Analize

Në Bruksel, në prapaskenat e luftës për pushtet: A është kjo hakmarrje e Charles Michel ndaj Von der Leyenit?

Presidenti i Këshillit Evropian po komploton për të siguruar postin e ardhshëm të lartë dhe për të penguar armiken e tij nga marrja e një mandati të dytë.

Nga Gazeta ‘Si’ - Brukseli është i mbushur me fjalë se presidenti i Këshillit Europian Charles Michel po përpiqet të rrëzojë armiken e tij, Ursula von der Leyen, shefen e fuqishme të Komisionit Europian.  

Tetë diplomatë të BE-së, zyrtarë të qeverisë kombëtare i thanë POLITICO-s se kanë frikë se Michel do përpiqet të pengojë një mandat të dytë të mundshëm për shefen e Komisionit.

"Kjo po i çmend të gjithë, sepse loja e tij është kaq e qartë: të pengojë Von der Leyen e cila ëndërron për punën e saj të lartë," tha një zyrtar i BE-së.

Zyrtarit, si të tjerët të cituar në këtë artikull, iu dha anonimiteti për të folur sinqerisht për dy nga figurat më të njohura të BE-së.

Lufta e pushtetit në prapaskenë

Në prapaskenë, lufta e pushtetit midis dy zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian u zhvillua gjatë drekave të anuluara dhe deklaratave strategjike të regjistruara nga njëra anë e Rue de la Loi në tjetrën.

Dinamika e tensionuar u dallua më qartë në një vizitë në Ankara në vitin 2021, kur Michel rrëmbeu karrigen e vetme në dispozicion pranë presidentit turk, duke e lënë Von der Leyen të ulej në një divan aty pranë. Ajo më vonë ngriti akuza për seksizëm në Parlamentin Evropian. 

Disa kanë sugjeruar që Michel po kërkon rolin e shefit të politikës së jashtme të BE-së, duke pasuar Josep Borrell, me të cilin ka një marrëdhënie të mire. Strategjia e tij do të jetë të tërheqë mënjanë krerët e shteteve përballë me njëri-tjetrin në vend që të diskutojë për punët kryesore së bashku me të gjithë të pranishmit, siç tradicionalisht bëhen këto marrëveshje, thanë disa nga tetë diplomatët dhe zyrtarët.

Për t'i komplikuar më tej gjërat, Michel kryeson procesin e ndarjes së posteve kryesore që do të zhvillohen pas zgjedhjeve të BE-së, duke përfshirë vendimin e liderëve të BE-së që mund të shohin Von der Leyen të emëruar për një mandat të dytë.

“Ai nuk është kandidat. Siç e përmendi presidenti shumë herë, ai është dhe do të jetë tërësisht i përqendruar në punën e tij si President i EUCO-së dhe bashkimin e Këshillit Evropian në dhënien e vendimeve thelbësore”, tha Ecaterina Casinge, një zëdhënëse e presidentit të Këshillit Evropian.

Në javët e fundit, disa vende evropiane janë bërë gjithnjë e më nervoze për axhendën reale të Michel.

"Shumë shtete anëtare janë të shqetësuar se Charles Michel nuk do të luajë një rol konstruktiv, por do të ndjekë një axhendë personale hakmarrjeje," tha një diplomat i BE-së.

Teksa zyrtarët arrijnë një marrëveshje midis 27 krerëve të shteteve dhe qeverive për presidentët e ardhshëm të Komisionit Evropian, Këshillit Evropian dhe Parlamentit Evropian, si dhe shefin e ardhshëm të politikës së jashtme, disa kanë frikë se Michel po e përdor këtë mundësi si shpagim kohe. 

Në letër, 65-vjeçarja von der Leyen është kandidatja për të mundur për presidente të Komisionit Evropian. 

Që nga marrja e detyrës në vitin 2019, reputacioni i Von der Leyen si menaxhere e përgjithshme e krizës është rritur gjatë pandemisë dhe pushtimit të plotë të Rusisë në Ukrainë, ndërsa Michel ka qenë subjekt i ankesave, kritikave dhe talljeve.

Michel ka qenë subjekt i ankesave, kritikave dhe talljeve

Vendimi i tij i ashpër për t'u larguar herët nga puna për të kandiduar si kandidat për Parlamentin Evropian përpara se të tërhiqej shpejt, vetëm sa e rriti bezdinë në të gjithë bllokun me liberalin belg. 

Jo vetëm që Von der Leyen është presidentja aktuale, por Partia e saj Popullore Evropiane po bën votime përpara konkurrencës, duke i lënë ata në baza të qëndrueshme për ta mbajtur atë në pushtet. Është gjithashtu e vështirë të shihet se cili kandidat tjetër ka një shans për ta shtyrë atë nga pozita e saj. 

Në teori, pra, loja e dukshme do të ishte që Michel të bënte një marrëveshje të shpejtë të punëve kryesore duke mbyllur në një mandat të dytë për Von der Leyen dhe duke vendosur pjesën tjetër të enigmës së lidershipit.

Me përjashtim të rastit kur dikush merr parasysh pikat e tjera të supozuara të axhendës së Michel: kryengritje dhe më shumë pushtet.

“Ai e sheh krahasimin me Von der Leyen si thelbësisht të rremë dhe të padrejtë”, tha një tjetër diplomat i BE-së. 

Ekipi i Von der Leyen refuzoi të komentonte.

Pasi mandati i Michel do të përfundojë më 1 dhjetor, ai nuk mund të rinovohet dhe ish-kryeministri belg nuk ka një strategji të dukshme largimi. Pra, pse të mos pushoni për një tjetër rol prestigjioz në nivel të BE-së?

Dhe Michel mund të ketë mjaft kundërshtues të Von der Leyen të gatshëm për të sulmuar në ditët para zgjedhjeve europiane.

Në Bruksel, ka pasur disa reagime kundër autoritetit të Von der Leyen dhe stilit të saj të centralizuar të udhëheqjes.

Në Parlamentin Europian, socialistët dhe liberalët, të cilët janë pjesë e koalicionit PPE të Von der Leyen, po sulmojnë gjithnjë e më shumë bashkëpunimin e saj të mundshëm me liderët dhe partitë e krahut të djathtë. 

Një nga diplomatët e BE-së tha se gjithçka varet nga "unë, unë dhe unë" me Michel. 

Supozimi aktual është se 27 liderët e BE-së do ta anashkalojnë Michelin sa më shumë që të jetë e mundur në diskutimin për punët kryesore kur të takohen për diskutimet më formale në Bruksel më 17 qershor dhe në 27-28 qershor. 

Një tjetër diplomat i BE-së iu referua me sarkazëm një fraze që shefi i shtabit të Michel përdor ndonjëherë për të hedhur poshtë një propozim nga vendet anëtare të BE-së. 

“Nuk ka oreks midis liderëve të BE-së për këtë skenar”. 

Burimi: Politico/ Përshtati: Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë