Analize

NATO nuk ka mjaftueshëm trupa

Për herë të parë në dekada, NATO ka një plan për të luftuar Rusinë. Tani i duhen vetëm forcat për ta bërë këtë.

Nga Gazeta ‘Si’- Për pjesën më të madhe të historisë së saj, NATO ka pasur një problem: jo trupa të mjaftueshme.

Që nga Lufta e Ftohtë, problemi vetëm sa është përkeqësuar.

Në vitet 1990 dhe 2000, kombet e NATO-s hodhën trupat dhe lyen tanket e tyre të gjelbër në kamuflazhin e shkretëtirës për 20 vjet luftë në Lindjen e Mesme. Deri në vitin 2014, kur Kremlini urdhëroi trupat në Gadishullin e Krimesë, kishte vetëm rreth 30.000 trupa amerikane në Europë.

Zyrtarët e Pentagonit u përpoqën të kuptonin se si t'i bënin rusët të dukeshin sikur kishte 10 herë më shumë. 

"NATO në thelb harroi ushtrinë e saj," tha një diplomat i lartë i vendit të NATO-s, duke folur në kushte anonimiteti për planifikimin ushtarak. "Ishte absolutisht e pamjaftueshme për një krizë të madhe."

Ndërsa NATO ndërton planet e saj të reja të luftës këtë vit për t'u mbrojtur kundër një sulmi të mundshëm rus në tre akse - veri, qendror dhe jug - ajo po vendos të gjitha tanket, artilerinë dhe municionet.

Por ajo është duke luftuar për të gjetur trupa të mjaftueshme. Aleanca planifikon të trajnojë Forcën e re Aleate të Reagimit prej 300.000 trupash të NATO-s këtë verë, por për të mbajtur ritmin me grumbullimin e njerëzve nga Rusia, aleanca do të ketë nevojë për rezerva – shumë prej tyre.

Dhe NATO duhet të rimendojë plotësisht mënyrën se si merr trupa nga vendet aleate.

“Ne duhet të mendojmë për t'u siguruar që kemi mjaftueshëm ushtri për të zbatuar planet për të cilat kemi rënë dakord,” tha për Foreign Policy në margjinat e Mynihut, nënkryetari i Komitetit Ushtarak të NATO-s Rob Bauer, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO-s. 

Shumica e NATO-s, e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, ka rekrutuar forca vullnetare gjatë gjysmëshekullit të kaluar, megjithëse në Shtetet e Bashkuara, të gjithë burrat e kualifikuar duhet të regjistrohen në shërbimin selektiv në rast se Kongresi ose presidenti i SHBA autorizojnë një projekt.

Por rënia e nivelit të papunësisë në Shtetet e Bashkuara dhe përtej Oqeanit Atlantik e ka bërë më të vështirë goditjen e numrit të rekrutimit. Që nga pandemia e koronavirusit, punëdhënësit amerikanë kanë vazhduar të shtojnë vende pune, duke e mbajtur shkallën e papunësisë të lëvizë rreth 4 për qind.

Në Holandë dhe Gjermani, papunësia është e ulët - rreth 3 për qind - që do të thotë se kushdo që është pa punë ose është duke ndërruar punë ose thjesht po hyn në fuqinë punëtore. Por ka edhe faktorë të tjerë. Në Shtetet e Bashkuara, të paktën, më pak njerëz po përmbushin standardet e rekrutimit ushtarak për shkak të gjendjes fizike, sëmundjes mendore ose aktivitetit kriminal të kaluar, duke çuar në një grup të rekrutëve në tkurrje.

Faktori më i madh që ka ulur rekrutimin, mendojnë ekspertët, është mungesa e një kërcënimi ekzistencial të sigurisë kombëtare të SHBA.

"Ne jemi viktima të suksesit tonë," tha Kate Kuzminski, drejtore e programit të ushtrisë, veteranëve dhe shoqërisë në Qendrën për një Siguri të Re Amerikane (CNAS), një institut kërkimor në Uashington.

“Ndjenja e kërcënimit ekzistencial nuk është domosdoshmërisht aq e fortë sa ka qenë, gjë që është një gjë e mirë, por ajo çon në disa sfida kur bëhet fjalë për rekrutimin.”

Ushtria amerikane humbi objektivin e saj të rekrutimit për më shumë se 41.000 njerëz vitin e kaluar. Ushtria amerikane në detyrë aktive është më e vogël se sa ka qenë në mbi 80 vjet. Ushtria britanike ka dështuar nga objektivat e saj çdo vit që nga viti 2010.

Dhe Bundesëehr-i i Gjermanisë u tkurr me 1500 personel ushtarak vitin e kaluar, pavarësisht nga një nxitje masive rekrutimi. Edhe Ukrainës, e cila është jashtë aleancës së NATO-s, i është dashur të ulë moshën e rekrutimit nga 27 në 25 vjeç për të sjellë trupa të mjaftueshme për të ndihmuar në luftimin e një pushtimi rus në tokën e saj. 

Rusia ka rregulluar moshën e saj të rekrutimit, duke rritur moshën maksimale në të cilën dikush mund të rekrutohet nga 27 në 30 vjeç, por Kremlini ka ndërmarrë gjithashtu veprime në anën tjetër të spektrit: rritjen e moshës së shërbimit për të ri-rekrutuar ushtarët e vjetër.

“Kështu që ju keni gjeneralë në pension që kanë pirë pije për 30 vitet e fundit, duke u rekrutuar përsëri në shërbim," tha Kuzminski.

Në Ushtrinë Amerikane, lodhja dhe rraskapitja kanë qenë më të mprehta në degët e armëve luftarake—shërbimi përjetoi një shkallë të lartë vetëvrasjeje vetëm midis cisternave midis 2019 dhe 2021. Trupat e mbrojtjes ajrore kanë pasur gjithashtu nivele të larta lodhjeje, pjesërisht për shkak të misionit që përfshin globin. 

Kështu që amerikanët dhe europianët po shkojnë jashtë për të gjetur njerëz. Një pjesë e vogël e kombeve, si Estonia, Finlanda, Lituania dhe Norvegjia, tashmë janë pjesëtarë të shërbimit të rekrutuar për njëfarë kohe. Letonia po rikthen rekrutimin . Dhe Suedia - e cila dikur rekrutonte gjysmën e popullsisë së saj - ka rikthyer modelin e vjetër të mobilizimit dhe po kërkon të dyfishojë rekrutët e saj deri në vitin 2030. Polonia po përpiqet t'i rezistojë gravitetit ekonomik, duke ndërtuar një ushtri aktive me 250.000 trupa dhe duke shtuar 5.000 mbrojtës territorial - një forcë rezervë e ngjashme me modelin e mobilizimit të Ukrainës - ndërsa papunësia është rreth 2 përqind.

“Nëse flisni për njerëz, [dhe] nuk mund t'i gjeni për sa i përket shërbimit vullnetar në forcat e armatosura profesionale, atëherë duhet të mendoni për mënyra të tjera për të gjetur njerëz,” tha Bauer. "Dhe ky është ose rekrutim ose mobilizim."

Rusia nuk ka probleme të tilla - tani për tani. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi kohët e fundit se Kremlini po planifikonte të mobilizonte 300.000 trupa të tjera deri në fillim të qershorit, dhe Ministria Britanike e Mbrojtjes beson se Rusia po sjell 30.000 rekrutë të rinj çdo muaj, pothuajse tërësisht përmes rekrutimit të detyruar.

Megjithëse Rusia ka zbrazur kufijtë e saj me NATO-n nga trupat e saj për t'i dërguar ato për të luftuar në Ukrainë, zyrtarët evropianë besojnë se Kremlini synon të dyfishojë pothuajse 19.000 trupat që kishte në krahun lindor të NATO-s para luftës.

“Është një pyetje e madhe nëse shoqëria ruse do t'i mbajë realisht sakrificat,” tha Leon Aron, një bashkëpunëtor i lartë në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve, një institut kërkimor në Uashington. "Putini është në një maratonë kundër Perëndimit, Ukrainës dhe shoqërisë së tij."

Edhe në mes të asaj maratone, Shtetet e Bashkuara besojnë se ushtria ruse është "pothuajse plotësisht e rikonstituuar" në muajt e fundit, tha zëvendëssekretari amerikan i shtetit Kurt Campbell në një ngjarje të CNAS në fillim të këtij muaji. 

Por Kina, nga ana tjetër, mund të mos dëshirojë të drejtojë një maratonë kundër Shteteve të Bashkuara ose fuqive të tjera perëndimore. Në të dy anët e Atlantikut, zyrtarët dhe ekspertët po mendojnë gjithashtu për mobilizimin në terma parandalues ​​tani. Zyrtarët e NATO-s karakterizojnë opsionin e sjelljes së dy divizioneve të SHBA-së përtej Oqeanit Atlantik për të ndihmuar në një kontingjent të Nenit 5 si një nga pengesat e tyre kryesore kundër Rusisë – diku midis 45.000 dhe 90.000 trupash.

"Veçanërisht për skenarin e Kinës, të gjitha sinjalet tregojnë se ata janë të tmerruar nga një konflikt i zgjatur," tha Kuzminski.

"Ajo që sinjalizon draft mobilizimi në SHBA është se ne kemi aftësinë dhe vullnetin për t'u përfshirë në një konflikt të zgjatur, që shpresojmë se është gjëja që i pengon ata të tërheqin këmbëzën në radhë të parë."

Burimi: Foreign Policy/Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë