Futboll

Nga Anglia: Manchester United prenoton Elseid Hysajn

Shkodrani i Kombëtares shqiptare u përfol fillimisht se do të kalojë tek sheikët e PSG-së, por tani mbërrin një tjetër pretendim, këtë herë nga Anglia.

“The Sun” shkruan në edicionin e vet online se mbrojtësi i krahut të djathtë do të kalojë këtë verë tek Manchester United.

“Jose Mourinho i vlerëson maksimalisht cilësitë e Elseid Hysajt dhe sheh tek ai futbollistin ideal që mund të mbulojë një nga rolet ku 20 herë kampionët e Anglisë kanë pasur më shumë probleme atë të mbrojtësit të djathtë”, thotë “The Sun”.

Media britanike shton se futbollisti i Napolit shihet si ideal për karakteristikat që tregon në fushën e lojës.

Napoli ka vendosur një klauzolë largimi prej 50 milionë eurosh për mbrojtësin, i cili mbetet një nga pikat më të forta të skuadrës së Sarrit në fazën mbrojtëse.

Vetë Sarri e ka kritikuar shpesh Presidentin De Laurentis në lidhje me klauzolën e Hysajt, të cilën e konsideronte shumë të ulët.

“The Sun” konsideron thuajse të mbyllur çështjen e transferimit të 24-vjeçarit në Old Trafford, që nëse do të realizohet do ta rendiste Hysjan mbrojtësin e shtatë më të shtrenjtë në histori, përpara Bonuccit.

Prej 2016, Mourinho e ka përdorur në krahun e djathtë të mbrojtjes Antonio Valencia, por ky i fundit ka shfaqur luhatje në fazën difensive dhe për më tepër, feston 33-vjetorin në muajin gusht.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë