Analize

Pse marrëveshja për fundin e luftës në Gaza duhet pikërisht tani, si do të funksiononte ajo?

Nga Gazeta ‘Si’ - Ka kaluar më shumë se gjysmë viti, por, më në fund, presidenti Joe Biden shpalosi publikisht një plan izraelit që mund t'i japë fund gjakderdhjes në Gaza.

Në përgjithësi, ka dy mënyra për të bërë paqe; njëra është kapitullimi total i armikut, që ndodhi pasi Shtetet e Bashkuara hodhën bomba atomike në Hiroshima dhe Nagasaki dhe Japonia u dorëzua, duke i dhënë fund Luftës së Dytë Botërore. Tjetra është se luftëtarët njohin një "ngërç të dëmshëm reciprok " si një prelud për të bërë një marrëveshje.

Por, të bësh që të dyja palët të bien dakord në të vërtetë - dhe të zbatojnë - planin e paqes është larg nga një siguri. Fakti që kushtet e marrëveshjes u shpallën mund të jetë edhe një shenjë e keqe, pasi në negociata të ndjeshme termat shpesh mbahen të fshehta derisa të arrihet një marrëveshje.

Gjithashtu, lideri ushtarak i Hamasit, Yahya Sinwar, i cili në fund po i bën të shtënat në anën e Hamasit, dhe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu kanë të dy arsyet e tyre për zgjatjen e mundshme të konfliktit; Sinwar sepse çdo civil i vdekur i Gazës largohet nga pozita e Izraelit në botë, ndërsa Netanyahu përballet me sfida të brendshme politike që ka të ngjarë të shumohen vetëm një ditë pasi armët do të heshtnin.

Sinwar ka arsyet e tij për zgjatjen e mundshme të konfliktit

Megjithatë, izraelitët nuk kanë gjasa të arrijnë ndonjëherë objektivin e Netanyahut për "fitoren totale" ndaj Hamasit. Inteligjenca amerikane vlerëson se vetëm rreth një e treta e luftëtarëve të Hamasit janë vrarë pas shtatë muajsh lufte, sipas Politico, ndërsa gjithsej rreth 36.000 palestinezë janë vrarë tashmë në luftë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës. (Përllogaritje të tjera kanë  sugjeruar se numri është të paktën 24.000 të vrarë. Në çdo rast, numri i të vdekurve ka qenë i madh.)

Presidenti amerikan Joe Biden tha se është koha që kjo luftë të përfundojë.

Që Netanyahu të arrijë fitoren totale do të kërkonte luftimin e një lufte në dukje të pafundme me më shumë dhjetëra mijëra palestinezë të vdekur dhe izolimin në rritje të Izraelit në mbarë botën—rreth 140 vende njohin tani shtetin palestinez, ndërsa Gjykata Ndërkombëtare Penale po shqyrton një urdhër arresti për kryeministri izraelit.

Ndërsa lufta e Gazës vazhdon, ëndrrat e Izraelit për normalizim me botën arabe do të gërryhen vazhdimisht. Ç'është më e rëndësishmja, lufta po e humbet vazhdimisht mbështetjen me aleatin më të rëndësishëm të Izraelit, Shtetet e Bashkuara. Mbështetja për luftën e Gazës në mesin e amerikanëve ka rënë nga 50% në fillim të luftës në nëntor në 36% në mars, sipas Gallup. (Përballë një zgjedhjeje të ngushtë në nëntor, Biden dhe ekipi i tij janë gjithashtu të vetëdijshëm se mbështetja e avulluar për luftën në Gaza dëmton shanset e tyre në shtetet e lëkundura si Michigan.)

Zyrtari më i lartë i zgjedhur hebre-amerikan në historinë e SHBA-së, Schumer ka qenë prej kohësh një mbështetës i hekurt i Izraelit.

Megjithatë, duke folur në senatin e Senatit, Schumer dënoi Netanyahun, duke thënë se ai "ka treguar zero interes për të bërë punën e guximshme dhe vizionare që kërkohet për të hapur rrugën për paqen, edhe para këtij konflikti aktual".

Schumer, në fakt, po i paralajmëronte izraelitët se koalicioni amerikan dypartiak që kishte ndihmuar në mbajtjen e Izraelit që kur Presidenti Harry Truman njohu për herë të parë shtetin hebre po thyhej. Në terma afatgjatë, kjo do të ishte shumë e keqe për Izraelin pasi të rinjtë amerikanë që protestojnë kundër luftës së Gazës sot janë votuesit e moshës mesatare të së nesërmes.

Netanyahu lufton pa një plan për "të nesërmen"

Netanyahu gjithashtu vazhdon të luftojë luftën në Gaza pa një plan të vërtetë për "të nesërmen", me pak fjalë, pa një strategji. Hakmarrja nuk është një strategji dhe siç vuri në dukje Sun Tzu shumë kohë më parë; "Taktika pa strategji është zhurma para humbjes."

Ndërkohë, Hamasi mund të vazhdojë të luftojë luftën dhe mund të ndihmojë për ta kthyer Gazën në një apokalips të stilit Mad Max, ndërsa Gazanët për të cilët supozohet se po lufton po i nënshtrohen përhapjes së urisë dhe po vdesin në një numër gjithnjë e më të madh. Për të ripërpunuar një citim nga  Tacitus , Hamas që lufton pafundësisht vetëm për ta kthyer Gazën në një shkretëtirë nuk është ajo që askush mund ta quajë paqe apo fitore.

Pra, tani vjen e premtja e Biden-it për zbulimin e planit të paqes izraelite. Më e rëndësishmja, ai plan u njoftua në Uashington, jo në Tel Aviv, duke i dhënë atij miratimin e aleatit më të ngushtë të Izraelit. Hamasi që atëherë ka lëshuar një deklaratë se ata e shohin planin pozitivisht.

Në mënyrë konfuze, të shtunën, zyra e kryeministrit izraelit lëshoi  ​një deklaratë se "shkatërrimi i Hamasit" duhej të ndodhte "përpara se të vihej një armëpushim i përhershëm". Kjo mund të shpjegohet me faktin se deklaratat publike për konsum të brendshëm gjatë negociatave të ndjeshme mund të ndryshojnë nga pozicionet private ose mund të tregojnë se Netanyahu me të vërtetë nuk është në bord me planin e paqes.

Ka ardhur koha për një plan të tillë paqeje, sepse administrata Biden vlerëson se Hamasi është degraduar deri në pikën që nuk mund të kryejë më një operacion tjetër si sulmi ndaj Izraelit që vrau rreth 1200 njerëz më 7 tetor, ndërsa liderët e tij ose kanë vdekur ose janë duke u fshehur thellë nën tokë në Gaza.

"Unë nuk mendoj se kjo ofertë do të ishte e mundur tre muaj më parë," tha një zyrtar i lartë i administratës Biden në një bisedë për shtyp të premten.

Njerëzit protestojnë në Tel Aviv më 1 qershor kundër qeverisë së kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe bëjnë thirrje për lirimin e pengjeve të mbajtura në Rripin e Gazës nga Hamasi. 

Çfarë përmban plani?

Plani i paqes është i mirë-ndërtuar për të arritur një armëpushim të menjëhershëm.Faza e parë e planit do të fillonte me një armëpushim gjashtëjavor dhe lirimin e një numri të papërcaktuar pengjesh – si të gjallët ashtu edhe trupat e atyre që janë të vdekur – në këmbim të lirimit të qindra të burgosurve palestinezë të mbajtur nga Izraeli dhe tërheqja e ushtarëve izraelitë nga zonat e banuara të Gazës.

E rëndësishmja, plani do të  lejonte gjithashtu hyrjen e 600 kamionëve ndihma në ditë - duke tejkaluar rreth 500 kamionë në ditë që hynin në Gaza para fillimit të luftës. Ndihma për Gazën është ngadalësuar në vetëm 58 kamionë në ditë mesatarisht në javët e fundit, sipas OKB-së.

Faza e dytë e  planit  do të siguronte një fund përfundimtar të luftimeve dhe kthimin e të gjithë pengjeve, duke përfshirë ushtarët meshkuj izraelitë që mbahen nga Hamasi, dhe tërheqjen totale të ushtarëve izraelitë nga Gaza.

Armëpushimi fillestar mund të vazhdojë përtej fazës gjashtëjavore nëse Hamasi dhe Izraeli vazhdojnë të negociojnë përmes Katarit, Egjiptit dhe SHBA-së për të finalizuar armëpushimin e përhershëm, i cili më pas do të çonte në një fazë të tretë: rindërtimin shumëvjeçar të Gazës.

Ndonëse ka qartësisht shumë “çka nëse” në këtë plan, kjo është një marrëveshje mjaft e mirë për të dyja palët. Përndryshe, lufta do të vazhdojë pa fund me gjithçka që nënkupton për popullin e Gazës dhe, në fund të fundit, për shtetin e Izraelit.

Burimi: CNN/ Përshtati: Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë