Filma

Shtatë filmat më të mirë për t’u parë këtë fundjavë

Prindërit në zemër të një xhirimi në shkollë takohen në një dramë emocionalisht të papërpunuar ku luan Jason Isaacs, ndërsa fituesi i Çmimit të Madh të Asghar Farhadi në Kanë sheh përpjekjet e një njeriu të dëshpëruar për të mashtruar rrugën e tij për të dalë nga burgu. Filmi “Mass”, është një ndër zgjedhjet e javës.

Jason Isaacs dhe Martha Plimpton në "Mass"

Filmi i Fran Kranz-it është një dramë në dukje e thjeshtë. Martha Plimpton dhe Jason Isaacs, si mamaja dhe babai i viktimës, dhe Ann Dowd dhe Reed Birney, që luajnë prindërit e vrasësit, japin shfaqje shkatërruese. Duke drejtuar gamën e pikëllimit, ata bëjnë pyetje të vështira - sa i njihni vërtet fëmijët tuaj? A jeni ju fajtor për veprimet e tyre? A është e mundur falja pas një traume të tillë? – dhe nuk mund të merrni përgjigje të lehta.

The Witch

Në New England të viteve 1630, një baba jo më i devotshëm, Uilliam (Ralph Ineson), dëbohet nga komuniteti i tij i kolonëve puritanw dhe e çon familjen e tij në fermë në skajet e një pylli. Atje, gruaja e tij Katherine (Kate Dickie) lind një djalë - por ndërsa fëmija i saj i madh Thomasin (Anya Taylor-Joy, në rolin e saj të parë kryesor) po kujdeset për fëmijën, djali rrëmbehet nga një shtrigë. Bazuar në tregime të vërteta të asaj kohe, filmi debutues i Robert Eggers përshkohet nga makthi, pasi forcat e errëta - dhe dyshimi i ndërsjellë - pushtojnë familjen.

Anya Taylor-Joy dhe Harvey Scrimshaw në "The Witch"

Pig

Në dramën e Michael Sarnoskit, Nicolas Cage luan Robin, një i vetmuar në pyllin e Oregonit, derri i dashur i të cilit rrëmbehet. I shqetësuar, ai shkon në Portland me kontaktin e tij të ri të biznesit, Amir (Alex Wolff), për të gjetur derrin e humbur. Është receta e përsosur për një thriller hakmarrjeje. E kaluara e Robit në një botë thuajse kriminale të ngrënies së nivelit të lartë, klubeve luftarake dhe filozofisë së ushqimit zbulohet ngadalë.

Nicolas Cage në "Pig"

Crouching Tiger, Hidden Dragon

Filmi më i famshëm në valën e filmave që mahniti audiencën perëndimore, filmi i Ang Lee i vitit 2000 është ende në këmbë.

Nga pyjet e gjelbërta të gjalla të bambusë deri në shkretëtirën e verdhë si pluhuri Gobi, është një aventurë e shkëlqimit të pamëshirshëm pamor, pasi njerëz të aftë të shpatës (dhe shpirtrat binjakë të pakonsumuar) Chow Yun-Fat dhe Michelle Yeoh kërkojnë një hajdut misterioz. A mund të jetë vajza e martuar së shpejti e guvernatorit perandorak (Zhang Ziyi)? Në thelb është një film, ku vihet në pah një romancë e ndaluar dhe aksioni.

Chow Yun-Fat dhe Zhang Ziyi në Hidden Dragon Crouching Tiger

Nobody

Thriller-i aksion shpengohet nga kasti çuditërisht bindës i Bob Odenkirk si personazhi kryesor.

Hutch-i i tij me sjellje të butë, familjar dhe punonjës zyre, me ngurrim e kthen në lojë të kaluarën e tij brutale në operacionet kur shtëpia e tij plaçkitet dhe ai bie në kundërshtim me një mafioz rus. Ylli i “Better Call Saul” shton disa aftësi të reja në CV-në e tij, veçanërisht në një sekuencë të shkëlqyer luftimesh nga afër në një autobus të qytetit.

Bob Odenkirk në "Nobody"

A Hero

Kjo dramë që përfshin dramën iraniane fitoi me meritë një çmim të madh në Kanë vitin e kaluar për regjisorin e saj, Asghar Farhadi. Piktori i shenjave të Amir Jadidi, Rahim, është në burg për mospagim të një borxhi.

Ndërsa ishte në lirim të përkohshëm, atij i është dhënë një çantë me monedha ari të gjetura nga e dashura e tij sekrete.          

Sahar Goldust dhe Amir Jadidi në "A Hero"

Pasi ia kthen pronarit dhe u nderua publikisht për aktin vetëmohues, ai zbulon se asnjë vepër e mirë nuk mbetet e pandëshkuar, pasi gënjeshtrat e tij të vogla të bardha - të thëna për t'i thjeshtuar gjërat - e futin atë në një gropë nga e cila nuk mund ta nxjerrë veten.

Munich: The Edge of War

Jemi në territorin kryesor të Robert Harris këtu. Interesimi i autorit për Luftën e Dytë Botërore dhe lojën e spiunazhit shërbehet mirë nga filmi i romanit të tij nga Christian Schwochow, teksa nëpunësi i trilluar civil i George MacKay, Hugh Legat, kryqëzon rrugët me figura reale, kryesisht Neville Chamberlain.     

George MacKay dhe Jeremy Irons në "Munich: Edge of War"

 Duke u rrotulluar rreth marrëdhënieve të kryeministrit me Hitlerin në prag të konfliktit, është një histori rrëqethëse e mashtrimeve dhe manovrimeve politike, me mikun e tij të vjetër, zyrtarin e zyrës së jashtme gjermane, Von Hartmann (Jannis Niewöhner), duke u përpjekur të ekspozojnë luftën e Hitlerit dhe ambiciet.

Marrë nga The Guardian, përshtati në shqip Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë