Analize

Nicolas Schmit, një rival apo një shok i Von der Leyen?

Nga Gazeta ‘Si’ - Nuk është se Nicolas Schmit nuk po përpiqet.

Schmit, kandidati kryesor për socialistët në zgjedhjet e BE-së, po udhëton në të gjithë Evropën për të përcjellë mesazhin e qendrës së majtë. Në tubimet e fushatës njëra pas tjetrës, komisioneri 70-vjeçar evropian për punë dhe të drejtat sociale po shfrytëzon mbështetjen për kandidatët socialistë në zgjedhjet e Parlamentit të BE-së dhe - në parim - për ofertën e tij për t'u bërë presidenti i ardhshëm i Komisionit Evropian.

Në teori, Schmit po përpiqet të zëvendësojë Ursula von der Leyen si shefe të Komisionit. Në praktikë, ai ka pak shanse për ta bërë këtë.

Jo vetëm që Von der Leyen ka avantazhin e të qenit tashmë në detyrë, ajo është gjithashtu e njohur gjerësisht në të gjithë BE-në, tha Sophia Russack e Qendrës për Studime të Politikave Evropiane, një institut kërkimi.

Sido që të jetë, praktika politike është që presidenca e Komisionit t'i kalojë partisë me më shumë vende në Parlamentin Evropian. "Për këtë arsye, tashmë EPP ka shumë të ngjarë të marrë postin," tha Russack.

Përtej selisë socialiste, është e vështirë të gjesh dikë që beson se Schmit, një politikan i panjohur luksemburgas, ka ndonjë shans real për të fituar. 

Schmit madje ka nevojë për Von der Leyen për mbijetesën e tij politike, pasi partia e tij nuk është më në koalicionin qeverisës të Luksemburgut. 

Në një nga intervistat e tij të para pasi u nominua si kandidat kryesor socialist, Schmit i tha POLITICO pse sulmi ndaj Von der Leyen ishte i vështirë për të. 

“Nuk mund të dal dhe të them: mirë, e dini, unë kam qenë anëtar i një klubi, të cilit më në fund nuk do të kisha dashur të isha anëtar [i]. Nuk është serioze. Unë kam miratuar politikat e këtij Komisioni.”

Pra, a është ai rivali i saj? Apo shoku i saj i kandidimit? 

Është e paqartë: Së pari, Partia e tij e Socialistëve Evropianë ka të ngjarë të mos përfundojë përpara Partisë së saj Popullore Evropiane. Së dyti, ai nuk i ka vendosur saktësisht pulset në debate. Së treti, von der Leyen është shefja e tij dhe ai nuk duket i prirur për ta mërzitur atë. Dhe së fundi, socialistët nuk duan të lihen mënjanë si partneri më i besueshëm i EPP-së në Bruksel. 

Dhe të brendshëm të Brukselit e kanë marrë parasysh.

Një zyrtar i BE-së, i afërt me socialistët, të cilit iu dha anonimiteti për të folur lirshëm, tha se deri më tani jo shumëve u ka bërë përshtypje kandidati i partisë. Zyrtari tha se, në një bisedë partie duke komentuar performancën e Schmit gjatë një debati të fundit, kishte shaka se sa keq shkoi: fillimisht njëri nga pjesëmarrësit komentoi se ai “donte që ai të thoshte diçka majtas, pastaj dikush tjetër u përgjigj se, në fakt, nëse ai thjesht kishte thënë diçka, kjo mund të kishte mjaftuar”, tha zyrtari.

Socialistët, natyrisht, janë të bindur se Schmit është një opsion i mundshëm. Ata janë grupi i dytë më i madh në Parlamentin Evropian, me Sondazhin e Sondazheve të POLITICO që parashikon që ata të marrin 145 vende nga 720 (numri i eurodeputetëve po rritet nga 705 në Parlamentin e ardhshëm), me PPE-në që merr 175. 

“Studimet janë aty për t'u sfiduar dhe kjo është ajo që ne po bëjmë”, tha Giacomo Filibeck, sekretari i përgjithshëm i Partisë së Socialistëve Evropianë. 

Gara për punë të larta

Ajo që realisht synojnë socialistët nuk është detyra e shefit të Komisionit. Kjo është shumë e largët. Ajo që është më e arritshme është lidershipi i Këshillit Evropian, i mbajtur aktualisht nga liberali Charles Michel, dhe një nënkryetar ekzekutiv i Komisionit me një portofol të fortë. Këto janë çmimet e arritshme.

Për t'i arritur ato, një marrëdhënie e mirë me von der Leyen përmes një konkurrenti të padëmshëm, jo ​​real, është kritike. 

Deri më tani, Schmit nuk ka arritur vërtet të largohet nga ideja se von der Leyen është shefja e tij, tha Russack i Qendrës për Studime të Politikave Evropiane, veçanërisht në krahasim me komisionerin francez Thierry Breton, i cili ka vënë në dyshim publikisht mbështetjen për Von der Leyen nga brenda partisë së saj. 

Fati politik i Schmit varet nga qëndrimi i Von der Leyen në Komision

Qeveria e Luksemburgut ra dakord të dërgonte Christophe Hansen të EPP-së si komisionerin e saj të ardhshëm, sepse socialistët nuk janë më pjesë e koalicionit qeverisës të Dukatit të Madh. 

E vetmja mundësi që Schmit të qëndrojë si komisioner evropian pas zgjedhjeve (ose të ketë një të ardhme politike fare), është nëse Von der Leyen telefonon kryeministrin e Luksemburgut Luc Frieden dhe i premton vendit të vogël një portofol më të madh nëse Schmit lejohet të qëndrojnë në Bruksel.

Disa në rrethinën e Schmit e minimizojnë këtë element personal. Ata argumentojnë se ai ka pasur një karrierë të gjatë në politikë dhe, në moshën 70-vjeçare, do të ishte shumë mirë të bënte një hap prapa.

Fati politik i Schmit varet nga qëndrimi i Von der Leyen në Komision.

Majtas apo djathtas?

Në debatet politike të javës së ardhshme, Schmit do të duhet të bëjë më mirë se debati i muajit të kaluar në Mastriht, ku ai as nuk shfaqi prioritetet socialiste dhe as nuk paraqiti ndonjë sfidë reale për von der Leyen.

Gjatë atij debati, kishte vetëm një pikë të qartë që Schmit ishte në gjendje të ushtronte presion mbi Von der Leyen: bashkëpunimin e saj të mundshëm me grupin e Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë (ECR), anëtarët e të cilit përfshijnë Vëllezërit e krahut të djathtë të Italisë dhe Ligjin dhe Drejtësinë nacionaliste të Polonisë, parti, e cila është ngatërruar me Brukselin për sundimin e ligjit.

Që nga ajo kohë, socialistët kanë vazhduar t'i binden Von der Leyen në këtë pikë, duke lëshuar një deklaratë të nënshkruar nga udhëheqës socialistë nga e gjithë Evropa. 

Nëse von der Leyen përfundon në nevojë për vota shtesë për kurorëzimin e saj në Parlament, socialistët duan që ajo të shikojë majtas - të Gjelbërve - dhe jo djathtas. Në këmbim të votave të tyre, të Gjelbrit do t'i kërkojnë Von der Leyen të qëndrojë në rrugën e ambicieve të gjelbra, të dyfishojë politikën sociale në mes të tranzicionit të gjelbër dhe të mbështesë sundimin e ligjit në të gjithë Evropën. Socialistët do të jenë më se të kënaqur me këtë.

"Kjo fushatë ka të bëjë me të ardhmen e Evropës në një nga momentet më të rëndësishme të historisë sonë të fundit," tha Filibeck. "Unë do të doja të ngrija ... diskursin, në nivelin e nevojshëm për cilësinë e këtij debati."

Burimi: Politico/ Përshtati: Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë