Treg

Nafta arrin çmimin më të lartë në një vit. Pritet të kapë 100 dollarë në fund të 2023-shit

Çmimet e naftës prekën nivelin më të lartë të vitit këtë javë, duke iu afruar qëllimit të sauditëve për 100 dollarë për fuçi. Në të vërtetë, disa analistë besojnë se çmimet e naftës së papërpunuar mund të arrijnë këtë moment historik përpara fundit të vitit.

Marrëveshjet e së ardhmes të naftës Brent u tregtuan 0.3% më të ulëta në 93.46 dollarë për fuçi të premten pasdite në Londër, ndërsa kontratat e naftës së Teksasit Perëndimor të SHBA-së rezultuan në 90.09 dollarë.

Të dyja llojet u vendosën në nivelet e tyre më të larta në një vit këtë të enjte.

Rritja e çmimeve vjen mes pritjeve në rritje për furnizim të reduktuar pasi Arabia Saudite dhe Rusia vendosën të zgjasin shkurtimet e tyre të prodhimit të naftës deri në fund të 2023-shit.

Mbreti i OPEC-ut, Arabia Saudite tha më 5 shtator se do të zgjaste uljen e prodhimit prej 1 milion fuçi në ditë deri në fund të vitit, me liderin joanëtar të OPEC-ut, Rusinë që u zotua të reduktojë eksportet e naftës me 300.000 fuçi në ditë deri në fund të vitit. Të dy vendet kanë thënë se do të rishikojnë shkurtimet e tyre vullnetare në baza mujore.

Analistët në Bank of America kanë treguar se tani besojnë se çmimet e naftës së shpejti mund të rriten mbi 100 dollarë.

“Nëse OPEC+ ruan uljet e vazhdueshme të ofertës deri në fund të vitit në sfondin e kërkesës pozitive të Azisë, ne tani besojmë se çmimet e Brent mund të kalojnë 100 dollarë/fuçi përpara vitit 2024,” thanë analistët e udhëhequr nga Francisco Blanch të martën në një shënim kërkimor.

"Një mungesë e konsiderueshme e prodhimit"

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë paralajmëroi të mërkurën se kufizimet e prodhimit të Arabisë Saudite dhe Rusisë ka të ngjarë të rezultojnë në një "deficit të konsiderueshëm tregu" gjatë tremujorit të katërt.

Autoriteti kryesor i energjisë në botë tha në raportin e tij mujor të naftës se kufizimet e prodhimit nga anëtarët e OPEC dhe jo-OPEC prej më shumë se 2.5 milionë fuçi në ditë që nga fillimi i vitit ishin kompensuar deri më tani nga anëtarët jashtë aleancës OPEC + – si p.sh. SHBA dhe Brazili.

“Nga shtatori e tutje, humbja e prodhimit të OPEC+, e udhëhequr nga Arabia Saudite, do të sjellë një mungesë të konsiderueshme të ofertës gjatë tremujorit të katërt”, tha IEA.

Christyan Malek, kreu global i strategjisë së energjisë dhe kreu i kërkimit të kapitalit të naftës dhe gazit EMEA në JPMorgan, tha se ai beson se çmimi i naftës ka të ngjarë të tregtohet në një interval prej 80 deri në 100 dollarë në afat të shkurtër – dhe rreth 80 dollarë për një kohë të gjatë. afati.

“Ndërsa hyjmë në vitin e ardhshëm, do të varet shumë nga mënyra se si ne e shohim Kinën të zhvillohet… çfarë bëjnë SHBA? Dhe si përgjigjet shale? Malek tha të hënën, duke vënë në dukje se SHBA duket se ka mundësi të kufizuara nëse do të përpiqet të ulë çmimet e naftës dhe benzinës përpara zgjedhjeve kryesore presidenciale të vitit të ardhshëm.

“Unë mendoj se për ne një nga pikat e rëndësishme të të dhënave për këtë vit në tërësi është se ne testuam 70 dollarë. Ju duhet të testoni kostot marxhinale, ne të gjithë mund ta parashikojmë atë, dhe arritëm atje. Ne arritëm në 70 dollarë dhe ajo u rrit, kështu që me atë kosto marxhinale, ne po shohim një çmim shumë më të lartë afatgjatë, "shtoi ai./CNBC


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë