Analize

Në Krime, Ukraina po mposht Rusinë

Gadishulli po bëhet një kurth vdekjeje për forcat e Kremlinit

Nga Gazeta 'Si' - Miratimi në prill i paketës ushtarake prej 61 miliardë dollarësh të administratës së Biden, pas një vonese gjashtëmujore nga Kongresi, tani po ndikon në fushën e betejës në Ukrainë.

Furnizimi me raketat balistike Atacms, me një rreze veprimi prej 300 km, do të thotë se Ukraina tani mund të godasë çdo objektiv në Krimenë e kontrolluar nga Rusia me efekt vdekjeprurës.

Javën e kaluar, ofensiva ruse në verilindje kundër Kharkiv, qyteti i dytë i Ukrainës, gjithashtu duket se ka humbur vrullin.

Ndoshta edhe më domethënës është fakti se presidenti Joe Biden, nën presionin në rritje të aleatëve europianë, të enjten lehtësoi kufizimet ndaj armëve amerikane të përdorura kundër objektivave ushtarake në tokën ruse, të vendosura për shkak të frikës së ekzagjeruar nga përshkallëzimi bërthamor rus.

Ukrainasit tani do të lejohen të përdorin armët amerikane për të goditur forcat ruse përtej kufirit duke sulmuar ose përgatitur për të sulmuar Kharkiv. Është e paqartë nëse kjo do të përfshijë avionët ushtarakë rusë që nisën sulmet që vranë të paktën 18 persona në Kharkiv më 25 maj.

Një sulm amfib siç ndodhi në 1944 për të çliruar Krimenë mbetet i paimagjinueshëm. Megjithatë, kjo nuk është mënyra e duhur për të perceptuar situatën, thotë gjenerali britanik Sir Lawrence Friedman.

Ai e quan Krimenë një pikë të dobët për Rusinë, e cila ka shumë për të mbrojtur atje dhe është mënyra më e mirë që Ukraina të ushtrojë presion real mbi Vladimir Putin për të nxjerrë lëshime në të ardhmen.

Nico Lange, një ish-këshilltar i Ministrisë së Mbrojtjes gjermane, është dakord: “Fushata në Ukrainë është një kombinim i strategjisë ushtarake dhe politike. Politikisht, është aseti më jetik i Rusisë por është gjithashtu shumë vulnerabël”. Ajo që Ukraina po përpiqet të bëjë është ta bëjë Krimenë një detyrim dhe jo një pasuri për Putin.

Qëllimi është të izolohen dhe në këtë mënyrë të shtyhen forcat ajrore dhe detare ruse larg Ukrainës jugore dhe të pushojnë së funksionuari si një qendër logjistike.

Ukraina ka demonstruar tashmë aftësinë e raketave të lundrimit Storm Shadow dhe Scalp, të furnizuara nga Britania dhe Franca, si dhe dronët e saj të projektuar me zgjuarsi, të improvizuara detare, që godasin anijet luftarake ruse, veçanërisht anijen e madhe Ropucha që përdoret si transport ushtarak, shumica e të cilave janë shkatërruar.

Dronët dhe raketat ukrainase mund të kenë çaktivizuar sa gjysmën e flotës së frikshme ruse të Detit të Zi. Pothuajse gjithçka që ka mbetur është dashur të zhvendoset nga Sevastopoli në portin e Novorossiysk, më shumë se 300 kilometra larg në kontinentin rus.

Vetë Novorossiysk u sulmua nga dronët e detit dhe ajrit më 17 maj. Një stacion hekurudhor dhe një termocentral u goditën, si dhe baza detare.

Ukraina tani po përdor një kombinim vdekjeprurës të raketave dhe dronëve gjithnjë e më të sofistikuar për të degraduar sistematikisht mbrojtjen ajrore ruse në Krime, për të goditur bazat ajrore dhe për të goditur objektiva kritike logjistike dhe ekonomike.

Sir Lawrence thotë se fokusi në dëmtimin e rrjetit të mbrojtjes ajrore të Rusisë mund të jetë gjithashtu pjesë e përgatitjes për mbërritjen e menjëhershme të grupeve të para të avionëve luftarakë F-16 nga Europa.

Veçanërisht, sistemi i shumëpërfolur dhe i shtrenjtë i mbrojtjes ajrore të Rusisë S-400 u gjet i munguar.

Gjenerali Ben Hodges, ish-komandant i forcave amerikane në Europë, vë në dukje se S-400 janë gjithashtu të prekshëm ndaj sabotimit nga forcat speciale ukrainase që veprojnë brenda Krimesë. Çdo grup kushton rreth 200 milionë dollarë dhe nuk është lehtësisht i zëvendësueshëm.

Gjenerali thotë se forcat ruse nuk kanë “ku të fshihen”. Me ndihmën e zbulimit satelitor dhe ajror të ofruar nga aleatët e NATO-s, njohuritë e tyre të thella për terrenin dhe forcat e fshehta në terren, asgjë nuk mund të lëvizet në Krime pa dijeninë e ukrainasve.

Gjenerali Hodges është i bindur se ukrainasit “do ta shembin urën e Kerçit kur të jenë gati”. Por një sfidë potencialisht më e madhe do të jetë ndërprerja e linjës së re hekurudhore të përmirësuar që kalon përgjatë Detit Azov nga Rostov përmes Mariupol dhe Berdyansk në Ukrainën jugore deri në Krime.

Një test i hershëm i suksesit më të gjerë strategjik të fushatës së Ukrainës në Krime mund të vijë këtë verë, kur pushuesit rusë vërshojnë në mënyrë rutinore nga ura e Kerçit në vendpushimet në gadishull.

Nëse ata vendosin ndryshe, thotë Ben Barry i Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike, një institut kërkimi, kjo do të jetë një shenjë e keqe për Putinin.

Krimea është shumë e varur nga industria e turizmit dhe rezervimet vitin e kaluar u përgjysmuan.

“Krimea është kthyer nga një projekt prestigji në një shterim të burimeve ruse."

Burimi: The Economist/ Përshtati: Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë