Filma

“Sfida e Grave”, një komedi korale

Praktikisht të gjithë e mbajnë mend “Full Monty”, një kult britanik i vitit 1997, por shumë pak do ta kujtojnë emrin e regjisorit të tij, Peter Cattaneo, i cili nuk pati shumë fat me filmat pasues dhe përfundoi në anën tjetër.

Më shumë se dhjetë vjet pas filmit të fundit me metrazh të gjatë për ekranin e madh, Cattaneo më në fund është rikthyer pas kamerës për një projekt të ri, “Sfida e grave”, i cili mbërriti në këtë kohë të koronavirusit, kohë në të cilën është pezulluar cdo aktivitet kulturor.

Paraqitur në Festivalin e Filmit në Toronto dhe më pas në Festivalin e Filmit në Romë, filmi është frymëzuar nga një histori e vërtetë kurioze, ku paraqiten gratë e disa ushtarëve që shërbejnë në Afganistan. Për të shpërqendruar veten, ndërsa burrat e tyre janë në pjesën e përparme, ata vendosin të krijojnë një kor: falë muzikës ata do të jenë në gjendje të rezistojnë në një situatë që është gjithçka, por e thjeshtë.

Filmi klasik që na shërben për t’u çlodhur dhe për të dhuruar një buzëqeshje, “Sfida e grave” është një produkt pa pretendime të veçanta ose ambicie artistike, por po aq i aftë për të qenë i këndshëm dhe për të dhënë më shumë sesa një ushqim për mendim.

Kast i shkëlqyeshëm

I mrekullueshëm është ndërtimi i personazheve femra në këtë komedi korale, në të cilën është e lehtë të identifikohet dhe, ndonjëherë, të emocionohet.

Përveç përshkrimit të personazheve të ndryshëm të grave, vlera i shkon mbi të gjitha një kasti në formë të shkëlqyeshme, në të cilën qëndron protagonistja Kristin Scott Thomas, një aktore angleze e lindur në 1960 ndër më të gjithanshmet e brezit të saj.

Duhet të theksohet se në të ardhmen interpretuesja e talentuar do të marrë rolin e zonjës Danvers në një version të ri të “Rebecca” (një roman nga i cili Hitchcock tërhoqi një nga kryeveprat e saj të panumërta), i cili do të drejtohet nga Ben Wheatley.

Georgetown

E marrë gjithashtu nga një histori e vërtetë është “Georgetown”, një film dramatik me regji nga aktori i famshëm Christoph Waltz.

Përkthyesi austriak, i njohur në veçanti për rolet e tij në filmat me metrazh të gjatë të Quentin Tarantino, luan gjithashtu rolin e protagonistit, një alpinist që martohet me një të ve të moshuar dhe shumë të pasur. Por planet e njeriut nuk do të shkojnë të gjithë në drejtimin e duhur.

«Georgetown», nga Christoph Waltz

Pika e fillimit mund të jetë interesante, por filmi shpejt humbet për shkak të një ritmi të ngadaltë dhe një skenari që funksionon vetëm në pjesë të vogla.

Waltz e ekzagjeron duke hedhur shumë mish në zjarr, duke përzier dramën familjare, thrillerët dhe intrigat politike në një kazan të pasur me përbërës, por pa kafshimin e nevojshëm.

Interpretimi i tij është gjithashtu i keq dhe tepër i lartë, ndërsa dy zonja të aktrimit si Vanessa Redgrave dhe Annette Bening ruajnë pjesërisht kasollen.

Më Shumë