Analize

Si një çantë Dior tronditi politikën e Koresë së Jugut

Një Lady Dior Pouch është në qendër të një stuhie politike në Korenë e Jugut

Nga Gazeta ‘Si’- Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, është disa muaj larg zgjedhjeve vendimtare që shihen si një barometër i popullaritetit të tij afatmesëm, por sondazhet tregojnë se ai ka një problem të madh – skandalin e fundit rreth gruas së tij.

Kim Keon Hee, 51 vjeç, nuk është një zonjë e parë tipike në Korenë e Jugut patriarkale. Ajo kishte krijuar tashmë një karrierë në organizimin e ekspozitave të artit kur u martua me Yoon, atëherë prokuror, 12 vjet më parë. Çifti nuk ka fëmijë, por ka disa mace dhe qen, fotot e të cilëve shfaqen dukshëm në zyrën presidenciale të Yoon.

Ndryshe nga paraardhësit e saj, të cilët kryesisht mbanin një profil të ulët nën hijen e burrave të tyre, Kim ka klubin e saj të fansave dhe shfaqet rehat në qendër të vëmendjes - si një promovuese e zjarrtë e kulturës koreane, një kritike e zëshme e tregtisë së mishit të qenit dhe një fashioniste magjepsëse në udhëtime jashtë shtetit me Yoon, shpesh duke veshur veshje nga markat vendase.

Por thuhet se ishte dashuria e saj për çantat e stilistëve që e ka futur zonjën e parë në qendër të një stuhie të furishme politike, në të cilën ajo u akuzua se kishte pranuar një çantë Christian Dior prej 2200 dollarësh si dhuratë.

Kim ende nuk e ka trajtuar dramën që po shpaloset, pavarësisht thirrjeve në rritje për një shpjegim dhe një hetim, megjithëse bashkëshorti i saj ka thënë se akuzat kundër saj janë një "marifet politik".

Zonja e parë nuk është e panjohur për polemika – gjatë viteve të fundit ajo është përballur me akuza nga plagjiatura akademike deri tek manipulimi i aksioneve.

Kim nuk ka komentuar publikisht për dy akuzat e fundit. Zyra presidenciale ka mohuar vazhdimisht se ajo ishte e përfshirë në manipulimin e aksioneve.

Stuhia e fundit që rrotullohet rreth Kimit është përshkallëzuar në një krizë të plotë për Yoon dhe partinë në pushtet të Koresë së Jugut, ndërsa ata përgatiten për disa zgjedhje parlamentare të kontestuara nga afër në prill.

"Çanta Dior është gjilpëra proverbiale që theu shpinën e devesë," tha Cho Hee-kyoung, një profesor i drejtësisë në Universitetin Hongik në Seul.

"Por me çantën Dior, ekziston kjo dëshmi e fuqishme vizuale."

Presidenti i Koresë së Jugut Yoon Suk Yeol dhe gruaja e tij, Kim Keon Hee

'Skandali i çantave Dior'

Debati filloi në fund të nëntorit, kur një video e filmuar fshehurazi u shfaq në internet që pretendonte se tregonte Kim duke marrë një "Lady Dior Pouch" me lëkurë viçi blu nga një pastor koreano-amerikan, Choi Jae-young.

“Pse vazhdon t'i sjellësh këto? Ju lutem, nuk keni nevojë ta bëni këtë”, dëgjohet të thotë zonja e parë në video kur i jepet dhurata. Pamjet nuk tregojnë se ajo merr çantën nga Choi, megjithëse një çantë pazari Dior shihet e vendosur në një tavolinë kafeje ndërsa ata vazhdojnë bisedën e tyre.

Sipas Choi, takimi u zhvillua në zyrën personale të Kim në kompaninë e saj të ekspozitës së artit në shtator 2022, muaj pasi Yoon mori detyrën si presidente. Choi tha se e regjistroi takimin me një kamerë sekrete të fshehur në orën e tij të dorës.

Pamjet u publikuan më shumë se një vit më vonë nga Voice of Seoul, një kanal YouTube me prirje të majtë, i njohur si shumë kritik ndaj qeverisë konservatore të Yoon. Kanali gjithashtu i dha orën e dorës dhe çantën Dior, sipas pastorit.

Ligji kundër ryshfetit i Koresë së Jugut ndalon zyrtarët publikë dhe bashkëshortët e tyre të marrin dhurata me vlerë më shumë se 750 dollarë në lidhje me detyrat e tyre publike. Duke u dukur se nuk e refuzoi çantën, Kim u dha municion kritikëve të cilët e kanë akuzuar prej kohësh për përdorimin e pozicionit të saj për përfitime personale.

Yoon i adresoi akuzat publikisht për herë të parë, duke pretenduar se publikimi i videos ishte krijuar për të ndikuar në votimin e prillit.

“Ky është padyshim një marifet politik, që përfshin pamjet e kamerave të fshehura të kapura një vit më parë dhe publikimin e tyre përpara zgjedhjeve,” tha presidenti në një intervistë me transmetuesin publik KBS.

“Në vazhdim, gruaja ime dhe unë duhet të jemi më të qartë dhe të vendosur kur kemi të bëjmë me njerëzit, në mënyrë që publiku të mos shqetësohet.”

Yoon nuk e mohoi në mënyrë specifike që gruaja e tij e kishte pranuar çantën.

“Gruaja ime humbi babanë e saj gjatë shkollës së mesme, kështu që kur njerëzit nga vendlindja i afrohen asaj, është e vështirë për të që të jetë e ftohtë me ta,” tha ai. “Ajo nuk mund t'i thoshte jo kur ai vazhdonte t'i thoshte që ta vizitonte. Nëse ka një problem, ishte se ajo nuk mund ta ndante atë më me zemër të ftohtë dhe kjo është për të ardhur keq.”

Disa mbështetës të Yoon kanë akuzuar gjithashtu Choin dhe Zërin e Seulit se kanë ngritur një kurth për të njollosur zonjën e parë dhe për të ndikuar në zgjedhjet e ardhshme. Choi, një avokat për ribashkimin e Koresë, ka promovuar marrëdhënie miqësore me Korenë e Veriut, në kontrast me qëndrimin e ashpër të Yoon kundër Phenianit.

Shin Pyeong, një avokat dhe mbështetës i ngushtë i Yoon, vuri në dukje qëndrimet patriarkale në shoqërinë tradicionalisht konservatore të Koresë së Jugut, duke thënë se në rrënjë të skandalit "qëndron ana e errët e 'mizogjinisë' dhe 'adhurimit falik'".

"Nuk ka asnjë mënyrë tjetër për të shpjeguar këtë mani të çuditshme që është e njëanshme kundër Kim," tha ai në një postim në mediat sociale në janar, duke shtuar se në Korenë e Jugut, "paragjykimi ndaj grave është ende i rrënjosur thellë".

Por kritikët thonë se kjo nuk ka të bëjë me mizogjininë.

“Duket se zonja e parë kërkon shumë vëmendje dhe duket se nuk ka njeri që mund ta frenojë atë”, tha Cho, profesori i drejtësisë.

“Unë nuk mendoj se ka të bëjë shumë me patriarkatin. Sjellja e saj do të ishte e kundërshtueshme edhe në një matriarkat,” tha ajo.

Në një konferencë shtypi në janar, Choi mbrojti përdorimin e tij të një kamere të fshehtë për të filmuar Kim, duke thënë se ishte e nevojshme të ekspozohej abuzimi i pretenduar i saj me pozitën e saj si Zonjë e Parë.

Choi tha se ai i ishte afruar Kimit në një aplikacion mesazhesh për të ndarë këshilla mbi politikën e Koresë së Veriut kur Yoon po kandidonte për president. Ai tha se ajo ra dakord për një takim në qershor 2022, gjatë të cilit oferta e tij për një set kozmetike Chanel me vlerë 1300 dollarë u pranua nga zonja e parë.

Choi pretendoi se kërkoi të takonte zonjën e parë disa herë, por kërkesat e tij u pranuan vetëm në dy raste pasi ai i tha asaj paraprakisht se do të sillte dhurata të shtrenjta.

Choi pohoi gjithashtu se gjatë takimit në qershor, ai dëgjoi Kim duke folur në telefon dhe duke u tingëlluar sikur ajo po ndërhynte në emërimin e një zyrtari të lartë qeveritar. Ajo “veproi dhe foli sikur të ishte presidente”, tha ai në konferencën për shtyp.

Choi tha se ishte i tronditur dhe vendosi të regjistronte takimin e tij të radhës me zonjën e parë për të siguruar prova për ndërhyrjen e saj në punët e shtetit.

Në pamjet e filmuara në fshehtësi të takimit të tyre të radhës, Kim dëgjohet duke shprehur qëllimin e saj për të "përfshirë në mënyrë aktive në çështjet ndër-koreane". Por ishte çanta Dior ajo që bëri bujë më të madhe.

“Shoqëria e Koresë së Jugut reagon me ndjeshmërinë më të madhe kur figurat publike ose njerëzit e afërt me ta abuzojnë me pushtetin e tyre dhe gëzojnë privilegje duke shfrytëzuar statusin e tyre politik dhe social”, tha Kim Yun-cheol, një profesor i politikës në Universitetin Kyung Hee.

Presidenti Yoon Suk Yeol flet në një konferencë shtypi në Holandë më 13 dhjetor 2023.

Pasojat politike

Dhurata e shtrenjtë e supozuar tashmë ka rezultuar e kushtueshme për zonjën e parë dhe bashkëshortin e saj.

Kim është zhdukur nga publiku, ndërsa mbështetja për Yoon ka rënë në nivelin më të ulët në nëntë muaj.

Shkalla e miratimit të presidentit ra në 29% në një sondazh javor të publikuar nga Gallup Korea. Skandali rreth zonjës së parë u përmend si një nga arsyet kryesore pas pakënaqësisë së publikut – pas ekonomisë dhe mungesës së perceptuar të Yoon-it të komunikimit.

Në një sondazh të Gallup Korea muajin e kaluar, 56% e të anketuarve thanë se Kim duhet të kërkojë falje për gjoja marrjen e çantës Dior. Në një tjetër sondazh të publikuar nga lajmet YTN, 69% e të anketuarve thanë se duan një shpjegim nga Yoon.

Skandali nuk mund të kishte ardhur në një kohë më të keqe për Yoon dhe Partinë e Pushtetit Popullor në pushtet (PPP), të cilët po përpiqen të fitojnë përsëri një shumicë në parlament për të çimentuar mbajtjen e qeverisë konservatore në pushtet. Zgjedhjet shihen si një vlerësim afatmesëm i qeverisjes së Yoon. Nëse PPP dështon të rimarrë kontrollin e legjislaturës, Yoon ka të ngjarë të goditet nga bllokimi politik për pjesën e mbetur të mandatit të tij pesëvjeçar.

Presidenti Yoon Suk-yeol dhe Zonja e Parë Kim Keon Hee mbërrijnë për një darkë zyrtare në Samitin e G20 më 15 nëntor 2022 në Bali, Indonezi.

Partia Demokratike kryesore e opozitës e ka kapur këtë çështje për të sulmuar Yoon, duke akuzuar presidentin për "fshehjen e dyshimeve" rreth gruas së tij.

Reagimi në rritje i publikut ka shkaktuar gjithashtu një përçarje midis Yoon dhe anëtarëve të lartë të PPP - një zyrtar partie madje e krahasoi Kim me Marie Antoinette, mbretëreshën franceze të shekullit të 18-të, e njohur për ekstravagancën e saj. Disa anëtarë të PPP i kanë kërkuar Yoon dhe Kim të kërkojnë falje.

Udhëheqësi i përkohshëm i partisë Han Dong-hoon, i parë gjerësisht si ndihmësi më i afërt i Yoon, pranoi se skandali është "një çështje shqetësimi publik". Ndërsa e quajti atë një "organizim të planifikuar duke përdorur një kamerë spiune", ish-ministri i drejtësisë pranoi se "kishte disa keqbërje në trajtimin e çështjeve".

Menjëherë pas komentit të tij, Han u tha mediave koreano-jugore se atij i ishte kërkuar nga zyra e presidentit të jepte dorëheqjen si lider i partisë, të cilën ai e refuzoi.

Han dhe Yoon që atëherë duket se po rregullojnë marrëdhëniet, duke u shfaqur në ngjarje publike së bashku. Han tha më vonë për mediat lokale se ai dhe presidenti janë "në një marrëveshje se si t'i shërbejnë njerëzve" dhe mohoi se kishte ndonjë përçarje mes tyre.

Burimi: CNN/Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë