Ngjarje

Prifti lan bulevardin me ujë të bekuar: Po e pastroj nga parada e LGBTI

Komuniteti LGBT në Ukrainë mbylli në qytetin e Odesës një aktivitet treditor që kulmoi me një paradë në bulevardin kryesor ditën e premte, ku nuk munguan përleshjet mes forcave të policisë dhe një grupi protestuesish që kundërshtonin këtë marshim.

Përleshjet dhe vetë parada kishin shkaktuar disa ndotje në bulevardin e ndërtuar buzë Detit të Zi, papastërti që u mblodhën nga punëtorët e bashkisë.

Por, punëtorët e bashkisë mund të pastronin vetëm ndotjen fizike, se për “ndotjen shpirtërore” mendoi një prift i Kishës Ortodokse Ukrainase. Prifti Oleg Makryak, që drejton një Departamentin e Përcjelljes së Mesazhit të Zotit në Dioqezën e Odesës doli në rrugë me ujë të bekuar.

Qëllimi ishte bekimi i rrugës, monumenteve dhe njerëzve për t’i mbrojtur ata nga “deviancat seksuale”.

“Po pastroj bulevardin dhe njerëzit nga devianca seksuale që parada e ndoti këto ditë”, u shpreh prifti.

Në të shkuarën, paradat e komunitetit të homoseksualëve janë ndalur me sukses nga autoritetet vendore dhe qendrore në Ukrainë, por këtë vit ajo u organizua, megjithëse mes tensioneve dhe antiprotestave me pankarta “Të gjithë bashkë për familjen” dhe ikona të Krishtit.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë