Lojëra me Dore

NBA/ LeBron dhe Donçiç super, Lejkërs dhe Dallas fitojnë në transfertë

Për Los Anxheles Lejkërs vjen suksesi i shtatë në po kaq ndeshje të luajtura në transfertë. Këtë herë kampionët kanë mundur Oklahomën, falë 26 pikëve të LeBron Xhejms. Luka Donçiç ka udhëhequr Dallasin kundër Sharlot, kanë fituar edhe Klipersat ndaj Nju Orlins. Një tjetër fitore për Milluokin e Janis Antetokounmpo ndaj Detroit. Bruklin ka triumfuar në derbin e Nju Jorkut.

Shtatë fitore në shtatë ndeshje jashtë fushe është një rekord për Lejkërsat, nuk ka ndodhur kurrë më parë. LeBron Xhejms ka udhëhequr skuadrën e tij me 26 pikë, 6 ribaunde dhe 7 asiste, i ndjekur nga Montrezl Harrell me 21 pikë dhe Antoni Devis me 18 pikë. Oklahoma e pati shumë të vështirë pa veteranin Al Horford, i lënë pushim.

Luka Donçiç gjatë ndeshjes. Gazeta Si, 14 janar 2021

Dallasi ishte mundur në fushën e vet nga Sharlot pak javë më parë, por këtë herë ishte tjetër histori. Pas një periode të parë të dominuar 32-16, Maveriks festojnë në mënyrën më të mirë rikthimin në fushë të Kristaps Porzingis, shënues i 16 pikëve. Luka Donçiç ka shkëlqyer me 34 pikë në 35 minuta, 13 ribaunde, 9 asiste, 2 rikuperime dhe 4 stopime. Tim Harduej Jr shënoi 18 pikë. Përveç humbjes, Hornets kanë marrë edhe lajmin e keq të dëmtimit të rëndë të Gordon Hejuard, i cili la fushën në periodën e fundit.