Keshilla

OBSH thirrje të rinjëve: Mos kujtoni se jeni të pathyeshëm, keni në dorë edhe jetën e të tjerëve

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) të Premten paralajmëroi të rinjtë se ata nuk ishin “të pathyeshëm” kundër pandemisë koronavirus dhe tha se vetë-kontrolli i tyre mund të shpëtojë jetën e njerëzve të moshuar.

“Sot kam një mesazh për të rinjtë: Ju nuk jeni i pathyeshëm. Ky virus mund të ju fusë në spital me javë të tëra – ose madje edhe t’ju vrasë. Edhe nëse nuk sëmureni, zgjedhjet që bëni për atë ku shkoni mund të jenë ndryshimi midis jetës dhe vdekjes për dikë tjetër, “tha shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus në një konferencë shtypi virtuale në Gjenevë.

Një në tetë persona që zënë shtretër të kujdesit intensiv në Itali është nën 50 vjeç, dhe dy në tre janë okupuar nga njerëz nën 70 vjeç, tregojnë shifrat.

OBSH gjithashtu tha kreu i kësaj organizate ka në plan të krijojë një kanal për të siguruar vazhdimësinë e furnizimit për pajisje mbrojtëse personale (PPE) – siç janë maskat për fytyrën – pas një “shembjeje të tregut”.

Ai u kërkoi anëtarëve të publikut që të mos vishin maska ​​mjekësore për fytyrën nëse nuk kujdesen për njerëz të sëmurë, për të siguruar që ato janë të disponueshme për mjekët dhe infermierët.

Duke iu drejtuar të rinjve, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha: “Cdo ditë, ne po mësojmë më shumë rreth këtij virusi dhe sëmundjes që ai shkakton.

Koronavirusi i ri, i cili shkakton sëmundjen COVID-19, u shfaq në Wuhan, Kinë, dhjetorin e kaluar dhe është përhapur në të paktën 163 vende dhe territore. Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) e shpalli shpërthimin një pandemi.

Nga më shumë se 246,000 raste të konfirmuara, numri i vdekjeve tani tejkalon 10,000 dhe mbi 86,000 janë rikuperuar, sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me qendër në SH.B.A.

Megjithë numrin në rritje të rasteve, shumica e të cilët infektohen vuajnë vetëm simptoma të buta dhe shërohen.

Më Shumë