Treg

Nafta Brent arrin 89 dollarë për herë të parë që nga tetori

Nga Gazeta ‘Si’ - Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar amerikane arritën në 89 dollarë amerikanë për fuçi në Nju Jork për herë të parë që nga tetori, pasi shkurtimet e ofertës së OPEC+ mbështesin një treg në forcimin e vazhdueshëm.

Funksionet e së ardhmes West Texas Intermediate u rritën me 1.6 për qind.

Kufizimet e prodhimit nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatët e saj – shoqëruar me një perspektivë të fortë për konsumin këtë vit – kanë ndihmuar në rritjen e çmimeve.

Konflikti në Lindjen e Mesme ka bërë gjithashtu që një pjesë e anijeve globale të devijojnë rreth Afrikës për të mbajtur ekuipazhet dhe ngarkesat të sigurta.

Kontratat e afërta të naftës po tregtohen me prime të mëdha ndaj atyre të mëvonshme duke treguar kërkesë të fortë për fuçi për dërgesë të menjëhershme.

Rusia, ndër tre prodhuesit kryesorë globalë të naftës dhe një nga eksportuesit më të mëdhenj të produkteve të naftës, është përballur me një sërë sulmesh ukrainase ndaj rafinerive të saj të naftës dhe ka ngritur sulmet e veta në infrastrukturën energjetike të Ukrainës.

Ndërkohë, në Lindjen e Mesme, presidenti iranian Ebrahim Raisi tha se Irani do të hakmerret për një sulm ajror të dyshuar izraelit kundër konsullatës së tij në kryeqytetin sirian Damask.

Izraeli ka qenë në luftë kundër grupit palestinez të mbështetur nga Irani, Hamas në Gaza, por përfshirja e drejtpërdrejtë iraniane mund të nxisë një "konflikt në të gjithë rajonin me ndikim të besueshëm në furnizimin me naftë", tha Tamas Varga në ndërmjetësin e naftës PVM.// Bloomberg


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë