Filma

Nominimet për çmimet Oscar, dominon prodhimi kinez ‘Everything Everywhere All At Once’

Academy Awards ka publikuar listën e nominimeve për përvjetorin e 95-të të çmimeve më të famshme të kinematografisë botërore, Oscar.

“Everything Everywhere All At Once” dominoi nominimet për kategoritë kryesore, duke u paraqitur në kandidimet për filmin më të mirë, regjisorin më të mirë, aktoren më të mirë kryesore, aktoren më të mirë dytësore, aktorin më të mirë dytësor dhe skenarin më të mirë origjinal me 11 nominime në total.

 “The Banshees of Inisherin” dhe “All Quiet on the Western Front” kanë nga 9 nominime secila dhe filmi i Steven Spielberg “The Fabelmans” ka 7.  “Top Gun: Maverick” dhe “Avatar: The Way of Water,” dy shitjet më të mëdha të 2022-shit janë nominuar vetëm për fotografinë më të mirë.

Ceremonia e çmimeve Oscar do të mbahet më 12 mars në Teatrin Dolby në Los Angeles me prezantues Jimmy Kimmel. Ceremonia pritet të ketë shumë vëmendje sidomos pas shpullës së Will Smith ndaj Chris Rock during në atë të vitit të shkuar.

Nominimet për kategoritë kryesore:

Fotografia më i mirë

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of Water

The Banshees of Inisherin

Elvis

Everything Everywhere All At Once

The Fabelmans

Tar

Top Gun: Maverick

Triangle of Sadness

Women Talking

Regjisori më i mirë

Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin

Daniel Kwan and Daniel Scheinert (aka Daniels), Everything Everywhere All At Once

Steven Spielberg, The Fabelmans

Todd Field, Tar

Ruben Ostlund, Triangle of Sadness

Aktorja më e mirë

Cate Blanchett, Tar

Ana De Armas, Blonde

Andrea Riseborough, To Leslie

Michelle Williams, The Fabelmans

Michelle Yeoh, Everything Everywhere All At Once

Aktori më i mirë

Austin Butler, Elvis

Colin Farrell, The Banshees of Inisherin

Brendan Fraser, The Whale

Paul Mescal, Aftersun

Bill Nighy, Living

Aktorja më e mirë dytësore

Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever

Hong Chau, The Whale

Kerry Condon, The Banshees of Inisherin

Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere All At Once

Stepanie Hsu, Everything Everywhere All At Once

Aktori më i mirë dytësor

Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin

Brian Tyree Henry, Causeway

Judd Hirsch, The Fabelmans

Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin

Ke Huy Quan, Everything Everywhere All At Once

Skenari më i mirë i përshtatur

All Quiet on the Western Front

Glass Onion: A Knives Out Mystery

Living

Top Gun: Maverick

Women Talking

Skenari më i mirë origjinal

The Banshees of Inisherin

Everything Everywhere All At Once

The Fabelmans

Tar

Triangle of Sadness

Best International Feature

All Quiet on the Western Front

Argentina, 1985

Close

EO

The Quiet Girl

Kënga më e mirë

Applause, Tell it Like a Woman

Hold My Hand, Top Gun: Maverick

Lift Me Up, Black Panther: Wakanda Forever

Naatu Naatu, RRR

This is a Life, Everything Everywhere All At Once

Filmi më i mirë i animuar

Marcel the Shell with Shoes On

Puss in Boots: The Last Wish

The Sea Beast

Turning Red

Guillermo del Toro’s Pinocchio

Montazhi më i mirë

The Banshees of Inisheri

Elvis

Everything Everywhere All At Once

Tar

Top Gun: Maveric

Kinematografia më e mirë

All Quiet on the Western Front

Bardo

Elvis

Empire of Light

Tar

Efektet vizuale më të mira

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of Water

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Top Gun: Maveric

Produksioni më i mirë

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of Water

Babylon

Elvis

The Fabelmans

Grimi dhe stilimi më i mirë

All Quiet on the Western Front

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Elvis

The Whale

Dokumentari më i mirë

All That Breathes

All the Beauty and the Bloodshed

Fire of Love

A House Made of Splinters

Navalny

Rezultati më i mirë në Office Box

All Quiet on the Western Front

Babylon

The Banshees of Inisherin

Everything Everywhere All At Once

The Fabelmans

Muzika më e mirë

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of Water

The Batman

Elvis

Top Gun: Maverick

Kostumografia më e mirë

Babylon

Black Panther: Wakanda Forever

Elvis

Everything Everywhere All At Once

Mrs. Harris Goes to Paris


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë