Euro2024

Nga Ronaldo te Giroud: Kujt do t’i themi lamtumirë pas Euro2024?

Nga Gazeta Si- Euro 2024 është kampionati i fundit evropian për disa lojtarë legjendar që hyjnë në përfundimin e karrierës së tyre.

Yjet e njohur pritet të mbizotërojnë në qendër të vëmendjes në Kampionatin Evropian të Futbollit të këtij viti.

Por turneu njëmujor në Gjermani është gjithashtu Euro finale, dhe në disa raste, turneu final ndërkombëtar për disa nga futbollistët më të mëdhenj të shekullit të 21-të.

Këtu është një listë e pesë lojtarëve më të mirë që po bëjnë paraqitjen e tyre të fundit në Euro në eventin e vitit 2024:

1. Toni Kroos

Mesfushori Toni Kroos do t'i varë këpucët përgjithmonë në fund të Euros, teksa përpiqet të udhëheqë një skuadër gjermane në një kampionat ëndrrash në tokën vendase.

Në atë që quhet "vallëzimi i fundit" i gjermanit në Euro 2024, është gjithashtu shansi i tij i fundit për të fituar një trofe final pasi Kroos sapo ka njoftuar gjithashtu tërheqjen nga klubi Real Madrid.

34-vjeçari ishte tërhequr nga garat ndërkombëtare në vitin 2021, por e ndryshoi vendimin e tij pas bisedimeve me trajnerin Julian Nagelsmann.

I njohur për krijimtarinë, vizionin dhe aftësinë e tij madhështore, Kroos ishte pjesë e ekipit të gjithëfuqishëm të Gjermanisë, fitues i Kupës së Botës në vitin 2014 dhe skuadrës së vitit 2010 që doli e treta.

Mesfushori qendror do të largohet nga sporti si një nga lojtarët më të dekoruar në histori, pasi ka ndihmuar Real Madridin të fitojë 23 trofe.

2. Olivier Giroud

Një nga sulmuesit më të nënvlerësuar ndonjëherë, francezi Olivier Giroud do të largohet nga futbolli ndërkombëtar pas këtij edicioni të Euros, duke i dhënë fund rrugëtimit të tij 13-vjeçar me kombëtaren.

Giroud, i cili është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të vendit të tij me 57 gola në 131 paraqitje, tha se ai vendosi të tërhiqej për t'u “lënë rrugë të rinjve”.

37-vjeçari nuk arriti të gjente rrjetën gjatë triumfit të Francës në Kupën e Botës 2018 në shtëpi por shënoi katër gola mbresëlënës gjatë sezonit të tyre 2022 në Katar, ku humbën finalen ndaj Argjentinës.

Giroud tha se nuk ka pritshmëri specifike për Euro 2024, por shpreson të përjetojë një ëndërr me gjeneratën e rë të lojtarëve të Francës në atë që është turneu i tij i fundit ndërkombëtar.

Pasi të përfundojë Euro, Giroud, tashmë në përfundim të karrierës së tij, do të vazhdojë të luajë futboll klubi për të paktën dy vjet, pasi së fundi ka nënshkruar me ekipin e Major League Soccer (MLS) Los Angeles FC si një transferim i lirë nga skuadra e AC Milan.

3. Luka Modric

Lojtari kroat me më shumë paraqitje të të gjitha kohërave, Luka Modric, do të drejtojë sërish skuadrën në Euro, që ka të ngjarë të jetë turneu i tij i fundit i madh përpara daljes në pension nga futbolli ndërkombëtar.

Modric filloi udhëtimin e tij ndërkombëtar me Kroacinë si një rezervë në Kupën e Botës FIFA 2006. 38-vjeçari është tani në fazat e fundit të një karriere të madhe dhe faktori i tij X për të ndryshuar rezultatin e ndeshjeve të mëdha po pakësohet ngadalë.

Karriera e futbollit në klub të mesfushorit krijues sapo është zgjatur pasi Modric nënshkroi një kontratë të re njëvjeçare me Real Madridin për ta mbajtur atë në klub deri në vitin 2025.

Pavarësisht moshës së tij, Modric do të vazhdojë të jetë një lojtar kyç për Kroacinë në Euro, duke orkestruar sulmin dhe duke drejtuar ekipin e tij nga mesfusha.

Pasi udhëhoqi Kroacinë drejt një vendi të dytë historik në Kupën e Botës 2018 dhe një vend të tretë në Kupën e Botës 2022, Modric nuk do të donte asgjë më shumë se të ‘vidhte’ kupën e Euro 2024 në turneun e tij të fundit në Gjermani.

4. Manuel Neuer

Kampionati Euro 2024 pritet të jetë i fundit për portierin e Gjermanisë, Manuel Neuer, i cili mbushi 38 vjeç në mars.

Neuer nuk ka luajtur për kombëtaren që nga Kupa e Botës 2022, ku u eliminuan në fazën e grupeve. Për fat të keq, gjermani, 1.93 metra theu këmbën gjatë pushimeve pas turneut dhe u la jashtë fushës për gati një vit.

Portieri i Bayern Munich pritej të kthehej për Gjermaninë gjatë miqësoreve ndërkombëtare në mars, por mori një tjetër lëndim në stërvitje dhe Marc-Andre ter Stegen i veshi dorezat në mungesë të tij.

Pavarësisht se është portieri i parë i Gjermanisë, Neuer ka të ngjarë të mos luajë çdo ndeshje në Euro pasi Nagelsmann ka zgjedhur katër portierë në skuadrën e tij provizore për të shpërndarë ngarkesën e punës për portierin e tij, të prirur për lëndime.

Por nëse Neuer merr mundësinë e tij në Euro 2024, tifozët gjermanë të vendlindjes do të kenë një shans të fundit për të brohoritur për bëmat unike të portierit.

5. Cristiano Ronaldo

Pasi u thirr nga trajneri i Portugalisë, Roberto Martinez, Cristiano Ronaldo do të luajë në Euro për herë të gjashtë, një rekord.

Në moshën 39-vjeçare, është një arritje e jashtëzakonshme për sulmuesin ku nivelet e atletikës dhe fitnesit të të cilit kanë sfiduar moshën dhe ai mbetet një lojtar i rëndësishëm për Portugalinë.

Por Euro2024 është pothuajse me siguri hera e fundit që fansat do të shijojnë “eksperiencën e Ronaldos” në Euro.

Ronaldo, golashënuesi më i mirë në futbollin ndërkombëtar, do të jetë 43 vjeç kur të zhvillohen Eurot e radhës, duke e bërë të pamundur pjesëmarrjen e tij. Portieri hungarez Gabor Kiraly mban rekordin e lojtarit më të vjetër në Kampionatin Evropian me 40 vjet e 86 ditë.

As Ronaldo dhe as Portugalia nuk kanë trajtuar të ardhmen e tij ndërkombëtare, por duke pasur parasysh natyrën kërkuese të rolit të një sulmuesi, nuk do të duhej asgjë më pak se një mrekulli që një lojtar 40-vjeçar të vazhdojë të ecë edhe për katër vite të tjera deri në Euro 2028.

Megjithatë, ka disa lajme potencialisht pozitive për tifozët e Portugalisë pas Euro 2024 pasi Ronaldo nuk e ka përjashtuar mundësinë e konkurrimit në Kupën e Botës FIFA 2026.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë