Lojëra me Dore

Sencacioni Jannik Sinner kalon në çerekfinale të Wimbledonit

Jannik Sinner është bërë italiani i gjashtë në histori që arrin në çerekfinale në Wimbledonit pasi u përball me Carlos Alcaraz të dielën në mbrëmje.
Sinner, i cili po bën paraqitjen e tij të dytë në Grand Slam, fitoi 6-1, 6-4, 6-7(8), 6-3, ndaj sensacionit adoleshent që fitoi dy turne Masters 1000 në fillim të këtij viti. Ai tani ka arritur në tetëshen e fundit të një gare të madhe në tre raste të ndryshme nga 11 paraqitje. Për më tepër, triumfi i Sinner ndaj Alcaraz i jep fund serisë së tij prej pesë ndeshjesh me humbje kundër 10 lojtarëve më të mirë.
“Nuk e prisja sepse nuk po luaja shumë mirë në bar dhe pastaj ndeshje pas ndeshje u bëra më mirë”, pranoi Sinner pas fitores së tij. “Kam fituar ndeshjen time të parë në raundin e parë në Wimbledon dhe tani jam këtu në çerekfinale. Jam përpjekur të përshtatem dhe mendoj se turma e tifozëve më ndihmoi.”
Përballja e së dielës ishte takimi i tretë midis dy lojtarëve më të rinj aktualisht në top 20 në botë. Në fakt, me një moshë të kombinuar prej vetëm 40 vjeç e 29 ditë, ishte ndeshja për meshkujt më të rinj që u zhvillua gjatë javës së dytë në SW19.
“Carlos është një kundërshtar shumë i vështirë dhe një person shumë i mirë, kështu që është gjithmonë e veçantë për mua të luaj kundër tij”, tha 20-vjeçari. /kp


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë