Analize

Pse trazirat e reja në Europë janë si një dhuratë për Putinin

Për Vladimir Putin, rritja e ekstremit të djathtë në Francë dhe Gjermani është një mundësi e shkëlqyer.

Nga Gazeta ‘Si’ - Merrni një moment për të parë trazirat në rritje të Europës përmes syve të zymtë të Vladimir Putinit. Ju nuk keni nevojë të imagjinoni buzëqeshjen e ujkut për të ditur se tirani i Rusisë po shijon një kohë spektakolare.

Të dy vendet në pikën kryesore të fuqisë europiane, Franca dhe Gjermania, janë në një shkrirje politike në fazën e fundit – të ndërlikuar në rastin e kësaj të fundit nga thellimi i kalbjes ekonomike.

Në Francë, e djathta ekstreme rusofile sapo ka shënuar një fitore tronditëse në zgjedhjet për Parlamentin Europian. Në Gjermani, një e djathtë ekstreme edhe më rusofile mori më shumë vota sesa vetë partia e kancelarit Olaf Scholz.

Zgjedhjet europiane janë kryesisht referendume për qeveritë e çdo vendi.

Asnjëra parti nuk arriti të fitonte as 15 për qind të votave në zgjedhjet e së dielës. Në një luftë për jetën e tyre politike, asnjëri prej tyre nuk mund ta çojë në mënyrë të besueshme kontinentin që të riarmatoset dhe përballet me kërcënimin rus, megjithëse secili prej tyre ka përshkruar aksionet për ta bërë këtë në terma ekzistencialë.

Javën e kaluar, Macron po përpiqej të mblidhte një koalicion aleatësh europianë për të dërguar trajnerë ushtarakë në Ukrainë – çizmet e NATO-s në terren për herë të parë që nga pushtimi i plotë i Putinit. Këtë javë, Macron po përpiqet, deri tani pa sukses, të krijojë një aleancë të moderuar për të shpëtuar qafën e tij politike.

Pasi shpërndau Asamblenë Kombëtare dhe shpalli zgjedhje të parakohshme në muajin e ardhshëm – në një goditje që rrezikon qeverinë e tij, trashëgiminë e tij dhe rolin e Francës në Europë dhe botë – Macron u reduktua këtë javë në shuarjen e thashethemeve se ai planifikon të japë dorëheqjen.

Ndërkohë, aksionet dhe obligacionet franceze po rëndoheshin nga frika e investitorëve se partia e djathtë etnocentriste e Marine Le Pen, pasi arriti fitoren në zgjedhjet e Francës për Parlamentin Europian, mund të merrte në fakt frenat e qeverisë në Francë këtë verë. Kjo ishte e paimagjinueshme para të dielës.

Kënaqësia e Putinit është e pakontestueshme.

Scholz, një politikan i paaftë që ka dështuar në detyrë dhe ka dështuar të menaxhojë një koalicion qeverisës trepartiak jofunksional, nuk shumë autoritet në Berlin.

Këtë javë, Financial Times raportoi se shefi i tregut të aksioneve të Gjermanisë tha se investitorët e huaj po tallin qeverinë në Berlin si "budallaqe" dhe paralajmëroi se koalicioni grindjes i Scholz rrezikonte ta ulte ekonominë numër 3 në botë në statusin e një "vendi në zhvillim".

Ky paralajmërim pasqyroi dështimin më të gjerë të ekonomive europiane për të mbetur konkurruese. Të rrahur nga rritja e çmimeve të energjisë të shkaktuar nga lufta në Ukrainë, si dhe nga zelli i tyre për mbirregullim, ata nuk kanë arritur të mbajnë ritmin me ritmet e rritjes në Shtetet e Bashkuara ose Kinë.

Putini, i vendosur mbi të gjitha për të qenë protagonist në skenën botërore, nuk qëndron duarkryq. Ndarjet e tij të trollëve kibernetikë po bombardojnë europianët me dezinformata, falsifikime të thella dhe mashtrime.

Por sulmet e Moskës tani shkojnë përtej kësaj: sulmet e saj ndaj aleatëve europianë të Uashingtonit janë gjithnjë e më kinetike, në gjuhën e Pentagonit. Kjo do të thotë bombardime dhe sabotazhe të planifikuara nga inteligjenca ushtarake ruse, e njohur si GRU, sipas zyrtarëve perëndimorë.

Në incidentin e fundit, një 26-vjeçar, i cili thuhet se kishte shërbyer në ushtrinë ruse, u arrestua pranë Parisit, pasi u plagos në një dhomë hoteli me një mjet shpërthyes. Autoritetet franceze, të cilat thanë se pajisja ishte menduar për t'u përdorur në një sulm të dhunshëm, e vendosën burrin në paraburgim të agjencisë së inteligjencës së brendshme franceze, jo policisë.

Incidenti ndodhi një ditë përpara se Presidenti Biden të mbërrinte në Paris për të marrë pjesë në festimet për 80-vjetorin e D-Day.

Qëllimi i GRU-së është të frikësojë, çorientojë dhe shpërqendrojë një aleancë perëndimore që tashmë është duke u përballur me ndarjet e brendshme dhe shpërbërjen e konsensusit politik përtej kufijve të saj. Sekretari i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi për një fushatë të Kremlinit që ai tha se përfshinte jo vetëm sulme kibernetike, por "vënie zjarri dhe sabotim të depove të furnizimit" dhe "mospërfillje të kufijve detarë dhe demarkacioneve në Balltik".

Rreth një e treta e vendeve në Bashkimin Europian 27-anëtarësh tani udhëhiqen nga qeveritë e kontrolluara ose të përbashkëta nga partitë e ekstremit të djathtë. Jo të gjithë janë miqësorë me Kremlinin, por disa janë. Jo të gjithë do të kënaqeshin duke parë Ukrainën të braktisur nga Perëndimi dhe të copëtuar në Rusi, por disa do të kënaqeshin.

Ndërkohë, momenti i fushëbetejës që Moska gëzonte për një kohë të shkurtër në Ukrainë – kryesisht falë vonesës së Dhomës së Përfaqësuesve të udhëhequr nga republikanët në miratimin e një pakete të re armësh për Kievin – ka ngecur.

Por për Putinin kjo është e një rëndësie dytësore.

Ajo që i intereson është mbajtja e dhunës, turbokarikimi i ekonomisë së mbinxehur të Rusisë, e varur gjithnjë e më shumë nga shpenzimet ushtarake dhe ofrimi i kohës së tij deri në një presidencë të dytë të Trump. Dhe pastaj: Oops, ka ndonjë perspektivë për ndihmë të mëtejshme të SHBA-së, së bashku me, herët a vonë, kapacitetin e Kievit për të zmbrapsur sulmet e Moskës.

Burimi: Washington Post/ Përshtati: Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë