Treg

Pezullimi i lundrimeve në Detin e Kuq, ‘ngrin’ tregtia botërore e naftës. Rriten çmimet

Nafta ka nisur javën me rritje, pasi linjat kryesore të anijeve pezulluan tranzitin përmes Detit të Kuq, arteria kryesore e tregtisë ndërkombëtare të karburantit.

Kontratat globale të naftës së papërpunuar Brent tregtohen afër 77 dollarë për fuçi pas një rritje me 0.9% javën e kaluar për të kapur një varg rëniesh shtatëjavore. Nafta e Teksasit ishte afër 72 dollarëve. Autoriteti i Kanalit të Suezit në Egjipt tha se po "po ndjek nga afër" tensionet në Detin e Kuq pasi SHBA tha se rrëzoi 14 drone të nisur nga zonat e kontrolluara nga Houthi i Jemenit të mbështetur nga Irani.

Transportuesit kryesorë MSC Mediterranean Shipping Co. dhe CMA CGM SA ishin të fundit që njoftuan gjatë fundjavës se nuk do t'i nisin anijet e tyre përmes pikës së mbytjes përballë kërcënimeve në rritje, ndërsa Maersk Tankers A/S tha se do të insistonte që anijet e saj të gjenin opsione të tjera për të shmangur rrugën. Militantët e Houthi kanë sulmuar gjithnjë e më shumë anije tregtare në Detin e Kuq – veçanërisht anijet që ata pretendojnë se janë të lidhura me Izraelin – në përgjigje të luftës në Gaza.

Nafta e papërpunuar ka humbur rreth 1/5 e vlerës nga niveli më i lartë në fund të shtatorit dhe ka rënë me 10% për vitin. Ndërkohë , analistët e Ëall Street shohin disa mundësi për rikthimin e çmimeve të larta vitin e ardhshëm.

Goldman Sachs Group Inc. e zvogëloi gamën e parashikimit për Brent në 2024 me 10 dollarë në 70-90 dollarë për fuçi në një raport të datës 17 dhjetor. Kjo erdhi pasi rriti perspektivën e saj për rritjen e furnizimit me naftë në SHBA vitin e ardhshëm në 0.9 milionë fuçi në ditë, nga 0.5 milionë.

“Fokusi kryesor mbetet te oferta, me prodhimin e naftës së papërpunuar në SHBA që ka shënuar rekorde të reja në fund të vitit,” tha Robert Rennie, kreu i kërkimit të mallrave dhe karbonit në Westpac Banking Corp. “Është e pasigurt nëse tensionet në rritje në Detin e Kuq do të kenë një ndikim material në çmimet e naftës, megjithëse kostoja e logjistikës dhe e transportit do të rritet.”/Bloomberg


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë