Mode

Pse kanë hequr dorë nga takat gratë franceze

Një revolucion i këpucëve në kryeqytetin botëror të modës.

Takat e larta, të njohura në Francën para-revolucionare, po humbasin në rrugët e Parisit, duke u përdorur çdo herë e më pak nga gratë. Zhurma dikur e stiletos mbi kalldrëm po i lë vendin heshtjes së platformave të gomës. Sot stilistët u ofrojnë grave franceze këshilla për "çizmet les chunky": këpucë të rënda, të zeza. Atletet që dikur talleshin në lagjet e bukura si një ‘neveri amerikane’, tani janë një funksion i përditshëm në kafenetë dhe zyrat pariziane. Gati gjysma e femrave franceze, sipas një sondazhi, nuk dinë të ecin me taka të larta. Çfarë po ndodh?

Franca moderne ndihmoi për ta bërë ikonën e femrës me takë të lartë. Roger Vivier, një stilist francez, konsiderohet të jetë kumbari i stiletos, i cili ka projektuar themrën aiguille (gjilpërë) në vitin 1954. Ai ishte i pari që futi një shufër metalike në thembër, duke ngurtësuar strukturën e saj dhe duke shtrirë siluetën femërore. Marka ende i quan takat stileto "mjete joshjeje të pandalshme". Christian Louboutin, një stilist francez, i dha një ndryshim takës 10 cm të lartë me stileton e tij të famshëm me taban të kuq, një palë prej të cilave kushton rreth 800 euro (870 dollarë).

Taka e lartë franceze që po zhduket sot shpjegohet pjesërisht nga Covid-19 dhe mënyra se si puna nga shtëpia është përhapur duke u dukur rastësore. Mund të shënojë gjithashtu një formë rebelimi pas #MeToo. Një brez i ri po kthehet kundër natyrës perfekte të këmbës, duke përmendur këtu filmin "Barbie", ku këmbët e Barbie-s nuk shtriheshin kurrë, deri në një moment kur ajo u kthye në ‘njeri normal’.

Gjatë sezonit festiv, taka e lartë mund të jetë duke shijuar një ringjallje. Por kjo mund të jetë e përkohshme.

Në Francë, trendi duket se ka mbaruar.

“Oh là là, jo! Ka mbaruar”, thotë një menaxhere e një dyqani këpucësh në Paris, kur u pyet nëse ajo shet shumë stiletto.

"Gratë duan rehati," thotë një asistent në një dyqan tjetër. “Ajo që ka rëndësi është që ju mund të vishni çizme të sheshta me një fustan elegant dhe të jeni akoma elegante.”

Burimi: The Economist. Përshtati: Gazeta Si.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë