Ngjarje

Mijëra gra protestë kundër versionit brazilian të Trump

Të mobilizuara online nën thirrjen  #EleNão, apo “#AiJo, ditën e shtunë, në qytetet kryesore të Brazilit janë organizuar demonstrata dhe marshime, ku gratë kanë dashur të tregojnë përçmimin e tyre ndaj  kandidatit për president të së djathtës ekstreme, Jair Bolsonaro.Organizatorët kanë thënë se afro 150 mijë njerëz – kryesisht gra –morën  pjesë në marshim në San Paolo, i cili u organizua në  Largo da Batata,  një rrugë kryesoren ë perëndim të qytetit. (Policia ushtarake nuk arriti ta vlerësonte përmasën e turmës.)

Historia e komenteve mizogjine të Bolsonaro-s,  përfshi edhe talljen ndaj  një kolegeje deputete  duke thënë se nuk ia vlen as të përdhunohet – ndezi lëvizjen  #EleNão, e cila ka gjetur mbështetje ndërkombëtare,  edhe të yjeve si  Madonna dhe Cher.Bolsonaro ka dalë nga spitali “Albert Ajnshtajn” në San Paolo, të shtunën mbrëma, ndërsa po rikuperohet nga një plagë thike që mori ndërsa bënte fushatë, në fillim të muajit shtator.

San Paolo

Edhe një javë mbetet nga raundi i parë i zgjedhjeve, ku Bolsonaro kryeson ende me 28 përqind të popullsisë që deklarojnë mbështetjen ndaj tij, në një sondazh të fundit nga “Datafolha”. Rivali i tij më i afërt, kandidati i krahut të majtë, Fernando Haddad, po tërheq aktualisht 22 përqind të votave. Por Haddad dhe shumë kundërshtarë të tij dolën së bashku duke u solidarizuar të shtunën, në San Paolo.

Rio de Janeiro


Mauro Pimentel / AFP / Getty Images


Mauro Pimentel / AFP / Getty Images

Në  Rio, mijëra njerëz u mblodhën në  Cinelândia, një pikë tradicionale demonstratash në qytet.


Mauro Pimentel / AFP / Getty Images

Brasília

Stringer / Reuters

Kishte disa grumbullime me qëllimin për të treguar mbështetjen për Bolsonaron, si në San Paulo dhe në lagjen e famshme Copacabana në  Rio,  por ishin të paktë në numër krahasuar me ata që e kundërshtuan.

Rio de Janeiro/  Carl De Souza / AFP / Getty Images

 

Më Shumë