Filma

Serialet e njohura të Netflix ndezin debat të ri mbi rekrutimin ushtarak të Koresë së Jugut

Një serial i suksesshëm i Netflix po ringjall një debat në Korenë e Jugut mbi ushtrinë masive të vendit, historinë e skandaleve të abuzimit dhe rekrutimin e detyrueshëm.

“D.P.”, shkurt për “Deserter Pursuit”, ka qenë ndër shfaqjet kryesore të Netflix në Korenë e Jugut që kur u shfaq premiera në fund të gushtit.

Seriali ndjek policinë ushtarake të caktuar për të kapur dezertorët, duke ndriçuar jetën e përditshme për shumë rekrutë, përfshirë abuzimin mendor dhe fizik nga ushtarët e tjerë.

Regjisori Han Jun-hee tha se ai u përpoq të tregonte një histori njerëzore rreth asaj se si sistemi i bën dezertorët si viktima ashtu edhe kriminelë, si dhe numrin e viktimave që u takon atyre që detyrohen të bëjnë shërbimet ushtarake.

“’D.P’ është një histori e gjetjes së një dezertori, por në të njëjtën kohë, është një histori paradoksale e kërkimit të djalit, vëllait ose të dashurit të pafat të dikujt”, tha Han për “Reuters”.

I pyetur në lidhje me popullaritetin e shfaqjes, një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes tha se mjedisi ushtarak ka ndryshuar dhe se ministria është përpjekur të shuajë abuzimin dhe trajtimin e ashpër.

Javën e kaluar ushtria njoftoi se edhe para daljes së serialit, kishte planifikuar të hiqte sistemin që ushtarët të gjurmonin shokët. Ky ndryshim do të hyjë në fuqi në korrik 2022.

Koreja e Jugut mban një ushtri me detyrë aktive prej 550,000 mijë me 2.7 milionë trupa në rezervë, mes dekadave të tensioneve me Korenë e Veriut. Të gjithë burrat duhet të shërbejnë deri në 21 muaj, në varësi të degës ushtarake.

Ligji penal ushtarak i Koresë së Jugut dënon dezertimin deri në 10 vjet burg.

Ministria e Mbrojtjes thotë se abuzimi dhe dezertimi midis rekrutëve janë në rënie, kryesisht për shkak të një vendimi të vitit 2019 për të lejuar ushtarët e regjistruar të përdorin celularët në kazermat e tyre.

Ministria nuk pranoi të konfirmojë numrin e saktë të dezertorëve, por mediat e Koresë së Jugut raportuan se 55 raste u raportuan vitin e kaluar, nga 78 në vitin 2019. Vdekjet ushtarake nga vetëvrasja gjithashtu ranë nga 27 në 15 në të njëjtën periudhë.

Seriali doli ndërsa vendi debaton për të ardhmen e rekrutimit dhe potencialin për abuzim, veçanërisht pasi të rinjtë që përballen me perspektiva të errëta ekonomike janë ankuar për humbjen e kohës në shërbimin ushtarak që mund të kishin shpenzuar për studime ose punë.

Në vitin 2018, një vendim i Gjykatës Supreme për herë të parë zbuloi se kundërshtimi i ndërgjegjes është një arsye e vlefshme për të hequr dorë nga shërbimi ushtarak. Parlamenti vitin e kaluar miratoi një projekt-ligj që lejon yjet e K-Pop (serial televiziv) të shtyjnë shërbimin e tyre ushtarak në moshën 30 vjeç.

Ushtria është tronditur nga skandale të shumta abuzimi seksual këtë vit, duke bërë që ligjvënësit të miratojnë një ligj që abuzimi seksual dhe krimet e dhunshme në ushtri do të trajtohen nga gjykatat civile.

Reagimi ndaj serialit mes ish-rekrutëve ka qenë i përzier, me disa që thonë se pasqyron përvojat e tyre, të tjerë thonë se përshkrimet e tij të abuzimit janë të tejmbushura, dhe disa shmangin shfaqjen krejtësisht për të parandaluar që kujtimet traumatike të rishfaqen.

“Ka një skenë në D.P. ku ata hedhin çizme luftarake (tek ushtari). Kam kaluar shumë ngacmime të ngjashme”, tha Ma Joon-bin, i cili e përshkroi kohën e tij midis 2013 dhe 2014 si “epoka të errëta”. “Tani që shikoj prapa ndjej se ishte e padrejtë, por atëherë ishte aq e zakonshme”.

Lee Jun-tae, 24 vjeç, i cili shërbeu nga 2017 në 2019, tha se ai kurrë nuk kishte përjetuar ose dëgjuar për ndonjë nga miqtë e tij që vuante nga abuzimi gjatë shërbimit të tyre.

“Nuk kishte asnjë trajtim të ashpër gjatë kohës sime”, tha ai.

Javën e kaluar i preferuari presidencial për partinë në pushtet, Lee Jae-myung, i quajti historitë në serial një “histori barbare” të Koresë së Jugut. Hong Joon-pyo, një kandidat i partisë opozitare, ka thënë se ai duroi mizorinë si ushtar dhe u zotua të merrte në konsideratë kalimin në shërbimin ushtarak vullnetar.

Përfundimi i rekrutimit nuk do të zgjidhë të gjitha problemet nëse nuk ndryshon edhe kultura më e gjerë ushtarake, tha kritiku i kulturës pop, Kim Hern-sik, i cili shërbeu si D.P.

“Për sa kohë që ka shërbim ushtarak, qoftë sistem rekrutimi i detyrueshëm apo vullnetar, problemet janë të pashmangshme në një mënyrë ose në një tjetër”, tha Kim.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë