatares së moshës do t'i arrijë ata sëshpejti. Nuk luajtën mirë në kualifikime por menaxhimi i tyre i mirë i lojës pritet të jetë i dukshëm. Askush nuk do të dëshirojë të përballet me ta në fazën eliminatore. Kur ata mbledhin forcat, janë mjeshtrit e të qëndruarit në lojë…

Italia – e treta

Duke qenë se ndodhi mes dy Kupave të Botës ku ata nuk ishin pjesë, është e vështirë të harrohet se italianët janë kampionët në fuqi të Europës.

Ironikisht heroi i tre viteve më parë është i njëjti njeri përgjegjës për një rrugë të çrregullt drejt Gjermanisë.

Roberto Mancini la 2 ndeshje në fushatën kualifikuese. Ai mori detyrën në Arabinë Saudite dy javë pas dorëheqjes së tij. Kjo do të thotë se Luciano Spalletti ka mësuar në punë se cili është ekipi dhe formacioni i tij më i mire, në kontrast me tre vjet më parë, ku ata ndërtuan sistemin e tyre dhe kishin përvojën e Bonucci-t dhe Chiellini-t. Mediat dhe fansat duket se e kuptojnë më shumë këtë herë se skuadra është një punë në zhvillim e sipër.

Është në ADN-në e Italisë të luajë në mënyrën më të mirë të saj kur ndjen se bota është kundër tyre dhe duhet të luftojë.

Shqipëria- e katërta

Ishte magjepsëse të lexoje historinë shqiptare të Sylvinhos.

Ka pasur diçka të vjetër në lidhje me stërvitjen e tij. Së pari, ai këmbënguli të jetonte në vendin e tij të adoptuar, më pas ai dhe stafi i tij (përfshirë Pablo Zabaleta) kaluan orë të tëra duke parë video në liga në mbarë botën dhe duke identifikuar individët që do të kualifikoheshin për të luajtur për vendin.

Kjo ka bërë që ekipi aktual i trajnerëve të jenë heronj në Shqipëri. Sigurisht që ata janë të dobët... kush nuk do të ishte në një grup si ky?

Por…megjithatë ata mund të jenë më konkurrues sesa mund të mendoni.

Ata pësuan vetëm 4 gola në kualifikim ku përfunduan më lart se Polonia dhe Republika Çeke. Shqipëria është e pafat me shortin, por pritet të jetë më surprizë nga sa mendojnë disa.

Burimi: Onefootball.com/Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë