Keshilla

Mos e hidhni asnjëherë ujin e makaronave

Shpeshherë kur gatuajmë makaronave ua hedhim ujin, ose thjesht i lëshojmë në kullesë. Në fakt ne po hedhim një pasuri të paçmuar që në fakt kuzhinierët e quajnë “ari i lëngshëm”.

Për shkak se makarona është bërë me miell, ajo lëshon niseshte në ujin e gatimit ndërsa vlon, duke krijuar një lëng të bardhë, që ne shpesh e quajmë ujë të panevojshëm dhe e hedhim në lavaman, por që në fakt është gabim.

Lëngu që makaronat lëshojnë gjatë gatimit  të cilin ekspertët e gatimit e quajnë emulsifikimi, ka vlera ushqyese. Përveç kësaj kur emulsifikimi përzihet me salcën e gatimit, ia shton edhe më shumë dozën e vlerave ushqyese të pastave tuaja.

Ka edhe një përfitim tjetër të përdorimit të ujit të pastave: Duke mos shpëlarë makaronat tuaja, ju mbani një shtresë të mirë të niseshtes që do të lidhë vetë makaronat me salcën, duke krijuar akoma më shumë harmoni shijesh në pjatën tuaj. (Disa njerëz pohojnë gjithashtu se uji i pastave e bën gjellën më të shijshme, por kjo është për ata që kanë një shije super të rafinuar.)


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë