Lojëra me Dore

Nadal avancon në US Open, në garë për të kapur rekordin e Federer

Rafael Nadal mbetet favorit për të fituar US Open dhe për të thyer rekordin e Roxher Federer, i cili aktualisht është rekordmen me 20 Grand Slam-e të fituar. Spanjolli arriti të kualifikohet në gjysmëfinale pas një fitore të vështirë në çerekfinales ndaj Diego Shvartsman. 6-4 7-5 6-2 ishin shifrat e spanjollit kundër tenistit argjentinas.

Por gjithsesi kjo fitore nuk ishte e lehtë për Nadal, që u detyrua të vuaj ndërsa Shvartsman dy herë e vuri në vështirësi në stadiumin e mbushur “Arthur Ashe”. Nadal, 33 vjeç, do të luaj në gjysmëfinale Mateo Beretini, i cili mposhti Galaksi Monfils.

Nadal është i favorizuar, pasi tre gjysmëfinalistët e tjerë - Beretini, Grigor Dimitrov dhe Daniil Medvedev - nuk kanë luajtur kurrë në një finale të Grand Slam. Kjo është mundësia e artë e Nadal për të kapur rekordin e Federer.

Nadal, i cili fitoi Grand Slam-in e tij të 18-të falë titullt të 12-të në Roland Garros në qershor, është konsideruar një nga më të favoritët në Nju Jork që nga fillimi i turneut, bashkë me dy pjesëtarët e tjerë të 'The Big Three' - Novak Gjokoviç dhe Roxher Federer.

Largimi i kampionit të vitit 2018 Gjokoviç, i cili u tërhoq nga gara në raundin e 1/16-të kundër Stan Vavrinka pas një dëmtimi në shpatull dhe eliminimi në çerekfinale i Federer kundër numrit 78 në botë, Dimitrov, ka dhënë mundësinë që Nadal të ketë shanse serioze në garë për t’u vlerësuar si lojtari më i madh i të gjitha kohërave. Nëse Nadal fiton titullin e tij të katërt në ‘Flushing’, ai do të lëvizë brenda një prej takimeve të Federer për herë të parë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë